Advert

'Yenidoğan Canlandırma Programı' Eğitimi Başladı

'Yenidoğan Canlandırma Programı' Eğitimi Başladı
'Yenidoğan Canlandırma Programı' Eğitimi Başladı Ekspres
Bu içerik 423 kez okundu.
Advert

'Yenidoğan Canlandırma Programı' Eğitimi Başladı.

 

Mardin il sağlık müdürlüğünün, “2019 yılı 2. Tur 'Yenidoğan Canlandırma Programı' (Neonatal Resüsitasyon Programı) Eğitimi Başladı.

 

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çocuk ve Ergen Sağlığı Daire Başkanlığından ve diğer illerden gelen Eğitimciler tarafından, Mardin’de yenidoğan yoğun bakım, doğumhane ve acil servislerde çalışan 75 sağlık personeline düzenlenen programla verilecek eğitim başlandı.

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Eğitim Birim Sorumlusu Zeynep Aydın Karayağız tarafından yürütülen “2019 yılı 2. Tur NRP (Neonatal Resüsitasyon Programı) Programı kapsamında eğitimde, 8’i pratisyen ve 10’u uzman 18 doktor ve 57 yardımcı sağlık personeli olmak üzere 75 sağlık personeline verilecek eğitimler 3 gün sürecek. Eğitimlerinin amacının önlenebilir bebek ölümlerini engelleyip daha kalifiye elemanlar yetiştirmek olduğu belirtildi.

Eğitime Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çocuk ve Ergen Sağlığı Daire Başkanlığı çalışanları, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, NRP Kurs Sorumlusu Doç. Dr. İlker Günay, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Neşe Nohutçu, Mardin il Müdürlüğü Başkanları ve Başkan Yardımcıları ile 75 sağlık personeli katılım sağladı.

Programın açılışında konuşan İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz, "Dünyada olduğu gibi ülkemizde de asfiksi, temel bir neonatal sorun olmayı sürdürmekte ve özel bir neonatal deneyimi olmayan kurumlarda da neonatal resüsitasyon gereksinimi doğabilmektedir. Asfiksili bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçları, yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurur. Her yeni doğanın, neonatal bakım alma hakkı vardır. Bu ise; doğum odasında uygun gereçlerin her an hazır olmasıyla birlikte, burada çalışan sağlık personelinin yeni doğan resüsitasyonunda becerili olmalarını ve bir ekip olarak uyumlu çalışabilmelerini gerektirir. Eğitimi çok önemsiyoruz, bu tür eğitimlerimiz devam edecektir"

Eğitim sonunda katılımcılara Neonatal Resüsitasyon Programı Sertifikası verilecek.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin'de toplantı ve yürüyüşler 30 gün boyunca yasaklandı
Mardin'de toplantı ve yürüyüşler 30 gün boyunca yasaklandı
FIRAT CEWERÎ “Hep Yüreğimin Sesini Dinledim”
FIRAT CEWERÎ “Hep Yüreğimin Sesini Dinledim”