Advert

Çini Sultanlarının ‘‘Osmanlıdan Yansımalar’’ Sergisinin Açılışı Yapıldı.

Çini Sultanlarının ‘‘Osmanlıdan Yansımalar’’ Sergisinin Açılışı Yapıldı.
Çini Sultanlarının ‘‘Osmanlıdan Yansımalar’’ Sergisinin Açılışı Yapıldı. Ekspres
Bu içerik 1547 kez okundu.
Advert

Çini Sultanlarının ‘‘Osmanlıdan Yansımalar’’ Sergisinin Açılışı Yapıldı.

 

Aile Destek Merkezi (ADEM) tarafından açılan çini kursuna katılan kadın kursiyerlerin yıl boyunca yaptıkları çiniler düzenlenen törenle sergilendi.

Kızıltepe Kaymakamlığı Aile Destek Merkezinin (ADEM) açtığı çini sanatı kursuna katılan 25 kadın kursiyerlerin 5 aylık emeklerinden oluşan ‘‘Osmanlıdan Yansımalar’’ Çini Sergisinin açılışı ilçe kaymakamı/Belediye başkan vekili Mehmet Yüzer’in katılımı gerçekleştirildi. Görsel Sanatlar Öğretmeni, Araştırmacı Yazar, Sanat Tarihi ve Çini Uzmanı Sultan Çaça tarafından açılan Çini Sanatı kursuna katılan kursiyerlerin ürettiği yaklaşık 200 çini eserin sergilendiği etkinlikte çini eserler büyük beğeni toplarken kursiyerlere sertifikaları verildi.

Kızıltepe öğretmen evinde sergilenen çini eserlerin açılış proğramında serginin açış konuşmasını yapan ADEM Müdürü Aslı Gülden Çiçek, “Çini uzmanı Sultan Çaça’nın öncülüğünde 25 katılımcıya Mezopotamya’nın bir parçası olan çini sanatı en ince ayrıntısına kadar öğretilmiştir. Öğretmen evinde sergilediğimiz Çini Sultanlarının sergisindeki çalışmaların hepsi birer özel tasarımdır. Bize verdiği destek için ilçe Kaymakamımız belediye başkan vekilimiz Mehmet Yüzer’e başta kendi adıma ve ADEM adına teşekkürlerimi iletiyorum."

ADEM Müdürü Aslı Gülden Çiçek, daha sonra kurs ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kızıltepe Kaymakamlığı Aile Destek Merkezinmizde yürütülen “Çini’nin Sultanları” projesi ile kadın kursiyerlerimizi çini ile tanıştırıp yeni bir istihdam alanının yanı sıra çini sanatını yeniden canlandırma amacındayız. Geleneksel Türk El Sanatları, Anadolu’nun binlerce yıllık tarihinden gelen çeşitli uygarlıkların kültür mirasıyla, kendi öz değerlerini birleştirerek zengin bir mozaik oluşturmuştur. Geleneksel Türk El Sanatlarımız içerisinde yer alan Çini genel bir tanımlamaya göre; silis, kaolen, kil gibi maddelerin belli oranlarda birbirine karıştırılarak hazırlanan çamurdan oluşturulmuş levhaların çeşitli tekniklerle desenlenip şeffaf bir sır ile sırlanmasından sonra fırınlanması ile elde edilen süs malzemesidir. Projemiz üç aşama şeklinde tasarlanmıştır.”

Görsel Sanatlar Öğretmeni, Araştırmacı Yazar, Sanat Tarihi ve Çini Uzmanı Sultan Çaça da şunları dile getirdi: “Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sayın Mehmet Yüzer’ in desteği, Kızıltepe Kaymakamlığı Aile Destek Merkezi Müdürü Sayın Aslı Gülden Çiçek’in çabaları ile Merkezimizde ilk kez düzenli bir programla Çini Sanatı verilmeye başlanmıştır. Çini kursunda kendi alanında kendini geliştirmek isteyen öğretmen ve mimarlık gibi meslekleri icra eden kişilerin yanı sıra özellikle meslek edinmek isteyen genç kızlar yoğun bir ilgi göstermiştir. 25 kursiyerimiz var.sergimizde yaklaşık 200 tane çalışmamız var. Kızıltepe’de  Cumhuriyet tarihinde ilk defa bu kursu biz verdik..Kızıltepe Kaymakamlığı Aile Destek Merkezinde yürütülen “Çini’nin Sultanları” projesi üç aşama şeklinde tasarlanmıştır. Bitirmiş olduğumuz projenin ilk aşamasında, Dünyada ilk Çini üretimin yapıldığı bu bölgede günümüzde unutulmaya yüz tutmuş bu sanatı tekrar canlandırmak, yeni ustaların yetişmesine olanak sağlamaktır. Kursumuz, İl genelinde ve çevre illerde farkındalık oluşturarak ilgi odağı haline gelmiştir. Öğrencilere verilen akademik düzeydeki eğitimle öğrenciler kendi özel tasarımlarıyla klasik motiflerden yararlandığı gibi yerel motiflerde kullanılmıştır. Özel tasarımlardan oluşan eserler, ”Osmanlı’dan Yansımalar” Çini Sergisiyle İlçe Protokolüne ve Kızıltepe halkına tanıtımı yapılmıştır.

Projenin ikinci aşaması ise; Mardin’in kültürel değerleri ele alınacaktır. Bunlar; Mardin tarihi yapıları ve yine Mardin’de yetişen Artuklu Sarayı başmühendisliğini yapmış dünyaca tanınan Sibernetik alanının en büyük dâhisi olarak kabul görülen Ebuliz El Cezeri’nin   kitabındaki buluşları Çini sanatıyla canlandırmak. Yapılacak olan bu Çini eserleri imkânlar çerçevesinde yurt içi ve yurt dışında sergilenerek Mardin’inin kültür ve turizm alanında tanıtılması hedeflenmektedir. Projenin üçüncü aşaması ise; Mardin’de tarihte ilk üretimin yapıldığı Telkâri Sanatı ve Çini Sanatını birleştirerek yeni ürünlerin ortaya çıkmasını sağlayarak yeni bir istihdam alanının oluşmasını ve Mardin’in telkâri ve Çini’de markalaşmasının önünü açmaktır.”

Sergi Açılışına Kızıltepe Kaymakamı/Belediye başkan vekili Mehmet Yüzer, eşi Filiz Yüzer, Başsavcı Mehmet Karabulut, kurum müdürleri, STK ve oda temsilcileri ve davetliler katıldı.

Mehmet Halit Solhan: (Kızıltepe Ekspres Haber.)

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin'de toplantı ve yürüyüşler 30 gün boyunca yasaklandı
Mardin'de toplantı ve yürüyüşler 30 gün boyunca yasaklandı
FIRAT CEWERÎ “Hep Yüreğimin Sesini Dinledim”
FIRAT CEWERÎ “Hep Yüreğimin Sesini Dinledim”