Advert
Advert

Mardin’in Tek Kadın Bilardocusu Rakipsizlikten Şikayetçi

Kadın Bilardocu rakip ve antrenman yeri arıyor…

Mardin’in Tek Kadın Bilardocusu Rakipsizlikten Şikayetçi
Mardin’in Tek Kadın Bilardocusu Rakipsizlikten Şikayetçi Ekspres
Bu içerik 1621 kez okundu.
Advert

Mardin’in Tek Kadın Bilardo Sporcusu Rakipsizlikten Şikayetçi.

 

Mardin’in tek lisanslı kadın Bilardo sporcusu Şemşule Ertaş antrenman ve maç yapacak rakip kadın bilardocu olmamasından şikâyetçi. Aynı zamanda Bilardo hakemliği de yapan Ertaş’ın hedefi Milli sporcu seçilip uluslararası turnuvalardan madalya ile dönmek.

 

Mardin Kızıltepe ilçesinde yaşayan Sosyoloji mezunu Üniversiteli Şemşule Ertaş (26) çocukluk hayali olan Bilardo sporunda Mardin’in ilk ve tek lisanslı kadın Bilardo sporcusu olmanın mutluluğunu yaşarken il genelinde oynayacak rakibi olmamasından şikayetçi, Ertaş kadınları bu spora davet ediyor.

Doğma büyüme Kızıltepeli olan kadın bilardo sporcusu, Çocukluğunda merak ve hayal ettiği Bilardo sporu ile Adıyaman’da Üniversitede tanışmış. Kazandığı Adıyaman Üniversitesi Sosyoloji bölümünü okumak için gittiği Adıyaman’da Gençlik merkezinde Çocukluk hayali bilardo ile tanışan ve burada başladığı bilardo sporunda başarılı olarak il turnuvasında Kadınlar kategorisinde il ikinciliğini elde ederek Antalya ilinde düzenlenen Turnuvalara katılan Ertaş, ancak Mardin’de rakip bulamamaktan muzdarip olan Ertaş, Kadınları bilardo sporuna davet etti.

“Kızlar Bilardo Oynamaz!”

3 Yıldır Lisanslı sporcusu olduğu 3 top bilardo sporuna nasıl başladığını ve heves ettiğini anlatan Şemşule Ertaş, “İlkokula gittiğim yaşlarda dayım bize gelip haydi bilardo oynamaya deyip abimleri alıp giderdi, her seferinde bende geleyim dayı dediğimde ise sen kızsın nereye geleceksin dedikçe bende daha çok merak ve azim oluyordu. Üstelik bilardo oynanan kahvehane okula gittiğim yol üzerindeydi ve okula her gidip döndüğümde önünden geçerken bilardo toplarının sesi kulağıma geldikçe daha çok meraklanıp bilardo oynama hevesim hırsım artıyordu, ancak liseyi bitirip Üniversiteyi kazanana kadar bu arzumu gerçekleştirme fırsatım ve imkanım olmadı.”

“Bilardo oynama hayalime Üniversite yıllarında kavuştum”

Adıyaman Üniversitesini kazanmasıyla Bilardo hayalinin gerçeğe dönüştüğünü anlatan Ertaş, Üniversiteye başladıktan sonra gördüğü bilardo masasının bu spora olan ilgi ve istediğini dürttüğünü belirterek şöyle devam ediyor, “ Adıyaman’a okumaya gittikten sonra gittiğim gençlik merkezinde bilardo masasını görünce içimdeki Bilardo heyecanı yeniden uyanınca çocukluk hayalimi gerçekleştirmeye karar verip ders alarak oynamaya başladım. Üniversitedeyken kadın rakiplerim oluyordu il turnuvalarında müsabakalara katılma imkanım oluyordu hatta il ikinciliği derecem var. Okul döneminde Adıyaman adına Antalya turnuvalarına katıldım. Ancak okuldan mezun olup Mardin’e döndükten sonra gittiğim Mardin il spor müdürlüğünden il genelinde benden başka lisanslı Kadın bilardo sporcusu olmadığını öğrendim. İl müdürlüğünde antrenman yapıp hazırlanacağım bir yer olmadığı gibi bilardo salonlarının da genelde kafeterya kahvehane gibi ortamlarda olduğu için çalışma ortamı bulamadan Mardin adına da Antalya’da katıldığım iki turnuvada da antrenman eksikliğinden derece yapamadım.”

“Erkek sporcularla antrenman yapıyorum”

Mardin’de tek lisanslı kadın bilardocu olduğu için antrenmanlarını kahve ortamında erkeklerle yapmak zorunda kaldığında sürekli gidemediğini ifade eden Şemşule Ertaş, olumsuz bir tepki almamasına rağmen erkeklerin olduğu bir ortamda tüm gözlerin üzerinde olmasından kendini çalışmaya veremediğinden yakınarak, “Bugüne kadar çalışma ortamı bulamadım, erkelerin olduğu bir ortamda tek kadın sporcu olunca istediğim şekilde çalışamıyorum. Kadın rakip olmayınca ya kendi başıma çalışıyorum ya da erkek bilardocularla oynamak zorunda kalıyorum. Kasılmadan rahat çalışacağım bir ortam olmasını arzu ediyorum.

Mardin’de düzenlenen il turnuvalarında aynı zamanda hakemlik de yapıyorum ancak Kadın kategorisi olmadığı için müsabakalara katılamıyorum. Buradan bütün kadınlara ve kız öğrencilerine sesleniyorum, gelin sizde bilardo sporunu keşfedin bende elimden geldikçe bu sporu sizlere öğreteyim ve bu sporun bir erkek sporu olmadığını kadınlarında oynayabileceği bir spor olduğunu gösterip Mardinimizin adını Bilardo sporunda duyularım.” Şeklinde konuşan Ertaş, Mardin’de kendisi dışında Kadın bilardo sporcusu olmadığı için il dışındaki turnuvalara iyi hazırlanamadığını belirterek bu sorunların aşılması durumunda hedefinin Mardin’in adını bilardo Branşında Türkiye’ye duyurmak olduğunu ve Milli sporcu olarak Uluslararası turnuvalarda dereceler elde edip bu branşta Kadınlarında başarılı olduğunu kanıtlamak istediğini söyledi.

Mehmet Halit Solhan - Kızıltepe Ekspres Haber.

 

 

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Poşet Kullanımı Yüze 80 Azaldı
Poşet Kullanımı Yüze 80 Azaldı
Dünya Nüfusunun Yarısı İnternet Kullanıyor
Dünya Nüfusunun Yarısı İnternet Kullanıyor