Advert

"Dünya'da Önem Taşıyan Konuların Başında Gıda ve Sağlık Geliyor"

Ekspres
Advert

“Kızıltepe’nin bütün toprakları sulu tarımla buluşacak”

 

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, Kızıltepe’de yaptığı konuşmada, “Kızıltepe’nin bütün toprakları sulu tarımla buluşacak ve üretici 3 ürün elde edebilecek.” oldu.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu seçim çalışmaları kapsamında geldiği Mardin’de ilk durağı Kızıltepe ilçesi oldu. Bakan yardımcısı Aksu burada Kızıltepe ilçesinde muhtarlar, kanaat önderleri, STK ve Meslek oda temsilcileri ile çok sayıda vatandaşla bir araya geldi.

Ak Parti Kızıltepe ilçe başkanı M.Aydın Yücedağ ile İl başkanı Faruk Kılıç’ın birer selamlama ve açış konuşması yaptığı etkinlikte Ak Parti Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vejdi Kahraman ile Ak Parti Kızıltepe Belediye Başkan Adayı Şükrü Cevheroğlu’da birer konuşma yaptı.

Daha sonra topluluğa hitaben bir konuşma yapan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu Kızıltepe’ye önem verdiklerini belirterek,

Aksu, "Burası Kızıltepe, medeniyetlerin doyduğu bereketli topraklar. İnşallah bu bölgenin bereketli topraklarını daha da sulu tarım arazileriyle sizlere sunacağız. Dünya çok hızlı değişiyor. Teknolojilerimiz de gelişiyor. Teknoloji, gelişme ve tüketim merakı hız kaybetmeden devam ediyor, fakat insanların en iyisine sahip olma merakı da değişiyor. Ülkeler arasında siyasi durum ne olursa olsun tüketim ve ticaret engel tanımıyor. Dolayısıyla dünyanın bütün ülkelerinde beslenme, gıda ve sağlık konuları en önemli sıradadır. Hatta savunma sanayiden daha önemlidir. Bir devlet için savunma ve yerli silah sanayi ne kadar önemliyse o devlet için tarım en az o kadar önemlidir."

Dünyayı doyuran ülkelerin dünyaya hükmeden ülkeler olacağına dikkat çeken Aksu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Havada dolaşan rakamları değil, size gerçek rakamları açıklıyorum. Biz, Türkiye olarak tarımsal hâsılatta Avrupa'da birinciyiz, dünyada 7'inciyiz.Tarımsal toprak varlığında 17'inci sıradayız. Yeter mi? Yetmez. Biz sizler için daha iyisine çalışacağız. Küçükbaş hayvan ve süt sığırı varlığında Avrupa birliğinde birinciyiz. Büyükbaş hayvan varlığında ise 2'nciyiz. Her zaman daha iyi bir ilerisi için çalışacağız. İnşallah yeni başkanlık sistemimizin hedeflerinden bir tanesi, daha verimli ve daha hizmetkâr bir sistem."                                                  

"Tarım desteğimiz, 1,7 milyar TL'den 14,5 milyar TL'ye artış göstermiştir"

Tarıma verilen destek ve üretim ile ilgili rakamları açıklayan Aksu, "Ülkemizde tarım desteğimiz yüzde 700 artışla; 1,7 milyar TL'den, 14,5 milyar TL'ye artış göstermiştir. Bunun sonucunda bitkisel üretimimiz yüzde 22 artmış, yaklaşık 100 milyon tondan 120 milyon tona, ülkemizde süt üretimimiz yüzde 146 artmış, buda 8,4 milyon tondan 21 milyon tona yaklaşmıştır. Kırmızı et üretimimiz yüzde 167 artmıştır. 421 bin tondan bir milyon 126 bin tona, tavuk eti üretimimiz yine yüzde 200 artmış, 700 bin tondan 2,1 milyon tona ulaşmıştır. Yumurta üretimi yüzde 166 artmıştır. Bunlar gerçek kayıtlarda olan ve reel rakamlardır. Bitkisel ve hayvan üretimi rakamımızı daha da artırmak için 2019 da destek miktarımızı geçen seneye göre yüzde 11 artırarak 16,1 milyar TL'ye çıkardık."

"Kızıltepe bizim için çok önemli bir tahıl ambarı"

Kızıltepe'nin kendileri için çok önemli bir tahıl ambarı olduğunu ve potansiyeli tam olarak kullanıldığında bütün bu coğrafyayı doyurabilecek kapasitede olduğunu kaydeden Aksu, "Türkiye'de yeni sistem ile su ile toprak buluştu. Yeni başkanlık siteminde, Tarım Bakanlığı ve Orman Bakanlığının birleşmesindeki amaç buydu. Tarım Bakanlığı ile Orman Bakanlığı, suyu birleştirdikten sonra işlerimiz daha kolay olacak. Biz sizlerin emrinde daha kolay çalışacağız. Talimatlar karışmayacak, su talimatıyla hayvan talimatı aynı yerden hükmedilecek." ifadelerini kullandı.

Şükrü Cevheroğlu ise, “İlçemizde 1 milyon 200 bin dekar ekilebilir tarım arazisine sahiptir. Bunun yaklaşık olarak 1 milyon 100 bin dekar sulanmakta olup yaklaşık 100 bin dekar alanda sulanmaya müsaittir.” diye konuşan Cevheroğlu bölgedeki istihdam için İhracatın arttlırması ve ithalatın kısıtlanması gerektiğine dikkat çekti.

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vejdi Kahraman’da yaptığı konuşmada, Artık Halkın temsilcilerinin kendi şehirlerini yönetmeleri gerektiğine belirterek, “artık şehirlerimizi kayyumlar yönetmesin halkın içinden bu memleketin evlatları kendi şehirlerini yönetsin"

Programa AK Parti Mardin Milletvekilleri, İl Başkanı Faruk Kılıç, ilçe başkanı M.Aydıın Yücedağ, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vejdi Kahraman, Kızıltepe Belediye Başkan Adayı Şükrü Cevheroğlu,  partililer, Kanaat önderleri, muhtarlar, STK ve meslek odaları başkanları ve çok sayıda vatandaş ile davetliler katıldı.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!