Advert

Oruç Bağımlılık Zincirini Kırıyor.

Oruç Bağımlılık Zincirini Kırıyor.
Oruç Bağımlılık Zincirini Kırıyor. Ekspres
Advert

Oruç Bağımlılık Zincirini Kırıyor.

 

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Mardin Şube Başkanı Lütfü Günlüoğlu, Ramazanın manevi atmosferinin önemli bir toplumsal yara olan bağımlılığa merhem olduğunu belirtti.

 

Lütfü  Günlüoğlu yaptığı yazılı açıklamada, ramazanın bağımlılıklardan kurtulmak için bir fırsat  olduğunu aktararak, şu değerlendirmeleri yaptı:  "Huzur, barış, adalet, kardeşlik ve paylaşma ayı olan ramazanın manevi atmosferi önemli bir toplumsal yaramız olan bağımlılığa  merhem oluyor. Zorluklara karşı iradeli olmayı, sabretmeyi, insanoğluna bağımlı olduğu her ne varsa ondan uzak durmayı öğreten oruç, aynı zamanda bir terbiye vasıtasıdır.

Oruç, maddi ve manevi bir öğretendir aslında. Oysa modern yaşam, dayattığı tüketim kültürü ve alışkanlıklarıyla bizleri istek ve arzularımızın esiri yapıp, hazza ve doyuma dayalı bir dünyaya çekmeye çalışıyor.  Ramazan ise rahmet, mağfiret ve farkındalık ayı olarak çıkıyor karşımıza. Ramazan ve oruç, tüm bağımlı olduklarımızdan, tüm tükettiklerimizden, israftan bir arınma, bir fırsat ayı olarak ikram ediliyor."

 

Ramazan Orucu Bağımlılıklardan Kurtulmak İçin Eşi Bulunmaz Bir Fırsattır

Her istediğine her an ulaşabilme gücü ve hızlı tüketim insanlığı esir almış durumda. Tüm bu esarete karşı oruç bizi özgürleştiriyor. Oruç, sabretmeyi ve zararlı  alışkanlıklardan irade kullanarak vazgeçmeyi öğretiyor. Zorlansak da elimizin altındaki nimetten uzak durma iradesini kazandırıyor. Bir ay boyunca iradesine hakim olan, doğal ihtiyaçlarından dahi uzak kalabilen insan pekala ömrü boyunca sigara, alkol gibi bağımlısı  olduğu maddelerden uzak durabilir. Kumarı ve teknolojiye bağımlı olmayı hayatından çıkarabilir. Ramazan ayı  bunun için çok önemli bir fırsattır.

Ramazan ayının mağfiretine kavuşmak duasıyla, tüm Yeşilay mensuplarının, Yeşilay Üye ve gönüllülerimizin ve Mardin halkımızın Ramazan orucunu,  Yönetim Kurulumuz adına kutluyor ve esenlikler diliyorum.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!