Advert

Uçurtma Atölyesi, uçurtma kültürünü geleceğe taşıyor

Uçurtma Atölyesi, uçurtma kültürünü geleceğe taşıyor
Uçurtma Atölyesi, uçurtma kültürünü geleceğe taşıyor Ekspres
Bu içerik 361 kez okundu.
Advert

Uçurtma Atölyesi, uçurtma kültürünü geleceğe taşıyor

Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmet Daire Başkanlığınca, şehrin kültürel değerlerinden uçurtmanın, gelecek nesillere aktarılması amacıyla restore edilen tarihi konakta açılan ‘Uçurtma Atölyesi’ çalışmalarını sürdürüyor. Atölyede öğrencilere, uçurtma geçmişinin belgesel tadında anlatıldığı sinema odası, baştan sona bir uçurtmanın nasıl yapıldığının anlatıldığı uçurtma atölyesi, daha önceden Mardin’de yapılmış uçurtmaların tanıtıldığı bölüm gibi alanlardan oluşmakta. Uçurtma eğitimleri uzman eğitmen tarafından ücretsiz olarak verilmekte.  

Atölyeye gelemeyen kırsal mahallede ki öğrencilere gidilerek, uçurtmanın yapım aşamasıyla ilgili eğitimler verilmekte.

Vali/Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Mustafa Yaman, “Şehrin önemli kültür değerlerinden uçurtma yapmayı öğretiyor ve bu kültürü gelecek nesillere aktarıyoruz” dedi.

Uçurtma atölyesinin bulunduğu tarihi binanın Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek şehre kazandırıldığına dikkat çeken Yaman, “Mardin, konum ve yapı olarak Türkiye’de uçurtma uçurmaya en elverişli illerin başında geliyor. Bundan dolayı, uçurtma kültürü vatandaşlar arasında önemli bir yere sahip. Biz de bu kültürün hem yok olmayıp gelecek nesillere aktarılması hem de evlatlarımız daha profesyonel uçurtma yapsınlar diye bu atölyemizi açtık ve çalışmalarımızı sürdüyoruz” diye belirtti.

Şehirde ki bütün çocukların bu kültürü unutmaması için çabaladıklarını aktaran Yaman, “Şehir merkezinde atölyemize gelebilen öğrencilerimize burada eğitimler veriliyor. Gelemeyenlerin okullarına giderek, orada uçurtma eğitimi veriyoruz. Bu bağlamda şuana kadar kırsal ve şehir merkezinde yaklaşık 700 öğrencimize profesyonel uçurtma yapmayı öğrettik” şeklinde söyledi.

Şehirde yapılan Uçurtma Festivallerine destek verdiklerini anımsatan Yaman, “Mardin Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman sanat ve sanatçının yanında yer aldık. Valilik olarak bu desteğimiz zaten vardı. Şuan Büyükşehir Belediyesi olarak bu desteği sağlıyoruz ve sağlamaya devam edeceğiz”

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları
Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları