Advert

Araz: "Yargı Reformu Strateji Belgesi Neler Getiriyor"

Araz:
Araz: Ekspres
Bu içerik 358 kez okundu.
Advert

Mardin Baro Başkanı Araz: Yargı Reformu Strateji Belgesi Kısaca Neler Getiriyor?

 

Mardin Barosu Başkanı Av. Çelebi Araz, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve bir kısım Baro Başkanları ile birlikte; Adalet Bakanlığının tüm taraflarla uzun süredir üzerinde çalışarak hazırladığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Yargı Reformu Stratejisi Belgesi Toplantısına katıldı.

Mardin Barosu Başkanı Av. Çelebi Araz, açıklanan Yargı Reformu Stratejisi Belgesinin neler getirdiğini açıkladı;

Hukuk alanındaki mesleklere giriste bir sinav geliyor. Avukat adayı olabilmek için, hakim, savcı ve noter adayı olabilmek için artk sınav gerekecek.

Hakimlikte ve savcılıkta mülakatın daha güvenilir hale getirilebilmesi için mülakat komisyonu genişliyor.

Hukuk fakülteleri, 190 bininci sıra yerine 100 bininci sıradan öğrenci kabul edecek. Çok umut veren bir hukuk eğitimi reformu gerçekleşiyor. Vatandaşların avukatlık hizmetinden daha rahat yararlanabilmesi ve adalete erişim haklarının önündeki engellerin azaltılması için avukatlık hizmetlerindeki KDV yükü düşürülüyor.

Tapuya ilişkin işlemlerin, gayrimenkulün aynına ilişkin sözleşmelerin, bazı kira sözleşmelerinin sadece avukatlar tarafından yapılması, bu işlemlerin hem hukuka uygun olmasını sağlayacak hem de uyuşmazlık çıkmasını önleyerek adliyelerdeki iş yükünü azaltacak. Belli kıdemin üzerindeki avukat meslektaşlarımıza hususi damgalı pasaport yani yeşil pasaport verilecek.

İfade özgürlüğünün korunması, geliştirilmesi, reform belgesinin ilk hedefi. Bunun için somut adımlar atılacak.

Tutuklama kararlarının kes-yapıştır gerekçelerle verilmesini önleyecek tedbirler öngörülüyor. 

15 yaşından küçük çocukların suça sürüklenmeleri halinde ilk defasında belli başlı bazı ağır suçlar dışında ceza davası yerine başka yöntemlerin uygulanarak bu çocukların topluma kazandırılması hedefleniyor.

Stajyer avukatlar, avukat yanında sigortalı çalışıp ücrete hak kazanabilecekler.

 Kamu avukatlarının hem ek göstergeleri düzenlenecek, mesleğe yakışır seviyeye getirilecek hem de hak ve yetkileri, statüleri iyileştirilecek.

Vatandaşlara hukuki himaye sigortası getirilecek. Bu, vatandaşların avukatlık hizmetinden çok daha rahat yararlanmasını sağlayacak bir husus.

İcra yoluyla satışların illegal oluşumları bitirecek bir şekilde elektronik ortamda yapılması hedefleniyor.

 

Yazı işleri müdürleri hukuk mezunu olacak.

Kolluk amirleri de bundan sonra büyük oranda hukuk fakültesi mezunları arasından seçilecek. Avukatların davada kullanacakları bilgi ve belgeye erişimlerini güçlendiren dolayısıyla avukatın sunduğu belgenin kabul görmesini sağlayan yargıyı da bu anlamda çok hızlandıran düzenlemeler yapılacak.

Hakimlerin uzmanlaşması, hukuk hakimi olarak başlayanın hukuk hakimliğinde, ceza hakimi olarak başlayanın ceza hakimliğinde devam etmesi öngörülüyor.

Asliye Ceza Mahkemesinde duruşma savcısı uygulaması geri geliyor.

Duruşma tutanaklarının elektronik sistemde tutulduğu bir sistem devreye giriyor.

Ara kararlarin celse arasında hayata geçirilmesini takip sistemi geliyor.

Hakimlere coğrafi teminat geliyor. Bu, hakimlerin bağımsızlığını, hiç kimseden çekinmeden rahat karar vermesini sağlayacak bir husus. Yani hakim teminatını güçlendiren dolayısıyla vatandaşın hukuk güvenliğini arttıran dolayısıyla avukatlık mesleğinin de gerektiği gibi yapılmasını  sağlayacak bir düzenleme olacak. Makul sürede yargılama için hedef süreler hayata geçiriliyor.

Hakim, savcı ve noter yardımcılıkları getiriliyor.

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin'de toplantı ve yürüyüşler 30 gün boyunca yasaklandı
Mardin'de toplantı ve yürüyüşler 30 gün boyunca yasaklandı
FIRAT CEWERÎ “Hep Yüreğimin Sesini Dinledim”
FIRAT CEWERÎ “Hep Yüreğimin Sesini Dinledim”