Advert

MTDF. Belediyelerin Karar Alma sürecinde Katılma Talebinde bulundu.

MTDF. Belediyelerin Karar Alma sürecinde Katılma Talebinde bulundu.
MTDF. Belediyelerin Karar Alma sürecinde Katılma Talebinde bulundu. Ekspres
Bu içerik 1314 kez okundu.
Advert

MTDF. Belediyelerin Karar Alma sürecinde Katılma Talebinde bulundu.

 

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF)  Belediyelerin karar alma sürecinde katılma talebinde bulundu.

 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Mardin toplumsal dayanışma Federasyonu Başkanı Mehmet Şerif Öter,  “Mardin Büyükşehir ve on ilçemizin Belediye Başkanlıklarına resmi dilekçe ile başvuruda bulunduk. Demokratik sistemin temel kurumlarından olan sivil toplum örgütleri Avrupa’da başta Belediyeler olmak üzere kamuya hizmetle yükümlü olan tüm kurumların karar alma sürecine, bilgilenme ve şeffaflık adına katılım ve katkı sağlamaktadırlar.

 

STK’ların amacı, baskı mekanizması yoluyla üyelerinin çıkarlarını, haklarını ve menfaatlerini korumak, daha geniş bir siyasal platformda bu menfaatlerin savunulmasını sağlamaktır. Etkin bir sivil toplum sayesinde bireyler sadece seçimlerde oy veren tekil seçmen kimliğinden sıyrılıp sivil toplumun örgütlü bir üyesi haline gelir.

En önemlisi de, STK’lar vatandaşlık kültürünün kazanılmasında etkili olurlar. Batıda sosyal devletin uzun dönemde bütün vaatlerini yerine getiremeyeceği, kamusal alanda sosyal devlet ve siyasi partilerin boşalttığı alanı doldurmak gibi bir zorunluluk ortaya çıktı. Bu zorunluluk Batı toplumlarında sivil toplum kuruluşlarına önem verilmesini sağladı ve bunlara karşı yönelen dikkati çoğalttı. Bu gelişmeler neticesinde özellikle  sivil toplum kuruluşlarının sayıları, çalışma alanları ve işlevleri hızla yayıldı ve genişledi, sivil toplum kuruluşlarına verilen önem arttı.

Bizde demokratik bir ülkeyiz, Belediye Başkan ve Meclis üyelerimiz demokratik sistemin marifetiyle seçiliyor ve işbaşına geliyorlar; Bizlerde 60 dernek bileşeni bulunan demokratik sistemin bir parçası olan Mardin toplumsal dayanışma federasyonu olarak Mardin Büyükşehir, Artuklu, Kızıltepe, Nusaybin, Midyat, Ömerli, Mazıdağı, Derik, Yeşilli, Savur ve Dargeçit belediyelerimize 27.05.2019 tarih ve 2019/003 Sayılı resmi yazı ile başvuruda bulunduk.

Bu talebimizin amacı Belediyelerimizin halka karşı şeffaflık anlayışlarına katkı ve destek sunmakla birlikte, demokratik kitle örgütleri olarak halkımıza karşı görevimizi yapmak istiyoruz.  Bu demokratik hak ve talebimizle ilgili belediyelerimizden gelecek olumlu veya olumsuz her türlü yaklaşım ve faaliyetleri gerek kurumsal sosyal medya sayfalarımızda gerek basın aracılığıyla objektif ve yansız bir şekilde bilgilendirme yapılacaktır.” Dedi.

Demokrasimizin ve özgürlüklerimizin daim olması adına başta Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi ve onları şehit eden demokrasi düşmanlarını unutmadık, unutmayacağız. 27 Mayısların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuz'ların bir daha yaşanmamasını temenni ediyor ve darbe dönemlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle, minnetle anıyoruz.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin'de toplantı ve yürüyüşler 30 gün boyunca yasaklandı
Mardin'de toplantı ve yürüyüşler 30 gün boyunca yasaklandı
FIRAT CEWERÎ “Hep Yüreğimin Sesini Dinledim”
FIRAT CEWERÎ “Hep Yüreğimin Sesini Dinledim”