Advert
Advert

Milletvekili Öcalan'dan Kızıltepe çevreyolu önergesi

Milletvekili Öcalan'dan Kızıltepe çevreyolu önergesi
Milletvekili Öcalan'dan Kızıltepe çevreyolu önergesi Ekspres
Bu içerik 3942 kez okundu.
Advert

Milletvekili Öcalan'dan Kızıltepe çevreyolu soru önergesi

 

HDP Milletvekili Ömer Öcalan Kızıltepe çevre yolu ile ilgili Bakan'a soru önergesi verdi.

 

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan Kızıltepe’ye Çevre yolu yapılması ile ilgili olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a yazılı olarak cevaplandırılmak üzere TBMM’ye soru önergesi verdi.

 

Konuya ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verilen Soru Önergesinde şu ifade ve soruların yer aldığı açıklandı;

Mardin’in Kızıltepe ilçesi 300 bine yaklaşan nüfus yoğunluğu ve İpek yolu olan uluslararası ticaretin geçiş güzergâhında bulunmaktadır.  Tarihi İpekyolu, Ortadoğu ülkelerine ve yurtiçi yük taşıyan ağır tonajlı tır, kamyon ve diğer araçlar olmak üzere ortalama günlük ortalama 6-7 bin civarı araçların tek geçişi yapılmaktadır. Söz konusu bu yol böyle bir trafik yoğunluğunu taşımakta son derece yetersiz hale gelmiştir. Bu kadar yoğun olarak kullanılan yolun şehir merkezinden geçiyor olmasının bir sonucu olarak sürekli ölümcül kazaların meydana gelmesidir. Ayrıca şehir merkezinde yoğun olarak yapılan bu geçişlerden kaynaklı olarak hava kirliliği ve çevre kirliliği yaşanmaktadır. Kızıltepe’de çevre yolunun yapılması ile ilgili sivil toplum örgütleri, 10 binlerce imza toplayarak konuyu sürekli gündeme getirmelerine rağmen AKP hükümeti tarafında bir türlü sonuca erdirilmemektedir.

 Bütün platformlarda sürekli olarak yol yaptıkları ile övünen AKP, bu kadar yoğun bir geçişi olan İpekyolu’nun yükünü alacak ve kazaları büyük bir oranda önleyecek olan Kızıltepe’de çevreyolu yapılması ile ilgili çalışmaları sonuçlandırmamaktadır

 

Bu bağlamda;

  1. Mardin Kızıltepe Çevre Yolu projesi ile ilgili çalışmaları hangi aşamadadır?
  2. Karayolları 9.Bölge Müdürlüğü, söz konusu projenin yatırım programına alınması için Karayolları Genel Müdürlüğünün onayına sunmuş mudur? Sunulmuşsa söz konusu projenin yatırım programına alınması planlanmakta mıdır?
  3. Kızıltepe Çevre Yolu projenin uygulama aşamaları bittiğine göre yatırım programına alınmasına mani olan herhangi bir sorun veya eksiklik var mıdır?
  4. İpekyolu güzergâhında kazaların yoğunlaştığı alanlarla ilgili “Kaza Kara Noktası”  ilan edilen yerler var mıdır?
  5. İpekyolu güzergâhında özellikle Kızıltepe bölgesinde son 10 yılda kaç kaza olmuştur, bu kazalardan ölen yurttaşımız var mıdır? Varsa kaç kişi yaşamını yitirmiştir?

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Poşet Kullanımı Yüze 80 Azaldı
Poşet Kullanımı Yüze 80 Azaldı
Dünya Nüfusunun Yarısı İnternet Kullanıyor
Dünya Nüfusunun Yarısı İnternet Kullanıyor