Advert

Seçmen oy kullanmak için sandık başında.

Seçmen oy kullanmak için sandık başında.
Seçmen oy kullanmak için sandık başında. Ekspres
Bu içerik 514 kez okundu.
Advert

Seçmen oy kullanmak için sandık başında.

 

Sandık başına giden seçmen 5 yıl görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için oy kullanmaya başladı.

31 Mart 2019 tarihi itibari ile başlayan yerel seçimlerde yerel yöneticilerini seçmek için seçmen sandık başında oy kullanmaya başladı. Kızıltepe’de 144 bin 543 seçmen bu sabah saat 07.00 itibari ile 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için kayıtlı bulunduğu 526 sandıkta oy kullanmaya başladı. Mardin Genelinde ise 484.284 seçmen 1.384 sandıkta oy kullanacak.

Oy verme saatleri: 07.00-16.00

Mahalli idare seçimlerinde seçmen Mardin’de Büyükşehir Belediye Başkanı, İlçe Belediye Başkanı ve Belediye meclis üyelikleri için mevcut adaylar arasında oy kullanacağı seçimlerde aynı zamanda ikamet ettiği mahalle muhtarını da seçecek. Mardin’de Büyükşehir Belediye başkanlığı adaylığı için 11 siyasi parti biri ittifak adayı 2 bağımsız aday olmak üzere 13 aday arasında tercih yapacağı seçimlerde Kızıltepe ilçesinde ise 8 belediye başkan arasında tercih oyunu 179 merkezde kurulan 526 sandıkta kullanacak ve oy verme işlemi saat 16.00’da sona erecek.

Seçimde, vatandaşlar TC kimlik numarası bulunan resmi nitelikteki belgeler ile kayıtlı bulunduğu sandıkta oy kullanabilecek. Seçimde tercihini yapan seçmen oy pususunda bulunan siyasi parti ve adayının altındaki daireye evet veya tercih mührünü basarak tercihini yapacak. Saat 16.00 da sona erecek oy kullanmanın bitiş saati geldiği halde sandık başında oy kullanmak üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı bunları saydıktan sonra sırayla oylarını kullanmalarına izin verecek.

 

ÖNEMLİ: YSK tarafından açıklanan oy kullanma talimatına göre, oy kullanan seçmenin Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasaktır ve cezası bulunmaktadır. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekmektedir.

Mührü, tercih ettiğiniz alanın dışına taşırmayın. Birden fazla alana mühür basmayın. Birleşik oy pusulasında tercih ettiğiniz alana “TERCİH” mührünü basın ve mührün kurumasını bekleyin. Mühürlediğiniz yer dışta kalacak şekilde oy pusulasını katlayıp zarfa koyun. 

Zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imzanızı atın.

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor