Advert

Demirkaya: Çevre sorunları her geçen gün katlanarak büyümektedir.

Demirkaya: Çevre sorunları her geçen gün katlanarak büyümektedir.
Demirkaya: Çevre sorunları her geçen gün katlanarak büyümektedir. Ekspres
Bu içerik 1144 kez okundu.
Advert

Demirkaya: Çevre sorunları her geçen gün katlanarak büyümektedir.

 

AK Parti Mardin Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Cengiz Demirkaya 5 Haziran Çevre Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

 

Teknolojideki hızlı gelişme, sanayileşme ve plansız yapılaşma nedeniyle çevre sorunları her geçen gün katlanarak büyüdüğüne dikkat çeken Çevre Komisyonu üyesi Milletvekili Demirkaya mesajında şunları kaydetti;

Çevre; canlı ve cansız varlıkların birbirleriyle karşılıklı olarak sosyal, kültürel ve ekonomik münasebetlerini bünyesinde barındıran müstesna bir oluşumdur. Bu oluşum (Kâinat), fevkalade bir düzen, ahenk ve denge içerisinde yaratılmış insana da bunları bozacak ve tahrip edecek tutum ve davranışlardan sakınma görevi verilerek emanete sahip çıkması istenmiştir.

Bizlere emanet edilen dünyamızın çevre problemleri her geçen gün daha çok artmış ve su kirliliği, toprak kirliliği, iklim değişikliği, nesli tükenmekte olan canlı türlerinin sayılarında artış vb. birçok konu ortaya çıkmıştır.  Ve yine teknolojideki hızlı gelişme, sanayileşme ve plansız yapılaşma nedeniyle çevre sorunları her geçen gün katlanarak büyümektedir.

Bizlerin ve yavrularımızın geleceğini tehdit eden çevre sorunların çözümü için bireyden başlayarak tüm topluma hâkim olması gereken bir hassasiyeti, eğitim kampanyalarını, bireysel tedbirleri ve kurumsal tedbirleri zorunlu kılmaktadır.  Hatta bu mücadele hususunda hassasiyetin ve bilincin artırılması, eğitim kurumları, sivil toplum örgütleri, basın-yayın organları ve vatandaşlarımız arasındaki işbirliğini geliştirmekle mümkündür.  Anasınıfından başlayarak bütün çocuk ve gençlerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın bu hususta bilinçlendirilmesi ve üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeleri büyük önem taşımaktadır.

Dünya da hiçbir şey sonsuz ve sınırsız değildir. İnsanlığın ortak amacı; kaynakların ekonomik kullanıldığı, açlık ve yoksulluğun en aza indirildiği, çevreyle dost, çevre kirliliğinin önlendiği daha yeşil ve daha yaşanabilir bir dünyaya ulaşmak olmalıdır.

Dünya Çevre Günü'nün çevre sorunları konusundaki toplumsal farkındalığın artmasına katkı sağlamasını temenni ediyor, gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakmak için tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya çağırıyor ve Rum Suresi 41. Ayeti Kerimesini hatırlatıyorum. “İnsanların kendi elleriyle yapıp ettikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu; böylece Allah -dönüş yapsınlar diye- işlediklerinin bir kısmını onlara tattırıyor”.

 

 

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin'de toplantı ve yürüyüşler 30 gün boyunca yasaklandı
Mardin'de toplantı ve yürüyüşler 30 gün boyunca yasaklandı
FIRAT CEWERÎ “Hep Yüreğimin Sesini Dinledim”
FIRAT CEWERÎ “Hep Yüreğimin Sesini Dinledim”