Advert

Kızıltepe’de HDP Seçim bürosunun açılışı yapıldı.

Kızıltepe’de HDP Seçim bürosunun açılışı yapıldı.
Kızıltepe’de HDP Seçim bürosunun açılışı yapıldı. Ekspres
Bu içerik 2238 kez okundu.
Advert

Kızıltepe’de HDP Seçim bürosunun açılışı yapıldı.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 31 Mart’ta yapılacak yerel seçim çalışmaları kapsamında Kızıltepe ilçesinde seçim bürosu açılışı gerçekleştirildi.

 

31 Mart tarihinde yapılacak Mahalli idareler seçimler için seçim çalışmalarını sürdüren HDP, Kızıltepe Cumhuriyet Meydanı’nda merkez seçim bürosunun açılışı yapıldı. Açılışa HDP Mardin Milletvekilleri Tuma Çelik,  Ebru Günay, İl Başkanı Eylem Amak, HDP ve BDP il-ilçe başkanları ve yöneticileri,  Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Türk, Kızıltepe Belediye Başkan adayı Nilüfer Elik Yılmaz, belediye meclisi adayları ve partililer katıldı.

Açılışa katılmak için meydana gelen Milletvekilleri ve belediye başkan adayları ile parti yöneticileri Cumhuriyet Meydanında esnaf ve vatandaşları selamlayarak açılış yerine geldi. Açılış proğramında HDP Kızıltepe Belediye başkan adayı Nilüfer Elik Yılmaz yaptığı selamlama konuşmasında, “İradelerimizi hiçe sayıp birçok belediye başkanımız hukuksuz olarak zindanlardadır bizim irademize sahip çıkmamız lazım. Sizde biliyorsunuz önümüzde seçimler var ancak bu seçim diğerlerinden farklıdır. Belediyelerimize el konulup başkanlarımız zindanlara atıldı yerlerine kayyum atandı. Onun için 31 Mart’ta kayyumları ve Akp-MHP ittifakına son vermeliyiz bedeli ne olursa olsun biz hazırız. Koser bizimdir Mardin bizimdir, Belediye bizimdir halkımız ile beraber Belediyemizi halkımızla geri alacağız.” İfadelerini kullandı.

HDP Kızıltepe Belediye başkanı kontenjan üyesi adayı Salih Kuday ise konuşmasında, “Bütün dünya da, bütün devletlerde rejimi ne olursa olsun şimdiye kadar hiçbir yerde 97 belediye ye kayyum atanmadı, Onun için 31 Mart’ta iradelerine el konan belediyelere yine bu halka teslim edilecek. Her çalışmamız, çabamız olursa bu halkla birlikte yapacağız "

Kızıltepe Seçim Bürosunun açılışında konuşan Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Türk, Kayyum siyaseti ile Kürtlerin iradesine ipotek altına alanlar bunun böyle gideceğini zannetmekle yanıldıklarını göreceklerini belirten Türk konuşmasına, Tecridin kaldırılması için bedenlerini ölüme yatırmış olan Leyla Güven ve arkadaşlarına selamlar. Diyerek başladığı konuşmasında, “Bu direniş halkımızın demokratik, özgür geleceği için bedenlerini ölüme yatırmışlar. Evet halkımız bunu görüyor. Halkımız biliyor ki bugün yürütülen siyaset ırkçı ve milliyetçi bir anlayışla Kürtleri sindirmeye ve susturmaya çalışan bir anlayışla yönetiliyor. Kayyum siyaseti ile Kürtlerin iradesine ipotek altına alanlar bunun böyle gideceğini zannediyor.  Ama izmir havalimanı oto kiralama böyle bir şey olamaz. Biz halkımıza güveniyoruz.  İradesini ortaya koyacak ve gerçekten de o kayyum siyasetini, o Kürtler karşısında yürüttükleri baskıcı, sindirmeci anlayışa karşı duruşunu dimdik olarak ortaya çıkaracaktır. Bundan eminiz.  Biliyoruz halkımız demokrasi, özgürlük ve barış mücadelesi için büyük bedeller ödendi. Elbette demokrasi ve özgürlüğün bedeli olacak. Ama zulüm siyasetini bize kabul ettirmek isteyen anlayışlara karşı biz her zaman dimdik duracağız.”

Adaylarda, Listelerde eksiklikler, yanlışlıklar olabileceğini ancak bir üyelik için partiyi cezalandırmak gerektiğini de dile getiren Türk, “Halkın belediyesine halk rahat giremiyor. Bir çok yerden sorgudan geçiyor.  Halk ondan sonra belediye binasına girebiliyor, nerde halkın iradesi. İşte bu ipoteği biz kaldıracağız. 31 Mart Seçimi bir onur seçimidir. Bizler için bir şeref seçimidir. Bizler için hakkımıza, hukukumuza sadık olmanın ona sahip çıkmanın mücadelesidir. Ben inanıyorum ki halkımız onurunu her şeyin önünde çıkaracaktır. Seçimlerde yanlışlıklar olur. Meclis üyeliklerinde eksiklerimiz olur. Bundan dolayı halkımıza şunu söylemek istiyoruz;  Yaptığımız yanlışlıklardan dolayı halkımızdan özür diliyoruz. Ama bir meclis üyeliği için, bir belediye başkanlığı için izmir havalimanı oto kiralama ve izmir havalimanı oto kiralama partimizi ve halkımız cezalandırmayalım.”

Konuşmaların ardından Cumhuriyet Meydanı 2. Katta bulunan seçim bürosunun açılışı, Milletvekilleri ve başkan adaylarının katılımı ile kurdele kesilerek yapıldı.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.