Advert
Advert

Mardin İslami İlimler Fakültesi öğrencileri dünya üçüncülüğünü kazandı

Mardin İslami İlimler Fakültesi öğrencileri dünya üçüncülüğünü kazandı
Mardin İslami İlimler Fakültesi öğrencileri dünya üçüncülüğünü kazandı Ekspres
Bu içerik 859 kez okundu.
Advert

Mardin İslami İlimler Fakültesi öğrencileri dünya üçüncülüğünü kazandı.

 

Katar'ın başkenti Doha’da her iki yılda bir düzenlenen Uluslararası Üniversiteler Arapça Münazara Turnuvası'nda Mardin Artuklu Üniversitesi adına yarışan İslami İlimler Fakültesi öğrencileri dünya üçüncülüğünü kazandı.

Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Khalifa’nin kızı Hind bint Hamad bin Khalifa’ın himayelerinde Katar Münazarat Merkezi tarafından 16-20 Mart 2019 tarihlerinde Katar Ulusal Konferans Merkezinde bu yıl beşincisi düzenlenen Uluslararası Üniversiteler Arapça Münazara Şampiyonası’na 50 farklı ülkeden 107 üniversite katıldı.

Aralarında Fransa, Güney Kore, Polonya, Srilanka gibi Münazara turnuvasına katılım gösteren ülkelerin üniversite takımlarını eleyerek yarı finale taşıyan Mardin Artuklu Üniversitesinin bu başarısı dilbilimciler ve katılımcı akademisyenler tarafından büyük bir takdirle karşılandı.

Fasih Arapça dilini tüm incelikleriyle en iyi şekilde konuşma yetisini ortaya koymanın yanı sıra mantık, delil getirme ve sunulan kanıtları çürüterek muhakeme geliştirmenin zorunlu olduğu Münazara Yarışmasında Mardin Artuklu Üniversitesinin bu başarısının sevindirici olduğu ifade eden Rektör Prof. Dr. Ahmet Ağırakça,

Arapçanın çoğunluğu Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da olmak üzere 450 milyondan fazla insan tarafından konuşulduğunu ve Birleşmiş Milletler’in altı resmi dilinden birini oluşturduğunu belirterek, "Uluslararası Üniversiteler Arapça Münazara Turnuvası'nda bu başarılarıyla, aldıkları Arapça eğitimin kalitesini yansıtarak bizlere bu mutluluğu yaşattığı için öğrencilerimizi ve hocalarımızı yürekten tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Poşet Kullanımı Yüze 80 Azaldı
Poşet Kullanımı Yüze 80 Azaldı
Dünya Nüfusunun Yarısı İnternet Kullanıyor
Dünya Nüfusunun Yarısı İnternet Kullanıyor