Advert

3 Bin kişilik Caminin temeline ilk harç döküldü.

Büyük külliyelere ihtiyacımızın olduğunu görmemiz gerekiyor...

3 Bin kişilik Caminin temeline ilk harç döküldü.
3 Bin kişilik Caminin temeline ilk harç döküldü. Ekspres
Bu içerik 1184 kez okundu.
Advert

3 Bin kişilik Caminin temeline ilk harç döküldü.

 

Kaymakam Yüzer: “Büyük külliyelere ihtiyacımızın olduğunu görmemiz gerekiyor.”

 

Kızıltepe’de yapılacak çok kapsamlı ve en büyük caminin temel atma töreninde konuşan Kaymakam Mehmet Yüzer, Kızıltepe’nin büyüklüğü ve nüfusu düşünüldüğünde daha büyük külliyelere ihtiyacın olduğunun görülmesi gerektiğine dikkat çekti.

 

Kızıltepe ilçe otogarında yapımına başlanan bin 70 kare ve 3 bin cemaat kapasiteli ilçenin en büyük camisinin temeli, kesilen kurbanın ardından dualarla atıldı. Oto Gar alanında bulunan caminin yıktırılarak yerine yapılacak yeni caminin kazılan temeline ilk harcın dökülmesi amacıyla düzenlenen törene, Kızıltepe ilçe kaymakamı Mehmet Yüzer, İl Müftüsü İsmail Çiçek, ilçe müftüsü Masum Taşçı, MTDF başkanı M.Şerif Öter, Kızılay Kızıltepe Şube Başkanı Mehmet Timurağoğlu, Kızıltepe Gazeteciler Derneği Başkanı Faraç Çobanoğlu, Cami yaptırma derneği başkanı Musa Çetinkaya, Müftülük personelleri ve davetliler katıldı. Tören, İl müftüsü İsmail Çiçek’in okuduğu duanın ve kesilen kurbanın ardından Kaymakam Yüzer ile il-ilçe müftülerinin butona basarak ilk harcın temele dökülmesi ile tamamlandı.

"Büyük külliyelere ihtiyacımızın olduğunu görmemiz gerekiyor"

Temel atma programının ardından açıklama yapan Kızıltepe Kaymakamı Mehmet Yüzer, şunları söyledi:

"Kızıltepe çok büyük bir ilçe, camimiz kapalı alanda 3 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği büyüklüğe sahip olacak. Buna sadece cami demek de belki doğru olmaz, çünkü içerisinde bay-bayan taziye evi, Kur’an Kursu ve kütüphane de olacak. Buna külliye demek daha doğru olur. Kızıltepe’nin büyüklüğünü ve nüfusunu düşünürsek, daha büyük külliyelere ihtiyacımızın olduğunu görmemiz gerekiyor. İnşallah bugün temelini attık, Allah hayırlısıyla ibadet edilecek duruma getirmeyi nasip etsin. Buraya bağış yapacak hayırseverlerimizden de şimdi den Allah razı olsun."

"İnsanların gelip gününü dertlerini paylaşacakları bir merkez olacak"

Hazreti Muhammed döneminde mescitlerin birden fazla fonksiyonu olduğunu hatırlatan Mardin İl Müftüsü İsmail Çiçek, "O dönemdeki mescitler ibadet yerinden ziyade düğünlere kadar sohbetlerin yapıldığı, dertlerin paylaşıldığı mekânlardı. Bu camimiz bu fonksiyonu yeniden icra edecek inşallah. Alt katında taziye salonları, kültür merkezi; üst katında cami var. İnsanların gelip gününü dertlerini paylaşacakları bir merkez olacak. Rabbim imanını, inşasını tamamladığı gibi içini güzelleştirenlerden eylesin."

"En büyük ve sembol olacak camimizin Kızıltepe’mize hayırlı olmasını diliyorum"

Kızıltepe İlçe Müftüsü Masum Taşçı ise "Bugün ilçe kaymakamımızın, il müftümüzün ve ilçe eşraflarımızın katılımıyla Otogar camisinin temeline ilk harcı dökmüş olacak. Bin 70 metrekarelik bir alanda kurulu bulunan ve 3 bin cemaat kapasiteli bu camimizin temeli atılırken, projesinde bay-bayan taziye evi, mutfak, yemekhane, aile ve dini rehberlik büroları ayrıca ana namazgâhın hemen üst katındaki mahfillerde namazgâhın dışında gençlik merkezi, kütüphane, görevli odaları ve çok amaçlı salonlar bulunmaktadır. Kızıltepe’miz için elzem olan bu hususların tümünü bu cami müştemilatında projede yerlerini tespit ettik. İnşallah burada hayırseverlerimizin yaptığı katkıyla yakın zamanda bu camimizi bitirmiş olacağız. Kızıltepe’mizin en büyük ve sembol olacak camimizin Kızıltepe’mize hayırlı olmasını diliyorum. Katkı da bulunan tüm hayırseverlerimizin hayrını Allah tarafından kabulünü niyaz ediyorum." ifadelerini kullandı.

KIZILTEPE MERKEZ OTOGAR CAMİİNİN ÖZELLİKLERİ:

 

1.070 metre kare alana sahip ve 3.000 kişilik cemaat kapasiteli,

Müştemilatında:

Alt katta, Bay-Bayan Taziye Evleri, Mutfak, Yemekhane, Aile ve Dini Rehberlik Merkezi, Bayan Mescidi, Bay-Bayan Abdesthaneleri,

Zemin Kat ile 1. ve 2. Mahfil katlarında: Ana Namazgah, Bayan İbadet Alanı, Kütüphane, Görevli Odası ve Gençlik Merkezi bulunan, Kızıltepe'nin en büyük ve sembol camisi olacak.

 

M.Halit Solhan- (KIZILTEPE EKSPRES HABER)

Mehmet Aslan-(İLKHA)

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin'de toplantı ve yürüyüşler 30 gün boyunca yasaklandı
Mardin'de toplantı ve yürüyüşler 30 gün boyunca yasaklandı
FIRAT CEWERÎ “Hep Yüreğimin Sesini Dinledim”
FIRAT CEWERÎ “Hep Yüreğimin Sesini Dinledim”