Advert

Kütüphaneler Haftası Etkinlikleri Başladı

Kütüphaneler Haftası Etkinlikleri Başladı
Kütüphaneler Haftası Etkinlikleri Başladı Ekspres
Bu içerik 756 kez okundu.
Advert

Kütüphaneler Haftası Etkinlikleri Başladı

 

Türk Kütüphaneciler Derneğinin girişimleri ile 1964 ten beri Mart ayının son pazartesi günü ile başlayan hafta boyunca kutlanmaya başlanan ‘’Kütüphaneler Haftası”nın 55.cisi kutlanmaya başlandı. Bu yıl kütüphane haftasının ana teması ‘’Sürdürülebilir Kalkınmada Kütüphanelerin Rolü’’ olarak belirlendi.

 

Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden ‘’Kütüphaneler Haftası” nedeniyle yapılan yazılı basın açıklamasında şu bilgi ve detaylara yer verildi;

‘’Sürdürülebilir Kalkınma’’ Günümüz ihtiyaçlarının, gelecek kuşakların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurularak karşılanması temelinde olan bir modeldir.

Birleşmiş Milletler, Uluslararası kütüphane kurumları, bilgi ve bilgiye erişimin artmasının sürdürülebilir kalkınmayı desteklediğine ve insan hayatını iyileştirdiğini savunmaktadır. Kütüphane, bilginin ve bilgiyi kullanmak için gerekli becerilerin herkes tarafından erişilebilir olmasının güvencesidir.

Kullanıcılarımız koha otomasyon sisteminde okuyucu ara yüzünde, dermemizde bulunan tüm kaynakları tarayabilmektedir.

15 yaş ve üzeri vatandaşlar E-devlet platformu üzerinden halk kütüphanesine üye olabilirler. E-kitap hizmeti başlamış olup, koha –kütüphane adresi üzerinden E-kitaplar çevrimiçi okunabilmekte, ya da bilgisayar veya mobil cihazlarda süreli olarak indirilebilmektedir.

Kullanıcılarımız için İnternet Erişim Merkezimiz olup, kütüphaneye üye olan tüm kullanıcılarımız buradan yararlanmaktadır.

Gezici Kütüphane aracımızla yerleşik kütüphaneye gelmeye imkânı olmayan uzak yerlerdeki köy ve mezralarda bulunan kullanıcılara hizmet verilmektedir.

Toplam kitap sayımız 48.264

Süreli yayın sayımız 261

Kitap dışı materyal sayımız 137

Son bir yılda ödünç verilen kitap sayısı 22.516

Kütüphaneyi kullanım sayısı 38.169

Üye sayımız 9.500

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.