Advert
Advert

Akaryakıt istasyonlarındaki ‘Kadın Gücü’ Kızıltepe’de!

Akaryakıt istasyonlarındaki ‘Kadın Gücü’ Kızıltepe’de!
Akaryakıt istasyonlarındaki ‘Kadın Gücü’ Kızıltepe’de! Ekspres
Bu içerik 1714 kez okundu.
Advert

Akaryakıt istasyonlarındaki ‘Kadın Gücü’ Kızıltepe’de!

 

Akaryakıt sektörü kuruluşu OPET’in Türkiye’nin gündemindeki ‘kadın istihdamı”na yönelik başlattığı yeni sosyal sorumluluk projesi ‘Kadın Gücü’ kapsamında Kızıltepe OPET akaryakıt istasyonunda da kadın çalışanlar görev yapmaya başladı.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve OPET işbirliği ile ‘kadın istihdamı”na yönelik başlatılan sosyal sorumluluk projesi ‘Kadın Gücü’ proje ile OPET akaryakıt istasyonlarında en az 2 kadının çalışanın istihdamı hedefleniyor. Bu proje kapsamında Kızıltepe OPET Bayiinde de kadın istihdamı başlatılarak ‘Kadın Gücü’ projesine destek verildi.

 

‘Kadın Gücü’ projesine destek

Akaryakıt istasyonunda kadın çalışan gören müşteriler projeye destek vermek için bundan sonra yakıtlarını bu istasyondan alarak kadın istihdamına katkı sunacaklarını belirtirken projeye en büyük destek ise kadın sürücülerden geldiği görüldü. Kızıltepe OPET Bayii işletmecisi İşveren Şerif Yalçın, Kadın ve Erkek eşitliğine inandığını ifade ederek ‘Kadın Gücü’ projesine destek verdiklerini söyledi.

Kadının gücü kadın ve erkek eşitliğidir

Proje kapsamında Kızıltepe OPET’te çalışmaya başlayan ve Erkek mesleği olarak bilinen akaryakıt istasyonu işleri arasında bulunan pompacılık, araç yıkama gibi zor bir görevi Kadınların da yapabildiklerini gösterdiklerini belirten kadın çalışan Rojda Çobanoğlu ve Özgür Gümüşten araçlara yakıt doldurup cam temizliği yapıyor, market alış verişine bakıyor. Çobanoğlu ve Gümüşten yaptıkları işten memnun olduklarını ve severek yaptıklarını söylediler.

Kadın istihdamına yönelik ‘Kadın Gücü’ projesi kapsamında Kızıltepe OPET akaryakıt istasyonun da çalışmaya başlayan ve Kadın gücüne inandığını vurgulayan Rojda Çobanoğlu, “Benim bu işi yapmamın nedeni aileme destek olmak, kadının gücü kadın ve erkek eşitliğidir. Biz zorlanmıyoruz ayağımızın üzerinde durabiliyoruz. Müşteri memnuniyetini sağlamak işimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz.” dedi.

Müşterilerin tepkilerinin de iyi yönde olduğunu belirten Çobanoğlu, “Müşterilerle diyaloglarımız iyi onlarda bu hizmetten memnun, Müşteriler genelde, kadınların kendi ayakları üzerinde durması açısından kadın çalışanın olmasına sevindiklerini söylüyorlar. Markete gelerek alışveriş yapan bir müşterimiz kadın istihdamına destek olmak için artık bizden yakıt alacağını söyledi. Kadın sürücülerde, ‘Biz çok memnun kaldık” diyor. Yani böyle müşterilerimiz var. Sürekli sabit müşterilerimiz oluyor, aile gibi olduk.” açıklamasını yaptı.

Kadının kendi ayakları üzerinde durması çok güzel bir şey

Diğer Kadın çalışan Özgür Gümüşten ise işin ne olduğunun öneminin olmadığını belirterek, “Bence bir kadının kendi ayakları üzerinde durması çok güzel bir şey. Bunun bir akaryakıt istasyonu olması bence fark etmiyor. Güzel tepkiler de alıyor. Gelen müşteriler, ‘Pompacının kadın çalışan olması, marketçinin kadın çalışan olmasından dolayı buraya rahatlıkla girip çıkabiliyoruz.’ Diyorlar. Bu onları mutlu ettiği gibi bizi de mutlu ediyor.” diye konuştu.

Akaryakıt istasyonunda kadınlarla aynı devriyede çalışan erkek çalışanlarda iş arkadaşlarına tam destek vererek, kadınların da kabiliyetli olduğunu ve kadınların erkeklerden daha iyi çalışabileceklerini söylüyor.

 

Kadın çalışan sayısının artırılmasını hedefleniyor.

Kadın Gücü projesinin işe alım süreçlerinde Türkiye’de 1500’ü aşkın akaryakıt istasyonuyla faaliyet gösteren OPET bayilerinin İŞKUR istihdam teşviklerinden faydalanması sağlanarak özel eğitim ve mesleki gelişim programları oluşturulacak. Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliğinde yürütülecek proje ile akaryakıt istasyonlarında mesleki cinsiyeti ortadan kaldırarak kadın çalışan sayısının artırılmasını hedefleniyor.

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Poşet Kullanımı Yüze 80 Azaldı
Poşet Kullanımı Yüze 80 Azaldı
Dünya Nüfusunun Yarısı İnternet Kullanıyor
Dünya Nüfusunun Yarısı İnternet Kullanıyor