Advert

İŞKUR İşverenlerle İstihdam Seferberliği Toplantısında Bir Araya Geldi.

İŞKUR İşverenlerle İstihdam Seferberliği Toplantısında Bir Araya Geldi.
İŞKUR İşverenlerle İstihdam Seferberliği Toplantısında Bir Araya Geldi. Ekspres
Bu içerik 771 kez okundu.
Advert

Mardin İŞKUR İşverenlerle İstihdam Seferberliği Toplantısında Bir Araya Geldi.

 

Cumhurbaşkanlığı tarafından hayata geçirilen 2019 yılı ‘İstihdam Seferberliği’ kapsamında Mardin Valiliği, Mardin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Mardin SGK İl Müdürlüğü ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkililerince Mardinli işverenlere bilgilendirme toplantısı yapıldı. İŞKUR’un sunumu ile gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında, Cumhurbaşkanlığınca ülke genelinde başlatılan istihdam seferberliği ve teşvikler ile ilgili işverenlere ve oda başkanlarına yönelik bilgi paylaşımında bulunuldu.

 

Valilik Niş’li Toplantı Salonunda gerçekleşen Mardin’de istihdamın artırılmasına yönelik Programa; Mardin Valisi Mustafa Yaman, Mardin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mehmet Akın, Mardin SGK İl Müdürü Abdülkerim Şahin ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bengin Efetürk katıldı. Toplantıya işverenler yoğun katılım gösterirken, Mardin İŞKUR İş ve Meslek Danışmanı Abdulsemet Çiçekli tarafından işverenlere istihdamı artırmalarına yönelik devletin sunmuş olduğu teşviklerle ilgili sunum yapıldı.

İŞVERENLERE TARİHİ DESTEK

Çiçekli, yapmış olduğu sunumda şunları aktardı: “İstihdam seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı başlık altında teşvikler sunuluyor. Bunların pek çoğu tarihi destekler şeklinde. En önemli gördüğümüz iki teşvikten bir tanesi şu; Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır. 2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız personele ücretini ödeyeceğiz. İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca kısa çalışma ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödenecek.” Çiçekli ayrıca İşbaşı Eğitim Programı, Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü(MEGİP) ve İşe İlk Adım Projesi hakkında bilgiler de verdi.

İş insanlarına, tarihi teşviklerden yararlanma çağrısında bulunan Mardin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mehmet Akın, bu önlemlerin yüksek oranlara çıkan işsizliğin azaltılmasında ve üretimin artırılmasında etkili olacağını vurguladı. Akın  “Mardin’de istihdamın artmasına yönelik çalışmalarımız imkânlarımız dahilinde devam edecek"

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin'de toplantı ve yürüyüşler 30 gün boyunca yasaklandı
Mardin'de toplantı ve yürüyüşler 30 gün boyunca yasaklandı
FIRAT CEWERÎ “Hep Yüreğimin Sesini Dinledim”
FIRAT CEWERÎ “Hep Yüreğimin Sesini Dinledim”