Advert
Advert

Ana Okulu Öğrencilerinden “Sıfır Atık“Sergisi

Ana Okulu Öğrencilerinden “Sıfır Atık“Sergisi
Ana Okulu Öğrencilerinden “Sıfır Atık“Sergisi Ekspres
Bu içerik 1128 kez okundu.
Advert

Ana Okulu Öğrencilerinden “Sıfır Atık“Sergisi

 

Kızıltepe Sabiha Gökçen Ana Okulunca, "Sıfır Atık Projesi"ne destek amacıyla “ÇÖPTEN SANATA” Sergisi açıldı. Kızıltepeli minik öğrenciler topladıkları atık malzemeleri birer sanat ürününe dönüştürdü.

 

Mardin Kızıltepe’de anaokulu öğrencileri çöpten topladıkları malzemelerle birer sanat eseri ve oyuncaklar yarattılar. Öğrencilerin Pet şişe, plastik tabaklar, kağıt ve bir çok atık malzemesini birer sanat ürününe dönüştürdüğü eserleri okullarında açılan ‘Çöpten Sanata’ sergisinde görücüye çıktı.

 

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan "Sıfır Atık" projesine Kızıltepeli miniklerden destek geldi. "Sıfır Atık" projesi kapsamında Eko Okul ve Sıfır Atık Projelerini hayata geçiren Kızıltepe Sabiha Gökçen Ana Okulunda minik öğrencilere geri dönüşüm bilincini aşılamak için çöpten sanata projesiyle minik öğrencilere çevre duyarlılığı kazandırıldı. Projeye lise öğrencileri ve aileler de dahil edildi. 5 ay süren çalışmada atık malzemeler toplanarak çeşitli oyuncak ve süs eşyasına dönüştürüldü.

"Sıfır Atık" projesi kapsamında toplanan malzemeler okulda açılan ‘Çöpten Sanata 2019’ sergisi ile görücüye çıktı. Açılışını Kızıltepe Kaymakamı/Belediye Başkan Vekili Mehmet Yüzer  tarafından yapılan sergiyi gezenler tarafından beğeni alırken Kaymakam Yüzer okul idaresi ve öğrencilere duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti. Aşılışa Kızıltepe Kaymakamı/Belediye Başkan Vekili Mehmet Yüzer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Az, Şube Müdürleri, ilçede bulunan Okul Müdürleri, ÇEVSAN yetkilileri ve veliler katıldı.

Proje ile ilgili bilgi veren Kızıltepe Sabiha Gökçen Ana Okulu müdiresi Ferda Karakaş  Salman, Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin öncülüğünde başlayan "Sıfır Atık" projesi kapsamında Eko Okul ve Sıfır Atık Projelerini hayata geçirdikleri için teşekkür eden Karakaş  Salman; “Okulumuzda sıfır atık ve Eko -Okul projeleri yürütülmektedir. Öğrencilerimize ve velilerimize çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi verilmektedir. Dolayısıyla öğretmenlerimiz sınıfta dersin ötesine geçerek toplumun diğer bölümlerinde de çevre duyarlılığının gösterilmesinde rol almışlardır. Projelerimizin en önemli ve bütünleştirici etkinliği ise öğrenci katılımıdır. Projelerimizde aktif olarak çalışan Eko Timlerimiz Kaymakamımıza ve sergiyi gezenlere projeler hakkında bilgi verdiler. Öğrencilerimizin bu etkinlikleri ve ziyaretleri, yerel halkı ve yöneticileri bilinçlendirme çabaları onlarda diyalog kurabilme becerisi geliştirip iyi bir yurttaşlık eğitimi sağlamıştır.

Eko-Okul projesi kapsamında dönem boyunca atık malzemelerden yapılan sanatsal etkinliklerimiz “ÇÖPTEN SANATA” sloganıyla geri dönüşüm sergimizde sergilenmiştir. Okul olarak amacımız doğaya saygılı bireylerin yetişmesine katkıda bulunmak ve uluslararası olan Eco-shools (Eko-Okul) yeşil bayrağını alarak Mardin’de ilk okul olmaktır.” ”şeklinde ifade etti.

Proje hakkında bilgiler veren Anaokulu Öğretmeni Zeynep Çetinkaya ise “Amacımız çevremize duyarlılık kazandırmak ve çocuklarımızın küçük yaşta uyum sağlamasını sağlamak. Çevremize ve doğamıza ve çocuklarımıza sağlam bir dünya bırakabilmek için çalışıyoruz. Bu bilinci çocuklarımıza aşılamak için başlattığımız bir proje. Ailelerimizin ciddi katkıları oldu. Dünyamız ve çocuklarımız için farkındalık oluşturduk.”

kızıltepe sabihagökçen anaokulu sıfıratık
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Prof. Dr. Gülten Kaptan'ın şiir kitabı yayınlandı
Prof. Dr. Gülten Kaptan'ın şiir kitabı yayınlandı
Dünyanın En Çok Atık Bırakan Ülkesi Çin Oldu
Dünyanın En Çok Atık Bırakan Ülkesi Çin Oldu