Advert

MTDF. STK’ların Karar Alma Süreçlerine Katılımı İçin TBMM’ne başvuracak.

MTDF. STK’ların Karar Alma Süreçlerine Katılımı İçin TBMM’ne başvuracak.
MTDF. STK’ların Karar Alma Süreçlerine Katılımı İçin TBMM’ne başvuracak. Ekspres
Advert

MTDF. STK’ların Karar Alma Süreçlerine Katılımı İçin TBMM’ne başvuracak.

 

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu MTDF. Sivil toplum örgütlerinin karar alma süreçlerine katılımı için Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM’ne gerekli yasal düzenlemeler için başvuruda bulunacak.

 

7 Şubat’ta başlayan ve iki gün sürecek Sivil toplum günlerinde kamu sektörü ve sivil toplum arasındaki işbirliğinin mevcut durumu beklenti ve önerilerin konuşulduğu panelde kamu-STK. İş Birliği üzerine konuşan Mardin Toplumsal dayanışma federasyonu Genel başkanı Mehmet Şerif Öter “ Sivil Toplum Örgütleri STK’lar Demokratik sistemin temel taşlarındandır. Ama Kamu kurumlarımız yerelde karar alma süreçlerinde dernekleri katmıyorlar.

Mardin’de 667 adet derneğin var olduğunu ifade eden Öter, “Bu derneklerimiz içerisinde Toplumsal, iktisadi, sosyal,eğitim,kültür,sanat,yardımlaşma,spor ve bir çok alanda önemli çalışmalar yürütmekte ve memleketin birliği,huzuru,barışı,kardeşliği ve demokrasinin daha çok gelişmesi için kendi imkanlarıyla,fedakarca ve özveriyle çalışmalar yürüten Derneklerimiz ne yazık ki birçok kamu kurumlarımız tarafından önemsenmedikleri için memleketin geleceğini ilgilendiren konular uygulama ve yasalaşma süreçlerine katılımları sağlanmıyor,davet edilmiyor. Oysa tüm demokratik ülkelerde sivil toplum, Dernekler her türlü karar alma süreçlerine katılım sağlıyor ve söz sahibidirler, bizde ise bazı kamu kurum idarecileri bırakın Derneklere önem vermeyi ne yazık ki küçümsüyorlar.

MTDF Başkanı Öter “ Madem demokratik sistemin önemli kurumları derneklerdir, diyoruz, O zaman karar alma süreçlerinde Aktif derneklerin katılımı bir hak ve gereklilik olup ve her yönüyle Ülke kalkınmasına katkı sunacağından, Bu konuda gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için Federasyon olarak yazılı dilekçe ile Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan tüm siyasi partilere ve Meclis başkanlığına başvuruda bulunacaklarını söyledi.

mardin kızıltepe mtdf stk tbmm federasyon şeriföter meclis
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu Besinler Unutkanlığa İyi Geliyor
Bu Besinler Unutkanlığa İyi Geliyor
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!