Advert

Vicdan Hareketi: Suriye zindanlarında son kadın ve çocuk özgür oluncaya dek ayaktayız

Vicdan Hareketi: Suriye zindanlarında son kadın ve çocuk özgür oluncaya dek ayaktayız
Vicdan Hareketi: Suriye zindanlarında son kadın ve çocuk özgür oluncaya dek ayaktayız Ekspres
Bu içerik 792 kez okundu.
Advert

"Suriye zindanlarında son kadın ve çocuk özgür oluncaya dek ayaktayız"

Suriye'deki hapishanelerde bulunan kadın ve çocukların serbest bırakılması için basın açıklamasını düzenleyen Vicdan Hareketi, Suriye zindanlarında son kadın ve çocuk özgür oluncaya kadar ayakta olacaklarını vurguladı.


Geçtiğimiz yılın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, Suriye'de devam eden savaşta kadınların yaşadığı drama dikkat çekmek amacıyla Türkiye'den Hatay'a ulaşan Vicdan Konvoyu, bu yıl da özgürlüğün önündeki engelleri kaldırmak amacıyla "Vicdan Hareketi" ismiyle faaliyetlerine devam ediyor.

Mardin'de, Şakir Nuhoğlu Camii önünde cuma namazı sonrasında bir araya gelen Vicdan Hareketi üyeleri ve STK temsilcileri, Suriye'deki hapishanelerde bulunan kadın ve çocukların serbest bırakılması için basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasını Mardin İHH Gençlik Kolları Başkanı Hamdullah Aşar okudu.

Aşar, Suriye zindanlarındaki son kadın ve çocuk özgür oluncaya kadar ayakta olacaklarını söyledi.

Suriye savaşı sırasında sayısız savaş suçu işlendiğini aktaran Aşar, "Uluslararası sözleşmeleri etkili olarak uygulaması gereken devletler, uluslararası yargı mekanizmaları ve uluslararası toplumun bütün bileşenleri sivil insanların, kadın ve çocukların korunmasından sorumludur. Kadınlar ve çocuklar korunmalı, hiçbir şekilde esir tutulmamalı, taraflarca herhangi bir şekilde pazarlık konusu ve unsuru yapılmamalıdır. İnsan hayatının ve onurunun korunması temel prensiptir. Bu prensibin ve sorumlulukların yerine getirilmesi ancak insanlık vicdanının harekete geçmesiyle mümkün olabilecektir."

"Hemen şimdi tecavüzü savaş silahı olarak kullanmayı bırakın." diyen Aşar, "Hemen şimdi kadınlara acımasızca yapılan işkenceyi durdurun. Hemen şimdi tüm Suriyeli kız kardeşlerimizi serbest bırakın. Bırakın evlerine dönsünler, bırakın ailelerine kavuşsunlar. Yeryüzünün dört bir yanındaki insanlık ailesinin her bir ferdini merhamete çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Suriye rejiminin hapishanelerindeki cesur ve onurlu kadınlara seslenen Aşar, son olarak şunları söyledi:

"Yeryüzünde vicdanlı bir insan kalmadı mı bize yardım edecek?' diyen kadınlara sesleniyoruz. Sesimizin size ulaştığını biliyoruz. Buradayız ve özgürlüğünüz için bütün gücümüzle kadın-erkek hep beraber çalışıyoruz. Pes etmeyeceğiz. Sizden izmir havalimanı oto kiralama vazgeçmeyeceğiz. Çünkü insanız! Ve herkes için insanca yaşam istiyoruz. Suriye zindanlarındaki son kadın ve çocuk özgür oluncaya dek ayaktayız!" (M. Salih Keskin – İLKHA)

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.