Advert

Türk, Milli Eğitim Müdürlüğünün kurslara onay vermemesini eleştirdi.

Türk, Milli Eğitim Müdürlüğünün kurslara onay vermemesini eleştirdi.
Türk, Milli Eğitim Müdürlüğünün kurslara onay vermemesini eleştirdi. Ekspres
Bu içerik 915 kez okundu.
Advert

Türk, Milli Eğitim Müdürlüğünün kurslara onay vermemesini eleştirdi.

 

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, belediye bünyesinde verilen kurs ve eğitimlerin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından durdurulmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

 

Göreve başladıktan sonra tüm kurs ve eğitim alanlarının Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından durdurulduğunu ileri süren Türk açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Saygı değer Mardin halkı, toplumun gelişimini sağlayan en önemli unsur eğitimdir. Gençlere ve çocuklara eğitim imkanını sağlamak Milli Eğitimle beraber bizim gibi kurumların da görevidir. Belediyemiz bünyesinde bulanan eğitim kursları, konservatuarlar gibi gençlere ve çocuklara faydalı olan eğitim alanları yeni nesillere hizmet etmek için varlar. Fakat halkın iradesine kavuşmasıyla beraber tüm kurs ve eğitim alanları Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından maalesef tekrar durduruldu.

Şuanda Gençlik Merkezinde, Konservatuarlarımızda, Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığında, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığında yer alan tüm eğitimler seçimi kazandığımız günden beridir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün onayını beklemektedir. Eğitimleri başlatmak için İl Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurularda bulunuyoruz fakat hiçbir destek göremiyoruz bu konuda. Kursların ve eğitimlerin tekrar başlaması için ve gençlerin geleceği için olumlu adımların atılmasını bekliyoruz.

Yapılan hizmetlerin bir kişiye ya da partiye mal edilmemesi gerektiğini dile getirmek isterim. 2016 yılında kayyım sürecinden önce eğitim alanlarımız KHK’larla yasaklandı. Örneğin çocuklar için açtığımız çok dilli ve çok amaçlı anaokulunun kapısına 2016 yılında mühür vurulmuştu. Kayyım atamalarıyla beraber çıkan 678 sayılı KHK’da ise  (31/10/2016 – KHK-678/34 md.) yasa hükmünde geçen “Belediyeler” ibaresi çıkarılarak belediyelerde eğitim vermenin yolu tekrar açıldı. Böylece belediyelerin eğitim faaliyeti yasağı kaldırıldı. Kayyımlar belediyeleri ele geçirirken eğitim alanında hatta tüm hizmetlerde kendilerine hiç bir problem yaşatmadılar. Şimdi halk iradesine sahip çıktığı için mi biz engellerle, problemlerle karşı karşıyayız kalıyoruz!

Halkımıza en iyi hizmetleri götürmeye çalışırken bizlere engel olmaya çalışmak; maalesef hem gençlerin geleceğine hem halkımıza engel oluşturmaktadır. Umut ediyorum ki bu konuda bir an önce sağduyuyla hareket edilir ve gençlerimiz ile çocuklarımıza tekrar eğitim imkanı sağlamış oluruz. İçinde  olduğunumuz zorlu demokrasi sürecini atlatmak için ilk adımı gençlerin eğitimine katkı sunmakla atmamız lazım. Aydın bir geleceğin yetişebilmesi temennisiyle herkesi saygıyla selamlıyorum.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin'de toplantı ve yürüyüşler 30 gün boyunca yasaklandı
Mardin'de toplantı ve yürüyüşler 30 gün boyunca yasaklandı
FIRAT CEWERÎ “Hep Yüreğimin Sesini Dinledim”
FIRAT CEWERÎ “Hep Yüreğimin Sesini Dinledim”