Advert

MGC Olağan Kongresinde Tarihi Gün

MGC Olağan Kongresinde Tarihi Gün
MGC Olağan Kongresinde Tarihi Gün Ekspres
Advert

MGC Olağan Kongresinde Tarihi Gün.

 

Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti olağan kongresinden fesih kararı alındı.

 

Merkezi Kızıltepe’de bulunan Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti Derneğinin bugün yapılan olağan genel kurulunda fesih kararı alındı. 1999 Yılında ilçede görev yapan basın mensuplarının girişimi ile kurulan Cemiyetin bugün dernek merkezinde yapılan olağan genel kurulunda, ilçede üç cemiyetin yeni bir çatı altında toplanması kararı gereğince kendini feshetme kararı aldı.

Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti olağan kongresinin açılışında bir konuşma yapan ve Cemiyetin 20 yıldır başkanlığını sürdüren Barış aktivisti gazeteci yazar Cemil Aydoğan, yaklaşık 21 yıldır bu görevi sürdürdüğünü, ilçede bulunan gazeteci meslektaşlarının aynı çatı altında tek cemiyette toplanmalarının önünü açmak üzere 3 cemiyet yönetiminin aldığı ortak karar doğrultusunda cemiyeti fesh etme kararı aldıklarını belirterek bugüne kadar emeği geçenlere teşekkür etti.

Aydoğan konuşmasında, 1996 tarihinde İnsan hakları savunucuları ile İHD Mardin şube başkanlığını kurduğunu ve bu görevinin son bir yılında 1999 da gazeteci arkadaşları ile beraber MGC’yi kurduklarına dikkat çekerek, “İnsan hakları döneminde gazeteci arkadaşlarıma silinmeyecek tarihi eserler bıraktım. Gazeteciler ve İnsan hakları savunucuları adına 1988 de Uluslararası af örgütü ödülünü aldım. 2000 de Pariste Milanyumda İnsan hakları şovalyelik ödülünü aldım. Biri hitabet ve konuşma dahil olmak üzere Türkiye gazeteciler cemiyetinden 3 ödül aldım.

Cemiyeti kurduğumuz dönemde zor şartlar altında MGC’nin kurucu üyeliğini Yapan Gazeteci-yazar Abdülkadir Üründü'ye, Gazeteci Mehmet Halit Solhan’a, İbrahim Aydoğan'a, Mehmet Emin Karakulak'a, Türkan Aydoğan'a, Şükran Aydoğan'a ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

İlçede bulunan 3 Cemiyetin yeni bir isimle tek çatı altında toplamak üzere yaptığımız görüşmelerin olumlu sonuçlanması üzerine mevcut cemiyet başkan ve yönetimleri ile aldığımız ortak karar ile Cemiyetleri fesh etme kararı üzerine bugün yapacağımız olağan kongrede cemiyetin kendini fesh etme kararını genel kurulun oyuna sunacağız. Yeni oluşum hepimize hayırlı olsun.”

Aydoğan’ın konuşmasının ardından genel kurulda divana önerilen Mardin gazeteci ve yazarlar cemiyeti başkanı Abdülkadir Üründü, Başkan yardımcılığına Birlik için feshedilecek Kızıltepe gazeteciler cemiyeti başkanı M.Halit Solhan,Sekreter ve katipliğe birlik için feshedilecek gazeteciler ve yazarlar derneği başkanı Adnan Koçhan seçildi. Divan’a verilen önerge üzerine MGC’nin feshedilmesi yönündeki talep oy çokluğu ile kabul edilerek karar bağlandı.

Divan başkanlığına seçilen Mardin gazeteci ve yazarlar cemiyeti başkanı Abdülkadir Üründü yaptığı konuşmada Barış Aktivisti ve Cemiyet başkanı Cemil Aydoğan'a teşekkür ederek, “Hepimizin abesi olan Cemil Aydoğan İnsan hakları Barış ve Demokrasi mücadelesindeki samimiyet ve hizmetlerini gazetecilik alanında da göstererek bir ilkeye imza atmıştır.3 Gazeteci Cemiyet başkanını tek bir çatı altında bir araya getirmek kolay bir iş değildir. İlham kaynağımız olan MGC’nin kurucuları yöneticileri ve üyeleri Güneydoğu gazeteciler cemiyetinden sonra ilk ve en büyük kurumunu onur ve cesaretiyle yaşama geçiren Cemil Abemize teşekkür borçluyuz.” açıklamasında bulunan Üründü, “ülkemizde birlik ve beraberliğe, Barış ve kardeşliğe hizmet edecek olan Barış Derneğinin başkanlığını yapacak olan sayın Aydoğan'ın başarı ile götüreceğine inanıyoruz.
kendisine ve yönetimine başarılar diliyoruz.

MGC Kurucu üyeleri de olan Mardin gazeteci ve yazarlar cemiyeti başkanı Abdülkadir Üründü ile Kızıltepe Gazeteciler Cemiyeti Başkanı M.Halit Solhan ve Kızıltepe Gazeteciler ve yazarlar Cemiyeti başkanı Adnan Koçhan, İnsan hakları savunucusu Abdülvahap Bakış, Cemil Aydoğan'a Cesur gazeteci ve evrensel Barış ödülünü takdim ettiler.

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!