Advert
Advert

Şiddetli Yağışlar ve Sel nedeniyle ev ve ahırlar çöktü

Şiddetli Yağışlar ve Sel nedeniyle ev ve ahırlar çöktü
Şiddetli Yağışlar ve Sel nedeniyle ev ve ahırlar çöktü Ekspres
Bu içerik 1440 kez okundu.
Advert

Şiddetli Yağışlar ve Sel nedeniyle ev ve ahırlar çöktü.

 

Mardin'de dün gece bastıran sağanak yağışların sele dönüşmesiyle birçok mahalle sular altında kaldı, kerpiç yapılar çöktü. Selde, ölen ya da yaralanan olmazken ahırların çökmesi sonucu birçok hayvan telef oldu.

Mardin merkez Artuklu ve Kızıltepe ilçesine bağlı birçok mahallede dün gece etkili olan sağanak yağmur, sele neden dolu. Derelerin taştığı, yolların göle döndüğü mahallelerde hayat adeta felç oldu.

Sel nedeniyle Gökçe (Sellax), Dikmen (Hêşeri), Kaynarca (Tolık), Eşme (Meskeynter), Büyük Boğaziye (Boğaziya Mezın), Yalınkılıç (Xanika) mahallelerindeki yapılar başta olmak üzere yüzlerce ev, okul, işyeri su altında kaldı.

Sel sularına kapılan bazı araçlar sürüklenirken, birçok araç da mahsur kaldı. Mahsur kalan araçlar traktörlerin yardımıyla kurtarılmaya çalışıldı.

Eşme Mahallesi'nde kerpiçten yapılan bir ev ve ahırların çökmesi sonucu birçok hayvan telef oldu. Aşırı yağış nedeniyle ekili alanlar da sular altında kaldı.

AFAD ekipleri ise selin vurduğu bölgelerde hasar tespit çalışması başlattığı görüldü.

Hayatın durma noktasına geldiği mahallelerde hasar büyük olurken, dün geceden beri sel sularıyla mücadele eden mahalleli, zararlarının karşılanması için yardım talep ediyor.

"Birçok ev sular atlında kaldı"

İpek Mahallesi'nde birçok evin sular atlında kaldığını söyleyen Abdülhalim Çiftçi, "Gece saat 03.00'ten beri dışarıdayım. Selden dolayı birçok ev zarar gördü, tavuklar telef oldu. Emniyet, MARSU'yu aradım geldiler ama yapılacak bir şey yok. Her yer sular altında. Dün geceden beri elektrik yok, dün gece saat 10.00'da gitti hala gelmedi. Özellikle yerle bitişik olan evler sular altında kalarak zarar gördü."

"6 dönüm soğan, 20 dönüm buğday su altında kaldı ve tavuklar telef oldu"

Gece saat 03.00 sırlarında sel olduğunu belirten mahalleli Mehmet Kino, "Yaklaşık 6 dönüm soğan ve 20 dönüm buğday sular altında kaldı. Halen da yağmur devam ediyor. Büyükbaş hayvanları kurtardık ama bizim ve komşumun tavukları sel suyuna kapılarak telef oldular. Bazı komşularımızın da evlerini su bastığı için eşyaları kullanılamaz hale geldi. Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz." dedi.

"Evim çöktü, 100 bin TL hasar var"

Selden evinin çöktüğünü ve yaklaşık 100 bin TL zararının olduğuna ifade Eşme Mahallesi sakinlerinden Mehmet Kocaboğa, şunları söyledi:

"Evimiz kerpiçti ve çöktü. Buzdolabı, fırın, çamaşır, çekyat, klima, 50 tavuk ve diğer hayvanlar gitti. Evde bulunan tüm eşyalarımız göçük altında kaldığı için kullanılamaz halde. Hiçbir şeyimiz kalmadı, sadece kendimizi kurtarabildik. Ev çökmeden önce çatlak oluştu korkudan çıktık. Hem evimiz gitti hem de eşyalarımız... Üzerimizdeki elbiselerimizden başka hiçbir şeyimiz kalmadı. Anne babam her biri bir yere gitti. Kardeşimin kızı 2 kere bayıldı acile kaldırdılar. Çok mağdur olduk yetkililerden yardım bekliyoruz." (M. Salih Keskin, Mehmet Aslan – İLKHA)

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Poşet Kullanımı Yüze 80 Azaldı
Poşet Kullanımı Yüze 80 Azaldı
Dünya Nüfusunun Yarısı İnternet Kullanıyor
Dünya Nüfusunun Yarısı İnternet Kullanıyor