Advert

“65 yaş ile engelli yolcuları mağdur eden araçlara ceza uygulanacak”

“65 yaş ile engelli yolcuları mağdur eden araçlara ceza uygulanacak”
“65 yaş ile engelli yolcuları mağdur eden araçlara ceza uygulanacak” Ekspres
Advert

“65 yaş ve üstü ile engelli yolcuları mağdur eden toplu taşıma araçlarına ceza uygulanacak”

 

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı 65 yaş ve üstü ile engelli yolcular için araçlara ödeme yapıldığına dikkat çekerek, bu durumdaki vatadaşların toplu taşıma araçlarında mağdur edilmesi halinde araç sürücülerine 350 lira cezai işlemin uygulanacağını açıkladı.

 

Mardin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, 65 yaş ve üstü ile yüzde 40 ve üzeri engeli olan yurttaşların toplu taşıma araçlarında mağdur edilmesi halinde araç sürücüleri hakkına 350 lira cezai işlemin uygulanacağı ayrıca kararlara uymayan sürücülerin plakalarıyla beraber Ulaşım Daire Başkanlığına bildirilmeleri durumunda gerekli işlemlerin yapılacağını belirtildi.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, 65 yaş ve üstü ile engelli yurttaşların toplu taşıma araçlarında faydalanması, toplu taşıma sürücülerinin eğitimleri, eğitimler sonun verilen sertifika sayısı hakkında açıklama yaptı.

“65 yaş ve üstü ile engelli vatandaşlar”

65 yaş ve üstü ile engelli yurttaşların toplu taşıma araçlarından faydalanması için her ay düzenli bir şekilde araç sahiplerine bin lira ödemenin yapıldığı belirtilen açıklamada, “Mardin mülki il sınırları içerisinde hizmet vermekte olan toplu ulaşım araçlarından 65 yaş ve üstü ile sağlık kurulu raporuyla %40 ve üzerinde engeli bulunan yurttaşlarımız ücretsiz olarak faydalanabilmektedir”

“65 yaş ve üstü ile engelli yurttaşlarımızın toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanabilmeleri için ilgili yönetmelik ve kanunlara esasen engelli erişimine uygun olan toplu ulaşım araçlarını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bildirerek söz konusu araçlara her ay düzenli olarak her araç için 1.000 (Bin TL) ödeme yapılmaktadır. Ayrıca her yıl düzenli olarak yılda iki defa Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından tüm toplu taşıma araç şoförleri ve ticari taksi şoförlerine eğitim verilmektedir” denildi.

“Sorun çıkaran sürücüler hakkında cezai işlem uygulanacak”

Toplu taşımadan ücretsiz faydalananları mağdur eden sürücüler hakkında cezai işlem uygulanacağı belirtilen açıklamada, “Ayrıca yaşlı ve engelli yurttaşlarımızın mağdur edilmesi halinde şikâyetçi olması durumunda Mardin Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından şoförlere 320 TL cezai işlem uygulanmaktadır. Bir sorun ile karşılaşılması durumunda Zabıta Daire Başkanlığına ve Ulaşım Daire Başkanlığına şikâyette bulunabilecek” diye belirtti.

Sürücülere eğitimler verilmekte

Açıklama şöyle devam etti: “Hat sayısının artırılması ve sefer sıklığının artırılması ile mevcut kapasitesinin kullanılması sağlanacak ve kentin tüm ana akslarında toplu ulaşım araçlarının geçmesi sağlanacak ve aktarmalı yolculuklar engellenecektir.  Vatandaşlarımızın daha konforlu seyahat edebilmeleri için yaklaşık 800 şoföre, Toplu taşıma ve ticari taksi mevzuatı, Trafik mevzuatı, Sürücü-engelli yolcu iletişimi, Stres yönetimi ve öfke kontrolü, Yangın söndürme eğitimi, İlk yardım ve meslek hastalıkları eğitimleri verilmektedir. Eğitime katılmayan şoförlere şoför tanıtım kartı verilmemektedir.”  

Ulaşım Daire Başkanı Bahri Çeviren, yönetmeliğe uymayan sürücülerin plakalarıyla beraber ulaşım Daire Başkanlığına bildirilmeleri durumunda gerekli işlemlerin yapılacağını belirtti.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!
Lider Kadın Derneğinden Çocuklar İçin çağrı var!
Lider Kadın Derneğinden Çocuklar İçin çağrı var!