Advert

Lastikçilerde yaz lastiği yoğunluğu

Lastikçilerde yaz lastiği yoğunluğu
Lastikçilerde yaz lastiği yoğunluğu Ekspres
Bu içerik 496 kez okundu.
Advert

Lastikçilerde yaz lastiği yoğunluğu

 

Kış lastiği uygulamasının sona ermesiyle birlikte vatandaşlar, araçlarına yaz lastiği taktırmak için oto lastik tamircilerinin yolunu tuttu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmeliğe göre, 1 Aralık'ta başlayan kış lastiği takma zorunluluğu 1 Nisan'da sona erdi.

Yasa gereği zorunlu hale getirilen kış lastiği dönemi sona ermesiyle lastikçilerde yoğun mesai başladı. Vatandaşların yaz lastiklerini taktırmak için oto lastikçilere akın etmesi esnafın yüzünü güldürdü.

Araç sahiplerinin kış lastiklerini değiştirdiğini ve bundan kaynaklı yoğunluğun olduğunu belirten oto lastikçi Abdullah Özbek, kış lastiğinin çıkarılmadığı zaman aracın balansının bozulmasına neden olacağını ve kış lastiğinin erken eriyeceğini söyledi.

Özbek, "Malumunuz; 1 Aralık'ta başlayan kış lastiği takma zorunluluğu 1 Nisan'da sona ermiştir. Kış lastiği ile yaz lastiği arasında fark çoktur. Kış lastiği, havanın eksi 6 derecenin altına düşmesiyle fren mesafenin daha iyi olması, sürekli değişen hava ve yol koşullarında emniyet için gerekli bir uygulama."

1 Nisan'dan bu yana bir yoğunluğun olduğuunu ve havaların daha ısınmasıyla bu yoğunluğun daha da artacağını kaydeden Özbek, şunları söyledi:

"Aracın en önemli parçası lastiktir, çünkü aracın yer ile bağlı olduğu tek parça lastiktir. Lastikler belirli bir milimin altına düştü mü aracın kontrolü zorlaşır ve hayati riskler ortaya çıkar. Bu konuda sürücüleri uyarıyoruz: lütfen lastiklerini sürekli kontrol edin. Özellikle araç motorunun ön tarafta olması ön lastiklerinin 20 bin kilometrede aşılmasına neden oluyor. Bu yüzden her 6-7 bin kilometrede lastiklerin kontrol edilmesi gerekir. Rot balans ayarlarının da yapılması lazım, bu sebepten ötürü sürücülerimizi oto lastik şubelerine bekliyoruz."

Özbek, ayrıca yaz lastiklerini söküp kış lastiklerini taktıran veya tam tersi olarak kış lastiklerini söktürüp yaz lastiği taktıran sürücüler ellerinde kalan lastikleri koyacak yer bulmakta sıkıntı yaşayan araç sürücülerin lastiklerini kayıt altına alıp "lastik otel" ismini verdikleri depolarında sezon sonuna kadar 10 TL karşılığında emanet alıyor.

Lastikçilerde yoğunluk oluşturan sürücüler de bahar gelmesiyle birlikte kış lastiklerini çıkartıp, yaz lastiklerini taktırdıklarını aktardı. (M. Salih Keskin – İLKHA)

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.