Advert

HDP, Mardin Belediye Eşbaşkan adaylarını tanıttı.

HDP, Mardin Belediye Eşbaşkan adaylarını tanıttı.
HDP, Mardin Belediye Eşbaşkan adaylarını tanıttı. Ekspres
Bu içerik 2069 kez okundu.
Advert

HDP, Mardin Belediye Eşbaşkan adaylarını tanıttı.

 

HDP’nin Mardin Belediye Eşbaşkan adaylarının tanıtım etkinliğine HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile HDP Mardin Milletvekilleri Mithat Sancar, Ebru Günay, Pero Dündar, Tuma Çelik ve Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayları Ahmet Türk, Necla Figan Altındağ, Nusaybin, Kızıltepe, Derik, Artuklu, Mazıdağı, Midyat, Savur, Ömerli ilçe belediye eşbaşkan adayları, HDP Mardin Milletvekilleri ile STK temsilcileri katıldı.

 

Mardin Büyükşehir ile ilçe belediye eş başkan adaylarının tek tek tanıtıldığı proğramda Artuklu ilçe belediye başkanı olarak açıklanan ilahiyatçı Prof.Dr. Nurettin Turgay ile görev yapacak olan eş başkan ile Yeşilli ilçe eş başkan adayları bulunmadığı görüldü.

Etkinlikte konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “ 4 Eylül 1993’te Batman’da öldürülen Mardin Milletvekili Mehmet Sincar’ı saygıyla sevgiyle anıyorum” ifadeleri ile başladığı konuşmasında, Leyla Güven’in 84 gününe giren açlık grevinin haklı ve meşru bir direniş olduğunu ve mutlaka başarıya ulaşacağını ve aydınlık günlere mutlaka erişeceklerini belirterek, “Leyla’nın aydınlattığı bu yol halkımızın ortak geleceğinin barışın, adaletin, demokrasinin yoludur. Sonuca ulaşıncaya kadar bu yola devam edeceğiz. Leyla vekilimizin yanında olacağız, onun cesareti ve umudu bizim cesaretimiz ve umudumuz olmaya devam edecektir. Buradan bir kez daha sevgili Leyla Güven ve cezaevinde bedenlerini açlığa yatıran Selma Irmak ve Sebahat Tuncel başta olmak üzere arkadaşlarımıza sevgilerimizi iletiyoruz. Tecridi hep birlikte kıracağız.”

 

Mardin barışın, özgürlüğün, demokrasinin gerdanlığı olacaktır.

Gündüzü seyranlık gecesi için gerdanlık denilen, birbirinden zengin kültürlerin, inançların şehri olan Mardin bizim göz nurumuz, geleceğimizdir. Mardin aynı zamanda barışın, özgürlüğün, demokrasinin gerdanlığı olacaktır. Bunu hep birlikte başaracağız buna yürekten inandığımı ifade etmek isterim.

AKP hükümeti, buraya gaspçı bir kayyum atayarak halk iradesine darbe vurmaya çalışmaktadır. Kültürleri ve inançları yok saymak istemektedir. Bu kentte sunulması gereken hizmetler üzerinden yolsuzluk yapıldığını ve Mardin halkına hakaret edildiğini biliyoruz. Kızıltepe'de Uğur Kaymaz'ın anıtının söküldüğünü, bir anıta dahi tahammül edemeyen bir zihniyet ile değil halkımız tarafından demokrasi ile yönetilmesi temel hedefimizdir. Mardin'i Kürtler, Araplar, Ezidîler, Süryaniler, Mihelmîler, kadınlar, gençler, emekçiler yönetecektir. Sizler yöneteceksiniz, HDP yönetecek. HDP bunun önünü açacak.

 

Belediyelerimizi geri halka açacağız.

Belediyelerimizin olduğu her yerde bu belediyeleri bir kez daha almak için çalışmaların startını bugün Mardin’den hep birlikte veriyoruz. Halkımıza ait olanı geri alacağız ve yine halkımıza teslim edeceğiz bunun bir kez daha sözünü veriyoruz. Kayyum zihniyet artık bu topraklarda hüküm sürmeyecek ve bu devir kapanacaktır. İnanın ki kayyumla gasp edilen büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz, diğer tüm belediyelerimiz gibi halkımızın belediyeleri olacak. Belediyelerin kapısı bir kez daha halka açılacaktır. HDP gelecek halk gelecektir. Kayyumlar sandığın dibine gömülecektir. Belediyelerimizde tekçi gaspçı kayyumlar değil bizler, halkımız olacak. Bizlerin kültürlerin inançların belediyesi olacak. Sevgi ve hoşgörü belediyeleri olacak, kadınlar olacak gençler olacak.

Sahte seçmen yazımından gerçek seçmeni silmeye kadar her türlü hileye başvuruyor. Bunların her zaman yaptıkları iş bu. Sabah akşam hile ile yatıp kalkıyorlar. Fakat bu seçimde yaptıkları hileler ve usulsüzlükler halkımız tarafından bir kez daha ötelenecek ve buna izin verilmeyecek. Niyeti kötü olanın attığı ok kendisine saplanır. Bu hileler 31 Mart’ta kendi ayaklarına dolanacak ve ne yaparlarsa yapsınlar kaybedecekler, kaybedecekler, kaybedecekler.

 

Mardin halkı üzerine düşeni bir kez daha yapacak.

Sizin iradenizi yok sayan değerlerinizi hedef alan kayyumları sizler 31 Mart’ta, Mardin’den söküp atacaksınız. Kayyumlar anıtları yıkmış, tabelaları indirmişti. 31 Mart’ta da halkımız kayyumları sandığın dibine indirecek, sandığa gömecek. İnanın ki bu gaspçı zihniyet unutmayan bir hafızaya sahip olan Mardin halkı üzerine düşeni bir kez daha yapacaktır.

 

Ahmet Türk, Kürt halkının demokrasi tarihinin hafızasıdır.

İşte değerli belediye eş başkanlarımız burada sizlerin huzurunda. Arkadaşlarımız sizlerin adaylarıdır. Koca bir çınar olan değerli Ahmet Türk ve değerli Figen Altındağ bu kenti sizlerle birlikte yönetmek için bu yola çıktılar. Ahmet Türk, Kürt halkının demokrasi tarihinin hafızasıdır. Ne baskılar gördü hiçbir zaman geri adım atmadı. Kürt halkının baskılarla sindirilemeyeceğinin canlı örneğidir Ahmet Türk’ün yaşamı. Bu yoldan geri dönmedi ve büyük bir heyecan şevk ve kararlılıkla ömrünü bu yola adadı ve bugün de bu görevi üstlenmekte geri durmadı.

Ahmet Türk ve Figen Altındağ başta olmak üzere tüm aday arkadaşlarımızı siz değerli Mardin halkının siyasi iradesi olarak sizlere teslim ediyoruz. Onlar sizin temsilcilerinizdir, onları sizlerin iradesine emanet ediyoruz. Bütün halkımızı adaylarımız etrafında kenetlenmeye ve gece gündüz çalışmaya davet ediyoruz. Bizler “ya me ye” diyerek yola çıktık.”

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.