Advert
Advert

Kızıltepe Nüfus Müdürlüğü Yaşlı ve Engelliler İçin Gezici Ekip Oluşturdu

Kızıltepe Nüfus Müdürlüğü Yaşlı ve Engelliler İçin Gezici Ekip Oluşturdu
Kızıltepe Nüfus Müdürlüğü Yaşlı ve Engelliler İçin Gezici Ekip Oluşturdu Ekspres
Bu içerik 892 kez okundu.
Advert

Kızıltepe’de Nüfus Müdürlüğü Yaşlı Ve Engelliler İçin Gezici Ekip Oluşturdu.

 

Mardin’in Kızıltepe İlçesinde Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünün oluşturduğu gezici kayıt terminali, kuruma gelemeyecek durumda olan engelli ve yaşlı vatandaşların evlerine giderek adreslerinde kimlik kartı başvurularını almaya başladı.

 

İçişleri bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık işleri genel müdürlüğü tarafından başlatılan yaşlı ve engelli vatandaşları başvurularının evde alınması uygulaması Kızıltepe’de hayata geçirildi.

Kızıltepe’de İlçe Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, sağlık raporu ile yaşlı ve engelli olduğunu belgelendiren vatandaşların evlerine giderek adreslerinde T.C. Kimlik kartı başvurularının alınması amacıyla gezici kayıt terminali oluşturuldu. TÜİK verilerine göre 2018 yılında nüfusu 252 bin 656 olan Kızıltepe ilçesine hizmet veren nüfus müdürlüğünde Kurulan gezici kayıt terminali 2 memur iki gezici terminalle hizmet vereceği belirlenirken gezici ekibin kimlik kartı başvurularını almaya başladığı öğrenildi.

Gezici kayıt terminalinin, evde sağlık hizmetleri uygulamasının bir benzeri durumunda olduğunu ve yürüyemeyecek durumda olan vatandaşlara büyük ölçüde yardımcı olacağını dikkat çeken Kızıltepe Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Abdurrahman Abdüssametoğlu; “Türkiye genelinde  2017’de uygulamaya konulan  Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı başvuruları için vatandaşların ilçe nüfus müdürlüklerine şahsen müracaat yapmaları zorunluluğu bulunuyor.15 yaş ve üzeri olan kişilerin biyometrik veri ve imzalarının alınmasını gerekli kılan uygulamada, nüfus müdürlüklerine gelemeyecek durumda olan yaşlı ve engelli vatandaşlarımız bu durumlarını sağlık raporu ile belgelendirdikten sonra kimlik kartı başvuruları Gezici Kayıt Terminali ile alınacak ve kayıtları alınan vatandaşların kimlikleri yine Posta ve Kargo kanalı ile adreslerine teslim edilecektir. Bu uygulama ile Kızıltepe ilçemizdeki engellilerimizin önündeki bir engeli daha kaldırmış olduk.” Açıklamasına yer verdi.

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor