Advert

70 Yaşında okumayı-yazmayı söktü.

70 Yaşında okumayı-yazmayı söktü.
70 Yaşında okumayı-yazmayı söktü. Ekspres
Bu içerik 696 kez okundu.
Advert

70 Yaşında okumayı-yazmayı söktü.


Kızıltepe’de yaşayan Türkan Bozkurt 70 yaşında okuma ve yazma ile tanıştı.  Kendi döneminde kız çocuklarının okutmanın ayıp sayıldığını belirten Bozkurt, “Bizim zamanımızda erkek çocuklarını gönderiyorlardı, kız çocuklarını okutmuyorlardı.” dedi. Bozkurt’un tek hedefi üniversiteyi okumak. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan öncülüğünde başlatılan okuma yazma seferberliği devam ediyor. Bu kapsamda Kızıltepe Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM) bünyesinde kadınlara yönelik açılan okuma yazma kursu devam ediyor. Kızıltepeli Türkan Bozkurt da okutulmadığı için 70 yaşında okuma ve yazma ile tanıştı. Bir çocuk annesi azimli kadın kısa sürede okuma ve yazmayı öğrendi.

Çocukluğunda kız çocuklarının okutulmadığını vurgulayan Bozkurt, “Bizim zamanımızda erkek çocuklarını gönderiyorlardı, kız çocuklarını okutmuyorlardı. Köy yerinde okul yoktu. Büyüklerimiz de kız çocuklarını dışarıya göndermiyorlardı. Büyüklerin kabahati bu bizim kabahatimiz değil.” diye konuştu. 
Üniversiteyi de okumak isteğini anlatan Bozkurt, “Okumayı çok istedim. Şimdi haberler çıkınca okuyamıyoruz. Bir şey anlayamıyoruz. Okumak güzel bir şey. Ben de okumak istedim.  Oğlum ‘anne gidebilirsin, okumanın yaşı yok diyerek oğlum bana yardımcı oldu. Okumanın çok avantajı var. Bilgin artıyor, çevreyi tanıyorsun haberleri dinliyorsun. Onun için ben okumayı her zaman tercih ederim.  Bütün yaşlı kadınlara da tavsiye ederim.  Okumayanlar gelsin okusunlar. Üniversiteyi de okumayı düşünüyorum.” açıklamasını yaptı.

Okuma azmi gençlere örnek oldu
Okuma Yazma Öğretmeni Mine Aydoğdu da “Türkan teyzemiz okuma yazma kursuna kayıt yaptırdı. İlk geldiğinde okuma ve yazmayı bilmiyordu ve burada öğrendi.  Onun azmini ve başarısını görünce buradaki gençler bile umutlandı. “ şeklinde konuştu.

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor