Advert

Yaşlı kadının bağışlanan organları 3 hastaya umut oldu

Yaşlı kadının bağışlanan organları 3 hastaya umut oldu
Yaşlı kadının bağışlanan organları 3 hastaya umut oldu Ekspres
Bu içerik 895 kez okundu.
Advert

Yaşlı kadının bağışlanan organları 3 hastaya umut oldu.

 

Mardin’de beyin ölümü gerçekleşen 70 yaşındaki yaşlı kadının bağışlanan organları 3 hastaya umut oldu.

 

Mardin Özel Park Hastanesinin yoğun bakım ünitesinde beyin kanaması nedeniyle tedavi gören 70 yaşındaki Emine Şakar adındaki hastanın dün gece beyin ölümü gerçekleşmesi üzerine Şakar'ın ailesi yaşlı kadının karaciğer ve böbreklerini bağışladı.

Organların bağışlanması üzerine Malatya'dan ambulans uçakla Mardin'e gelen nakil ekibi ve Özel Park Hastanesinden Anestezi Uzmanı Dr. Mehmet Ak ile ekiplerinin katılımıyla yaklaşık 3 saat süren operasyonla alınan organlar, Malatya'da bulunan 3 hastaya verilmek üzere ambulans uçakla Malatya'ya gönderildi.

“Bağışlanan organlar 3 hastane umut oldu.

Yapılan organ bağışıyla ilgili açıklamalarda bulunan Anestezi Uzmanı Uz. Dr. Mehmet Ak, “Hastanemizde yoğum bakım ünitesinde tedavi altına alınan hastamıza yapılan tüm müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşti. Hastamızın beyin ölümü gerçekleştikten sonra yakınlarıyla organların bağışlanması için görüşme yapıldı. Aile ve yakınları sağ olsunlar olumlu olarak cevap verdi. Ailenin ve yakınlarının olumlu cevabından sonra organ nakli sürecini başlattık. Yapılan operasyonla bir tane karaciğer ve iki adet böbrek nakil ekipleri tarafından alınarak Malatya'da üç hastaya nakledilmek üzere yola çıktı."

"Başkaları da bizim çektiğimiz sıkıntıyı çekmesin"

Mardin'de dördüncü kez organ bağışı gerçekleştiğini hatırlatan Ak, “Organ bağışını kabul eden ailelerimiz yaşanan sıkıntıları bildikleri için 'başkaları da bizim çektiğimiz sıkıntıyı çekmesin hastaları hayat bulsunlar' diyerek gayet akli selim bir düşünceyle organ bağışı yapmayı kabul ettiler. İnşallah bu örnekler artıkça insanların organ bağışı konusundaki bakışı da değişir. Mardin genelinde başka nedenlerden dolayı insanlar pek organ bağışı yapma taraftarı değil. Bu sıkıntılar herkesin başına gelebilir. Bu sıkıntı hepimizin başına gelebilir. Organ bağışına hepimiz ihtiyaç duyabiliriz insanlarımız organ bağışı konusunda empati yapmalıdır." diye konuştu.

İl Sağlık Müdürlüğü aileye teşekkür ziyaretinde bulundu.

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de aileninn bu örnek davranışından dolayı Şakar ailesini hastanede ziyaret etti. Acılı aileye göstermiş olduğukları erdemli davranışlarından dolayı aile bireylerine teşekkür ederek başsağlığı dileyen İl Sağlık Müdürü Dr. Saffet Yavuz, Emine Şakar'a Allahtan rahmet dileyerek şunları söyledi; “Bağışlanan organlar ihtiyacı olan 3 hastaya ikinci bir hayat verecek. Bu noktada aile çok önemli bir karar aldı. Çünkü Türkiye genelinde organ bağışı bekleyen binlerce kişi var.”

 

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.