Advert

Mardinli Tuana Satrançta Dünya 8'incisi oldu

Mardinli Tuana Satrançta Dünya 8'incisi oldu
Mardinli Tuana Satrançta Dünya 8'incisi oldu Ekspres
Advert

Mardinli Tuana Satrançta Dünya 8'incisi Oldu.

 

Türkiye Satranç Federasyonu tarafından Antalya'da düzenlenen 2019 Dünya Okullar Satranç Şampiyonasında 7 Yaşındaki Mardinli satranç sporcusu Tuana Abak Dünya 8'incisi oldu.

 

Türkiye Satranç Federasyonu ev sahipliğinde 18-26 Nisan tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen 2019 Dünya Okullar Satranç Şampiyonası sonuçlandı.

Şampiyonada Türkiye adına yarışan sporcular 1 altın, 1 gümüş ve 3 bronz olmak üzere toplam beş madalya kazandılar. 33 ülkeden 392 sporcunun 9 tur süren ve nefes nefese takip edilen şampiyonluk yarışında derece elde eden sporcular kupa ve madalyalarına kavuştu.

Şampiyona sonunda Türkiye adına yarışan Satranç sporcuları Arda Çamlar 11 yaş genel’de Altın madalya, Gülce Nehir Kara 15 yaş kızlar’da gümüş madalya, Alara Uygun 7 yaş kızlar’da, Yankı Taşpınar 13 yaş genel’de ve FM Kağan Aydın Çelebi 17 yaş genel’de bronz madalya kazandıkları 2019 Dünya Okullar Satranç Şampiyonasına ilk defa katılan 7 yaşındaki Tuana Abak dünya 8.cisi olarak büyük bir başarı elde ederek ilerisi için umut verdi.

Türkiye Satranç Federasyonu tarafından Antalya'da düzenlenen 2019 Dünya Okullar Satranç Şampiyonasında 7 Yaşındaki Mardinli satranç sporcusu Tuana Abak Dünya 8'incilik başarısı ailesinde, okulunda ve Mardin genelinde büyük bir gurur ve sevinçle karşılanırken Tuana’nın babası eğitimci Abdulkadir Abak, Genç yeteneklerin uluslararası yarışma deneyimi kazanmaları açısından şampiyonanın önemine dikkat çekerek, kendilerine destek olan herkese teşekkür etti. Başta Satranç sporunun Mardin’de sevilmesi ve yaygınlaşmasına destek olan il temsilcisi Nazan Kaya’ya teşekkürlerini ileten Abak, “Kızım Tuana ABAK 7 yaşında dünya okullar satranç şampiyonasında Türkiye adına yarıştığı ilk turnuvasında dünya 8. Oldu. Bu gurur verici başarı için her zaman yanımızda olan Mardin Gençlik spor müdürümüz Sayın Hadi Çomaktekin, Satranç federasyonu Mardin il temsilcisi Avukat Nazan Kaya Hanıma, Başhakemimiz Cengiz Yalçın hocaya kulübümüzün çok değerli velilerine ve her an dualarını hissettiğimiz es dostlarımıza çok teşekkür ediyorum.” İfadelerini paylaştı.

Şampiyonanın ödül töreninde konuşma yapan Dünya Satranç Federasyonu Asbaşkanı ve TSF Başkanı Gülkız Tulay, gelecekte dünya satrancına yön verecek sporcuları ağırladıkları bu renkli şampiyona süresince, satranç sporunun tüm güzelliklerini yaşadıklarını belirtti. “Hep birlikte heyecanımızı, sevinçlerimizi, kültürlerimizi paylaştık, dostluk köprüleri kurduk ve bir çocuk bayramı coşkusu yaşadık” ifadelerini kullanan Tulay konuşmasına şöyle devam etti: “Küçük ve genç ustalarımız şampiyonluk mücadelesi verirken, bizler organizasyonumuzun tüm aşamasının kusursuz olması için bütün gücümüzle çalıştık. Beslenmenizden konaklamanıza, sağlığınızdan turnuva güvenliğine kadar tüm süreci başarılı bir şekilde yönetmeye çalıştık. Ne mutlu ki sizlerden aldığımız olumlu dönüşler, teşekkür mesajları, sosyal medyaya yansıyan keyifli paylaşımlar, bizlere ne kadar başarılı bir iş yaptığımızı gösterdi, büyük bir mutluluk yaşattı. Bir hafta boyunca, 33 ülkeden çocuklarımızla unutulmayacak bir organizasyonun parçası oldu. Elde ettiğiniz derece ne olursa olsun, hepiniz centilmence yarışarak, beraberinizde getirdiğiniz ülkenizin bayrağını gururla temsil ettiniz. Ülkelerinize döndüğünüzde, Türkiye’yi, bu şampiyonayı en güzel şekilde hatırlamanızı ve kendi ülkelerinizde turizm elçimiz olmanızı umut ediyoruz. 2019 Dünya Okullar Satranç Şampiyonası’nı ülkemizde düzenlediğimiz, bu şölenin parçası olduğumuz için çok mutluyuz. Bu muhteşem yarışa ortak olmak, dünyanın farklı renklerini, dillerini, kültürlerini ülkemizde satrançla buluşturmak bizler için büyük bir zevkti. Bu büyük maratonda centilmence yarışan tüm sporcuları gönülden kutluyor, onlara destek olan veli ve antrenörlerine de ayrıca teşekkür ediyorum.”

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!