Advert

Doktorların Erken Teşhisi Hayat Kurtardı!

Doktorların Erken Teşhisi Hayat Kurtardı!
Doktorların Erken Teşhisi Hayat Kurtardı! Ekspres
Bu içerik 682 kez okundu.
Advert

Doktorların Erken Teşhisi Hayat Kurtardı!

 

Mardin’de 31 yaşında bir kadın hastanın Mardin Devlet Hastanesi Kadın Doğum Polikliniğine başvurması üzerine, Kadın Doğum Uzmanları tarafından hastaya Kornual Gebelik teşhisi konuldu. Kadın Doğum Uzmanlarının zamanında konulan teşhis ve erken müdahale ile hasta geçirdiği ameliyattan sonra sağlığına kısa sürede kavuştu.

Mardin devlet hastanesinden alınan bilgilere göre, Nadir olarak görünen Kornual ektopik gebelik durumu olan Ektopik gebeliğin (dış gebelik) sık karşılaşılmayan bir tipi olan kornual gebelik, tüm ektopik gebelik olgularının %2-4’ünü oluşturmaktadır. Morbidite ve mortalitesi direkt olarak tanıdan önce geçen sürenin uzunluğu ile ilişkili olduğu ve hastayı kötü sonuçtan korumada erken tanı ve etkili tedavi esas olduğu belirtildi.

Mardin’de  ilk kez Op. Dr. Mehmet Emin Ayağ ve Op. Dr. Hamdullah Pekkolay tarafından Mardin Devlet Hastanesinde gerçekleştirilen Laparaskopik Kornual Gebelik Rezeksiyonu ameliyatı ile hastanın sağlığına kavuştu. Ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleştiren doktorlar Ayağ ve Pekkolay yaptıkları açıklamada: ” Kornual Gebelik 30.000/1 hastada görülen bir Dış Gebelik çeşididir. Bu hastalıkta dış gebelik ürünü rahim duvarı ile tüp arasına ulaşmakta olup çok şiddetli kanama yapması nedeniyle rahim alınmasına hatta anne ölümüne bile neden olabilmektedir. Bizler bu ameliyatı Laparoskopik(kapalı) bir şekilde gerçekleştirerek hastanın rahmini almaya ve kan takmaya gerek duymadan başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olup hastayı bir gün gözetim altında tuttuktan sonra şifa ile taburcu ettik. Kapalı olarak gerçekleşen operasyon sayesinde hastada daha az kanama miktarı, daha az ağrı meydana gelmiş olup enfeksiyon oluşmadan ameliyat başarılı bir şekilde sonlanmıştır.” ifadelerini kullandılar.

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları
Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları