Advert

Dicle EPSAŞ; MARSU'ya İftardan Sahura Kadar Elektrk Veriliyor.

Dicle EPSAŞ; MARSU'ya İftardan Sahura Kadar Elektrk Veriliyor.
Dicle EPSAŞ; MARSU'ya İftardan Sahura Kadar Elektrk Veriliyor. Ekspres
Bu içerik 648 kez okundu.
Advert

Dicle EPSAŞ; MARSU'ya İftardan Sahura Kadar Elektrk Veriliyor.

 

Dicle EPSAŞ (Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş.), ödenmeyen 96 milyon lira borcuna rağmen Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (MARSU) elektriğinin tamamen kesilmediğini, halkın mağdur olmaması için iftardan sahura kadar olan sürede içme suyu pompa istasyonlarına enerji verildiğini açıkladı.

 

Basın ve ve sosyal medyada yer alan ve elektrik borcu ödendiği halde Dİcle Elektrik tarafından Mardin’in içme suyu şebekesinin elektriğini kestiği yolunda çıkan haberler üzerine Dicle EPSAŞ tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, MARSU’nun elektrik borcunun 96 milyon lira  olduğunu belirtilerek şöyle denildi:

‘’Bu borcun 80 milyon liralık kısmının ödenmesi ile ilgili olarak Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. Bakanlıklarımızında iştirak ettiği bir protokol ile  İller Bankası payından kesinti yapılması konusunda anlaşma sağlandı. Bu protokole rağmen herhangi bir ödeme yapılmadı. Bunun haricinde şirketimiz, MARSU’dan elektrik borcunun Şubat, Mart ve Nisan aylarına ait 16 milyon liralık kısmının yatırılmasını talep etti. Bu konuda da görüşmeler sırasında üzerinde mutabakat sağlanan ve Ramazan’da halk zarar görmesin diye 4 kez uzatılan ödeme tarihlerinde de ödeme gerçekleşmedi. Uzun süren görüşmeler sırasında muhataplarımıza birçok kez kesme tebligatı da yaptık. Nihayetinde ödeme olmayınca geçtiğimiz Perşembe günü yasa ve yönetmeliklere uygun olarak MARSU’nun elektrikleri kesildi. Böylesi bir sonucun doğmasında maalesef muhataplarımızın hiçbir ödeme girişiminde bulunmaması ve “Elektrikleri kesin’ şeklindeki umursamazlığı etkili oldu".

Sürekli kesinti yok elektrikler kontrollü kesiliyor

Dicle EPSAŞ açıklamasında, MARSU yöneticilerinin tüm bu olumsuz tutumu ve ödenmeyen borcuna rağmen elektriklerin tümden kesilmediğinin altı çizildi. Açıklamada, ‘’Ramazan ayında bulunmamız nedeniyle elektrik kesintisi sürekli değil kontrollü olarak gerçekleştirilmektedir. Mardinli hemşerilerimizin mağdur olmaması için iftar ile sahur arasındaki yaklaşık 7 saatlik süre boyunca herhangi bir elektrik kesintisi uygulanmamaktadır. Ancak elektrik verilen bu süre içerisinde de vatandaşlara içme suyu verilmediği yönünde bilgiler alıyoruz. Bu durumu anlamak mümkün değildir’’ ifadelerine yer verildi.

Hizmetin sürdürülebilirliği için ödenmesi gerek

Dicle EPSAŞ açıklamasında, hizmetin devamlılığı ve sürdürülebilirliği için tüm abonelerin tükettikleri elektriğin bedelini düzenli biçimde ödemeleri gerektiğine de yer verildi ve şöyle denildi:

‘’Abonelerimize kesintisiz ve kaliteli enerji verebilmemiz için bedelini peşin ödeyerek abonelerimizin tüketimine sunduğumuz elektriğin karşılığını düzenli tahsil etmemiz gerekmektedir. Sadece MARSU’ya ayda 4-5milyon lira tutarında elektrik enerjisi vermekteyiz. Böylesi yüksek miktarda tüketilen elektriğin bedelinin ödenmemesi hizmetin sürdürülebilirliğini sekteye uğratmaktadır. MARSU 96 Milyonluk borçtan sadece bir milyon TL lik bir ödeme yapmıştır. İşte bu tür olumsuz tutum ve davranışlar, bölge genlindeki bir milyon 800 bin abonemizi de olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Hiç kimse, kurum veya kuruluşun, diğer aboneleri sıkıntıya sokmaya hakkı bulunmamaktadır.’’

Dicle Elektrik Perakende A.Ş. tarafından yapılan açıklamanın son bölümünde ise ellerine herhangi bir mahkeme kararı ulaşmadığına dikkat çekildi ve şöyle denildi:

‘’Böyle bir mahkeme kararı var ise ve elimize ulaşırsa elbette gereği yapılacaktır. Ancak ortada ödenmeyen yaklaşık 100 milyon liralık bir borç ve muhataplarımızın olumsuz tutumları bulunmaktadır. Bu durum sadece Mardin’i etkilemekle kalmayacaktır. Sürdürülebilir olmadığından bu durumun, kaliteli ve kesintisiz enerji bekleyen yaklaşık 6 milyon nüfusu da etkileyeceği bilinmelidir.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin'de toplantı ve yürüyüşler 30 gün boyunca yasaklandı
Mardin'de toplantı ve yürüyüşler 30 gün boyunca yasaklandı
FIRAT CEWERÎ “Hep Yüreğimin Sesini Dinledim”
FIRAT CEWERÎ “Hep Yüreğimin Sesini Dinledim”