Advert

Boynikara: Halkın demokratik birliği sağlanmalı

Boynikara: Halkın demokratik birliği sağlanmalı
Boynikara: Halkın demokratik birliği sağlanmalı Ekspres
Bu içerik 2317 kez okundu.
Advert

HDP Büyükşehir Aday Adayı Boynikara: Halkın demokratik birliği sağlanmalı

 

HDP’den Mardin Büyükşehir belediye başkanlığına aday adaylığı başvurusunda bulunan Uzman Doktor Haydar Boynikara; Hukuk ve adaletin olduğu bir devlette devleti kimin ve hangi partinin yönettiğinin hiçbir anlamı yoktur.

 

Kızıltepe’de özel Cihanpol hastanesinde Dahiliye uzmanı olarak görev yapan Uzman Doktor Haydar Boynikara başvuru sürecinde Halkların Demokratik Partisinden Mardin Büyükşehir belediye başkanlığına adaylık başvurusunda bulunarak Mardin’e hizmet etmeye talip olduğunu açıklamıştı. Boynikara ülkedeki siyaset ve yerel seçimler ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Türkiye’nin yakın tarihi de bize gösteriyor ki ne milliyetçilik ne de dini söylemler bu halka kazandırıyor.” İfadelerine yer vererek aday olması durumunda, Halkların kardeşliğini savunan, demokratik halk iktidarını hedefleyen ve tüm meseleleri Türkiye’nin bütünlüğü içerisinde çözme iddiasında olan partisinin iktidarını yerelden başlatacaklarını söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Büyükşehir belediye başkanı aday adayı Uzman Doktor Haydar Boynikara açıklamasında, Demokratik Halk Cumhuriyetini bir hedef olarak önlerine koymaları gerektiğini belirterek şunları söyledi;

 

Bugüne kadar siyasiler şahsi emelleri için dini ve milliyetçi söylem ve motifleri kullanarak halkı kutuplaştırıp ve düşmanlaştırıp her seçimi kazandılar. Türkiye’nin yakın tarihi de bize gösteriyor ki ne milliyetçilik ne de dini söylemler bu halka kazandırıyor. Bu devlette herkes etnik kimliği ve dini inancı ile gurur duyabilmeli ve istediği gibi yaşayabilmelidir. Devlet bu alanlara dokunmamalı, tarafsız davranmalıdır. Devlet hak, hukuk ve adaleti geliştirmelidir. Hukuk ve adaletin olduğu bir devlette devleti kimin ve hangi partinin yönettiğinin hiçbir anlamı yoktur. Halkların kardeşliğini savunan, demokratik halk iktidarını hedefleyen ve tüm meseleleri Türkiye’nin bütünlüğü içerisinde çözme iddiasında olan partimizin iktidarını yerelden başlatacağız. 5 yıl sonra cumhuriyetin 100. yılında tek adam sistemini kendine hedef koyanlara karşı bizim de Demokratik Halk Cumhuriyetini bir hedef olarak önümüze koymamız gerekir. Cumhuriyetin 100. yılı Demokratik Halk Cumhuriyetinin ilan tarihi neden olmasın? Bunu sağlayabilmenin yegane yolu öncelikle halkın birliğinin sağlanmasıdır. Halkın demokratik birliği sağlandığı takdirde Demokratik Türkiye bir hayal değildir. Halktan daha büyük bir güç yoktur, bunu halka anlatmamız lazım. Öncelikle kişisel, ailesel ve aşiretsel çıkarlar ve çatışmalar bir yana bırakılmalıdır. Bütün halkların partisi olan partimiz halkın içindeki ailesel veya aşiretsel uyuşmazlıklarda ve çatışmalarda taraf olmak yerine yapıcı bir rol oynamalı ve kesinlikle taraf olmamalıdır. Partimiz HDP bu seçimde Mardin’de göstereceği tarafsız adaylarla halkın birliği için yeni bir süreç başlatabilir. Sistemin dayattığı böl, parçala, yönet oyununu mutlaka bozmamız gerekir. Partimiz HDP Mardin’de adayını belirlerken karşı tarafın gösterdiği adaya bakmaksızın partimizi daha ileriye taşıyabilecek adayla seçime girmelidir. Hiçbir kesimi bu sürecin dışında bırakma lüksümüz asla yoktur. Küçük olsun benim olsun mantığından bir an önce kurtulmamız gerekir. Bizim dışımızdaki bütün kesimlere gidilmeli ve demokratik güç birliği bu kesimlerle sağlanmalıdır. Çünkü bu kesimlerle bugün olduğu gibi yarın da birlikte yaşamaya devam edeceğiz bu topraklarda. Dertlerimizi öncelikle yanı başımızdaki komşularımıza anlatacağız, öncelikle onları ikna edeceğiz ve onları kazanacağız. Unutmayın demokrasi sizinle aynı düşüncede olanlar için değil, sizin gibi düşünmeyen insanlarla bağ kurmanız için gereklidir. Yakın zamanda Mardin için projelerimizi de halkımızla paylaşacağız. En büyük projemiz, memleketin en başarılı ve en yetenekli gençlerine sahip çıkıp onlara belediyemiz bünyesinde görev vermek olacaktır. Aday olduğumuz taktirde 7 Haziran seçimlerini aşan bir oy oranını yakalayacağımıza olan inancımla bütün aday adayı arkadaşlarıma başarılar diliyorum.

 

mardin kızıltepe hdp politika siyaset büyükşehir belediye aday seçim yerel doktor haydarboynikara
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor