Advert

Kızıltepe Belediyesi 100 bin mevsimlik çiçek üretiyor

Kızıltepe Belediyesi 100 bin mevsimlik çiçek üretiyor
Kızıltepe Belediyesi 100 bin mevsimlik çiçek üretiyor Ekspres
Advert

Kızıltepe Belediyesi 100 bin mevsimlik çiçek üretiyor.

 

Kızıltepe Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğüne ait serada ilçenin çeşitli noktalarına dikimleri yapılmak üzere 100 bin adet mevsimlik çiçek ve ağacın üretimi yapıldı.

 

Kızıltepe Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde 1200 metrekare alan üzerinde yapılan serada belediyeye ait park ve orta refüjlerde dikimleri yapılmak üzere 100 bin adet mevsimlik çiçek ve ağacın üretimi yapıldı. Mevsimlik çiçeklerin ekiminin başlanmasıyla dışarıdan çiçek ve fidelerin alımı yapılmayarak, belediye bütçesine büyük bir katkı sağlanıyor.

Mardin’in Kızıltepe Belediyesi park, yeşil alan ve refüjlere dikilecek çiçekleri, bin 200 metrekare alan üzerinde 2 ayrı serada yetiştiriyor. Belediye işçilerinin çalıştığı 2 ayrı serada, menekşe, petunya, kadife, yıldız, horoj ibiği, mine, ateş, izmir havalimanı oto kiralaman ağzı, acem halısı, berberis ve gül gibi pek çok bitki türünün üretimi yapılıyor. Belediyenin kendi seralarında yaptığı üretim ile dışarıdan mevsimlik çiçek alımı yapmayarak kendi bütçesine de katkı sağlamış oluyor. Mayıs ayının son haftasında üretimi yapılan mevsimlik çiçekler pek çok park, yeşil alan ve refüjlerde dikilmek üzere kenti süslemesi planlanıyor. 

Belediyenin üretim yaptığı serayı yerinde ziyaret eden Kızıltepe Belediye Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Serada incelemelerinin tamamlayan Yılmaz, daha yeşil ve yaşanılabilir bir Kızıltepe için çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini söyleyerek, bu anlamda kurulan seralarda yetişen çiçeklerle ilçe merkezinin daha da güzelleşeceğini ifade etti.

Belediye olarak üretimin artmasıyla artık dışarıdan alım yapmayacaklarını dile getiren Yılmaz, “Bu çalışmayla artık dışarıdan alım yapılmadan, kendi üretimlerimizi kullanacağız. Serada yılda ortalama 300 binin üzerinde çiçek üretiliyor. Dolayısıyla çok güzel, yeşil bir Kızıltepe’yi bu merkezden yönetiyoruz".

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!
Lider Kadın Derneğinden Çocuklar İçin çağrı var!
Lider Kadın Derneğinden Çocuklar İçin çağrı var!