Advert

Esnafta ilk iftar telaşı

Esnafta ilk iftar telaşı
Esnafta ilk iftar telaşı Ekspres
Advert

Esnafta ilk iftar telaşı

 

Rahmet ve bereket ayı olarak bilinen, on iki ayın sultanı ramazanın ilk iftarı için tatlı bir telaş yaşayan Mardin esnafı, vatandaşın tüketmesi için çeşit çeşit yiyecekler hazırladı.

 

Bereket, bolluk ve rahmet ayı olarak nitelendirilen, on iki ayın sultanı olarak bilinen ramazanın ilk iftarında Mardin esnafını tatlı bir telaş sardı.

Vatandaşların tüketmesi için çeşit çeşit yiyecekler hazırlayan esnaf, ramazanın aynı zamanda bolluk ayı  olduğunu ve işlerinin bayağı yoğun  olduğunu ifade ettiler.

Vatandaşlar, özellikle iftar saatlerinde çiğköfte, tatlı ve pide çeşitlerine rağbet ediyorlar. Çiğköfte, ramazan dolayısıyla kapalı tutulan lokanta ve kahve gibi iş yerleri sahipleri ve çalışanları için de ikinci bir ekmek kapısı.

“Çiğköfte iftar sofralarının vazgeçilmezidir”

Çiğköfte yapımının çok zahmetli bir iş olduğunu belirten Usta Şerif Olgun, 35 yıldır çiğköfte ustası  olduğunu ve bugün ramazanın ilk günü olması hasebiyle kendilerini tatlı bir telaşın sardığını söyledi.

Olgun, “Malum bugün mübarek ramazanın ilk günü, akşam ezanıyla birlikte ilk iftarlar açılacak. Bizde ilk iftarın hazırlığını yapıyoruz. Çiğköfte bölgemizde çok tercih ediliyor ama ramazanda daha çok tercih ediliyor. Çiğköfte iftar sofralarının vazgeçilmezidir. Rabbim şimdiden tutulan oruçları dergâhında kabul etsin"

“Çiğköfte yapımında önemli olan en iyi malzemeyi kullanmaktır”

Olgun, çiğköftenin nasıl yapıldığına dair şu bilgileri aktardı:

“Çiğköfte yapımında önemli olan en iyi malzemeyi kullanmaktır. Bir de çok yoğurmaktır. Bizim bölgede çiğköfte etli yapılır çünkü çiğköftenin ana maddesi ettir. Çiğköfte de kullanılan malzemeler; kırmızı et, köftelik, pul ve siyah biber, salça, soğan ve baharat türleridir.”

“Tatlı çeşitlerimiz hazır, iftar saatini bekliyoruz”

On bir ayın sultanı mübarek ramazan ayının ilk iftarı için hazırlık yaptıklarını söyleyen tatlıcı esnafı Şeyhmus Akça, vatandaşların tatlıya yoğun ilgi gösterdiğini ve özellikle halka tatlısını tercih ettiğini belirtti.

Akça, “İnce, halka, tulumba ve cevizli tatlı çeşitlerini yapıyoruz. Tatlılarımızı doğal şekerden yaptığımız için halk tarafından çok tercih ediliyor. Şu an bizi tatlı bir iftar telaşı sarmış durumda. Tatlı iftar sofralarının vazgeçilmezlerindendir. Şu an tüm tatlı çeşitlerimiz hazırdır, iftar saatini bekliyoruz ve herkesi tatlı almaya davet ediyoruz.” diye konuştu.

“Çiğköfte yoğurmak sabır ister”

Bir diğer çiğköfteci Abdullah Akdağ da çiğköfte yoğurmanın sabır isteyen bir iş  olduğunu vurguladı.

Akdağ, “Daha önce batı illerinde çiğköfte yapıyordum bu ramazan da ise Kızıltepe’de yapmaya karar verdim. Malum bugün ramazanın ilk günü… İlk günü biz de ilk iftara hazırlık yapıyoruz. Çiğköftemiz hazır iftar saatini bekliyoruz. Rabbim utandırmasın diyoruz. Mübarek ramazan ayımız hayırlara vesile olsun, kazasız belasız geçer inşallah"

“Sadece iftar vakti lokantamızı açıyoruz”

İftar için pide-lahmacun hazırladıklarını söyleyen Lokantacı Rıdvan Dündar, “Gündüz mübarek ramazan ayı hürmetine kapalıyız. Sadece iftar vakti lokantamızı açıyoruz. Şu anda yavaş yavaş iftar zamanı yaklaşıyor. Biz de müşterilerimiz için hazırlık yapıyoruz.” diye konuştu.  

“Çeşit çeşit pide yapıyoruz”

Fırıncı Soner Gültekin ise “Her ramazan ayı bizde heyecan oluyor ama ilk günün heyecanı başkadır. Ramazan ayı duygusu bambaşka bir şeydir. Biz de her ramazan ayında normal, yağlı, tatlı ekmek çıkarıyoruz. Tüm ekmek çeşitlerimiz hazır iftar saatini bekliyoruz. İnşallah Allah’ın izniyle tüm ekmeklerimizi satacağız. Çünkü Kızıltepe halkı ramazanda pide ekmeğini daha çok tercih ediyor."

(M. Salih Keskin/Mehmet Aslan – İLKHA)

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!