Advert
Advert

Unutulmaya yüz tutmuş meslekleri yaşatma kayıtları başladı.

Unutulmaya yüz tutmuş meslekleri yaşatma kayıtları başladı.
Unutulmaya yüz tutmuş meslekleri yaşatma kayıtları başladı. Ekspres
Bu içerik 560 kez okundu.
Advert

Unutulmaya yüz tutmuş meslekleri yaşatma kayıtları başladı.

 

Mardin Olgunlaşma Enstitüsü, Unutulmaya yüz tutmuş meslekleri yaşatmayı ve bu alanlarda usta yetiştirmeyi hedefleyen 2 yıllık eğitim programı kayıtları başladı.

 

Mardin Olgunlaşma Enstitüsünden konuyla ilgili yapılan açıklamada, Ahşap oymacılığı, sedef kakmacılığı, el ve makine nakışı, el dokuma, basmacılık, giyim üretim teknolojisi, kuyumculuk teknolojisi (telkari), yiyecek-içecek teknolojisi ve taş işlemeciliği alanlarında başvuruya açılan programlara şartları uyan herkes başvurabileceği belirtildi.

Programa katılan öğrencilerin hafta içi her gün, günde 7 saat mesleki teorik ve pratik eğitimler alacak ve Programı başarı ile tamamlayanlara denklik belgesi / mezuniyet belgesi verilecek. Bu denklik belgesi ile Mesleki Eğitim Merkezine başvurularını yaparak "USTALIK BELGESİ" alınabilinecek. Ustalık belgesini aldıktan sonra kursiyerlerin 1 aylık toplam 40 saat eğitim alarak "USTA ÖĞRETİCİLİK BELGESİ" almaya hak kazanacağı ve usta öğreticilik belgesi alanlar bu belge ile Halk Eğitimi Merkezlerine ve Olgunlaşma Enstitülerine başvurarak eğitimci olarak görev alabilecekleri belirtildi.

Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Metin Değer, “2013 yılında hizmet vermeye başlayan Mardin Olgunlaşma Enstitüsü Mardin ve bölge kültürünü yaşatmaya, bu kültüre ait motif ve sembolleri yeni ürün ve süreçlere dönüştürme çalışmaları yapıyor. Bu kapsamda giyim teknolojisinden, telkariye, ahşap oymacılığından, dokumaya, iğne oyacılığına kadar birçok meslek ve sanat dalında mesleki beceri kazandırma kursları ile usta yetiştiriyor. Öte yandan AR-GE çalışmaları ile ürettiği ürünleri meraklılarının beğenisine sunmaya devam ediyor. Kurum olarak tarihimizi, kültürel değerlerimizi araştırıp farklı tasarım ve ürünlerin üzerinde yaşatmaya ve geliştirmeye çalışıyoruz, bu kapsamda 2 yıllık programlar sanatların devamlılığı ve usta yetiştirilmesi açısından çok büyük önem arz ediyor." dedi.

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor