Advert

ZMO: Aşırı Yağışlardan Hastalık ve Zararlılara Dikkat edilmeli

ZMO: Aşırı Yağışlardan Hastalık ve Zararlılara Dikkat edilmeli
ZMO: Aşırı Yağışlardan Hastalık ve Zararlılara Dikkat edilmeli Ekspres
Advert

ZMO: Aşırı Yağışların Doğurabileceği Hastalık ve Zararlılara Dikkat edilmelidir.

 

Ziraat Mühendisleri Odası Mardin il temsilciliği, son yılların en yağışlı yıllarlından biri olan 2019 yılının üretim sezonu ile ilgili yaptığı tespitleri kamuoyu ile paylaştı.

 

2019 yılının üretim sezonu ile ilgili bir açıklama yapan Ziraat Mühendisleri Odası Mardin il temsilcisi Vedat Durak, yağışlı geçen 2019 sezonunun üretim açısından bazı riskler taşıyabileceğini ifade ederek, Aşırı yağışların doğurabileceği hastalık ve zararlılara dikkat çekti

Durak açıklamasında, ” Yağışların bereket ve verim işareti olmasının yanında, bazı olumsuz şartlar taşıyabildiği, üreticilerimizin de buna göre tedbir almasının önem arz ettiğini görmekteyiz. Ziraat Mühendisleri Odası olarak yaptığımız saha çalışmalarında hububat ve baklagiller ekim alanlarında bitki hastalık ve zararlıların takibi yapılmış olup, yoğun yağışlardan kaynaklı erken ekimi yapılmış(ekim-kasım-aralık) buğday(ekmeklik-makarnalık) çeşitlerinde yaprak leke hastalığı(Septoria tritici) yoğunluğu gözlemlenmiştir. Geç ekilişi yapılan hububat alanlarında ise yaprak leke hastalığı yoğun olarak görülmekte, bunun yanında Pas Hastalığı ise seyrek olarak bazı üretim alanlarında görülmüştür.

Baklagillerde özellikle mercimek ekim alanlarında aşırı yağışlardan kaynaklı boylanan mercimeklerde yatmaların gözlemlendiği, bunun sonucunda bitkinin alt kısmında çürümeler meydana gelmiştir.

Aşırı yağışlardan kaynaklanan ve yeterli sıcaklığa ulaşılamadığı için sünenin() ovaya inişleri geç olabileceğinden arazi kontrollerinin sıklıkla yapılması önerilmektedir. Zira Süne zararlısına karşı önlem alınmadığı takdirde, ekim alanlarına ciddi zararlar verebilmektedir. Hububat alanlarında Ekin Güvesi zararlısına rastlanılmamıştır.

Sahada çalışan, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerindeki teknik personellerimiz, tarım danışmanlarımız ve zirai ilaç bayilerimizin gerekli arazi kontrollerini yapması, çiftçilerini bu konuda bilgilendirmesi, bulaşık alanlarda ilaçlama tavsiyesinde bulunması önem arz etmektedir. İlaçlama ve sulama rejiminin bitkinin ihtiyacı doğrultusunda düzenlenmesi, önümüzdeki süreçte ihtiyaç halinde aşırı sulamadan mutlaka kaçınılması gerekmektedir.’’ Bilgilerine yer verdi.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!