Advert

Kaymakam Yüzer’den şehit ve gazi yakınlarına iftar yemeği

Kaymakam Yüzer’den şehit ve gazi yakınlarına iftar yemeği
Kaymakam Yüzer’den şehit ve gazi yakınlarına iftar yemeği Ekspres
Bu içerik 1154 kez okundu.
Advert

Kaymakam Yüzer’den şehit ve gazi yakınlarına iftar yemeği.

 

Kızıltepe İlçe Kaymakamı Mehmet Yüzer, şehit ve gazi ailelerinin onuruna iftar yemeği verdi. İftardan sonra bir Osmanlı geleneği olan ‘Diş Kirası’ geleneği yaşatılarak iftara katılan ailelerin çocuklarına çeşitli hediyeler verildi.

 

İlçe Kaymakamı Mehmet Yüzer’in Şehit ve gazi yakınları ile tek tek ilgilendiği ve Kızıltepe Hükümet Konağı Bahçesinde düzenlenen iftar yemeğine 4. Hudut alayı komutanı Ekrem Yılmaz, Kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları ile Meslek Odaları temsilcileri, Mardin Korucular Derneği başkanı Orhan Kandemir, AK Parti İl Başkanı Faruk Kılıç, ilçe başkanı M.Aydın Yücedağ ile çok sayıda şehit ve gazi yakını katıldı.

Kur'anı Kerim tilaveti ile başlayan ve ilçe müftüsü Masum Taşçının duası ile devam eden program kısa bir konuşma yapan ilçe Kaymakamı Mehmet Yüzer, Şehit ve Gazi yakınlarının protokol üstü bir değere sahip  olduklarının altını çizerek, bu yüzden protokol oluşturulmadığını ve protokol üyelerinin ailelerin masalarında oturduğuna dikkat çekerek şunları söyledi;

“Şehitlik en fazla önem verilen konulardan biri. Peygambere komşu olmakla müjdelenmiş kişiler şehitler. Devletimizde milletimizde şehit yakınlarımız için son yıllarda maddi imkanı olabildiğince sunmaya çalışıyor. Bildiğim kadar şehitlerin artık bir değil iki yakını devlette işte istihdam edilmektedir. Yine şehit yakınları ile gazilerimize toplu ulaşımdan sosyal güvenceye, TOKİ konutlarından, diğer ekonomik imkanlara bir çok imkan sunulmaktadır. Tabiki bunları söylerken biz onlara çok şeyler yaptık demek istemiyorum. Biz ne yapsak çok şey yapsak da şehitlerimizin yakınları gazilerimizin hakkını ödeyemeyiz. Bu buluşmada bir anlamda protokol dışı oturuyoruz. Bütün misafirlerimiz Şehit aileleri, gazi ailelerimizin arasında oturuyor. Burada bir mesaj veriyoruz, diyoruz ki şehit yakınlarımız protokol üstündedir. Gazilerimiz protokol üstüdür bu mesajı vermek istiyoruz.”

 

Osmanlı geleneğini yaşatacağız.

Programda bir Osmanlı geleneğini de yaşatmak istediklerini söyleyen Kaymakam Yüzer, “Osmanlı’da ev sahiplerinin misafirlere verdiği diş kirası vardı. Böyle bir gelenek vardır. Aslında o geleneğin amacı şudur; siz benim için yol yürüdünüz, zahmet ettiniz, yemek yediniz dişleriniz yoruldu. Biz bu yorgunluğunuz sayesinde sevap kazandık. Biz sizin dişinizin kirasını ödemek istiyoruz. Diyerek onlara bir ufak hediye veririler. Biz de inşallah her aileye bir diş kirası vereceği” diye konuştu.

İftar proğramının ardından Kaymakam Yüzer ile protokol üyeleri şehit ve gazi çocuklarına çeşitli hediyeler verdi.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin'de toplantı ve yürüyüşler 30 gün boyunca yasaklandı
Mardin'de toplantı ve yürüyüşler 30 gün boyunca yasaklandı
FIRAT CEWERÎ “Hep Yüreğimin Sesini Dinledim”
FIRAT CEWERÎ “Hep Yüreğimin Sesini Dinledim”