Advert

Kızıltepe’de 73 bin Öğrenci Yılsonu Tatiline Girdi.

Mardin’de 250 bin öğrenci karne heyecanı yaşadı...

Kızıltepe’de 73 bin Öğrenci Yılsonu Tatiline Girdi.
Kızıltepe’de 73 bin Öğrenci Yılsonu Tatiline Girdi. Ekspres
Bu içerik 510 kez okundu.
Advert

Kızıltepe’de 73 bin Öğrenci Yılsonu Tatiline Girdi.

 

Mardin’de eğitim öğretim yılının sona ermesiyle 250 bin öğrenci karne heyecanı yaşarken, Kızıltepe ilçe genelinde 301 okulda 73 bin öğrenci karne heyecanı yaşayarak yılsonu yaz tatiline girdi.

Kızıltepe Kaymakamı Mehmet Yüzer, yılsonu tatili nedeniyle düzenlenen karne törenine katılarak karnelerini dağıtıp heyecanlarına ortak oldu. Yüzer, öğrencilere “Tatilde bol bol kitap okuyun” tavsiyesinde bulundu.


2018-2019 eğitim öğretim yılının sona ermesiyle Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 73 bin öğrenci karne heyecanı yaşandı. Kızıltepe Anadolu Lisesi ve Fırat İlkokulunda Kaymakam Mehmet Yüzer ve kurum müdürlerinin katılımıyla karne dağıtım töreni düzenlendi Kızıltepe Anadolu Lisesi ve Fırat İlkokulunda düzenlenen karne dağıtım törenine Kaymakam Yüzer’in yanı sıra İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aslan milli eğitim şube müdürleri, okul idaresi, öğretmenler ve öğrenciler ile öğrenci verileri katıldı. Kaymakam Yüzer, karne dağıtımında öğrencilere yaz tatilini iyi değerlendirip bol bol kitap okumaları tavsiyesinde bulundu.

Yılsonu karne heyecanını yaşayan öğrencilere karnelerini dağıtan ilçe kaymakamı Yüzer ile Milli eğitim müdürü Aslan öğrencilerin sevinçlerine ortak oldular. Kaymakam Yüzer öğrencilere yaz tatilini iyi değerlendirmeleri tavsiyesinde bulundu.

Yüzer, “Bugün Kızıltepe ilçemizde 73 bin öğrencimiz karne heyecanını yaşadı. Tabi hayatta her zaman karne alıyoruz buda bir eğitim-öğretim yılının sonunda öğrencilerimizin değerlendirilmesidir. Aslında sadece öğrencilerimizin değil, eğitim sistemimizin de ailelerimizin değerlendirilmesidir. Başarılı öğrencilerimizin teşvik edilmesini istiyoruz. Bir şekilde başarısız gözüken öğrencilerimizin de ailelerin ve toplumumuzun desteğiyle başarılı olabileceklerini düşünüyoruz. Tatilde gezmek eğlenmek tüm öğrencilerin hakkı ama bol bol kitap okusunlar ve kendilerini yetiştirecek oyunlar oynasınlar. Eğitim insan hayatında belli bir takvime bağlanmış bir süreç değildir. Eğitim durmadan devam eden hep ola gelen bir süreçtir. Eğitimlerini bırakmasınlar, gerekirse film izlerken de oyun oynarken de öğrensinler."

 

Takdir alan 6’ncı sınıf Furkan Doğan İmam Hatip Ortaokul öğrencisi Helen Örnek, çok mutlu olduğunu ve yaz tatilini köyde geçireceğini söyledi.

Melek Akgüç ise hem takdir hem de iftihar belgesi aldığını, Yaz tatilinde öncelikle roman kitaplarını okuyacağını kaydederken, Teşekkür belgesi alan öğrencilerden Gülsüm Kepenç ise takdir belgesini bir puan ile kaçırdığını söyledi. Kepenç, tatil boyunca yaz Kur’an kursuna gideceğini söyledi. Öğrencilerden Yakup Çeçen de çok çalıştığını ve bugün emeğinin karşılığını aldığını, tatilde ise eksikliklerini gidereceğini söyledi.

Furkan Doğan Kız İmam Hatip Lisesi Müdiresi Züleyha Feyza Batıhan da başarılı bir dönemi geçirdiklerini ve tüm öğrencilere hayırlı tatiller dilediğini söyledi.

Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı ise öğrenci velilerine de çağrıda bulunarak, öğrencilerin başarısızlıklarını bir sorun haline getirmeyip, bunun çözümü için çaba sarf edilmesi gerektiğini belirtti.

 

Kötü karne yüzünden çocuklara tepki gösterilmemesi konusunda aileleri uyaran uzmanlar da çocuğa karşı gösterilen tutum ve davranışların, çocuğun psikolojisini desteklemede ve ebeveyne karşı güveninin oluşmasında önemli bir etkisi olduğunun unutulmaması gerektiğini vurguluyor.

 

Kızıltepe ilçe milli eğitim müdürlüğü 2017-2018 eğitim öğretim yılı istatistiki bilgiler

Anadolu liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liseler, imam hatip liseleri ve özel liselerden oluşan ortaöğretim öğrenci sayıları:

Erkek öğrenci:              8.114

Kız öğrenci:                  7.111

Toplam lise öğrencisi:15.225

 

Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında temel eğitim gören erkek ve kız öğrenci sayıları:

Erkek öğrenci:    30.212

Kız öğrenci:        28.113

Toplam öğrenci: 58.325

 

Normal eğitim veren 140 ile ikili eğitim veren 103 okul olmak üzere 243 okulda 388’i ücretli öğretmen olmak üzere 3.033 öğretmen görev yapıyor.

Temel eğitim ve ortaöğretimde eğitim gören taşımalı öğrenci sayısı: 5.710

Açık öğretimde temel eğitim gören kayıtlı öğrenci sayısı: 3.125

Kayıtlı ortaokul öğrenci sayısı:7.832

 

Kurum sayıları:

Anaokulları:7

İlkokul: 147

Ortaokul: 55

İmam hatip ortaokulu: 18

Anadolu Lisesi: 8

Meslek liseleri: 6

İmam hatip liseleri:6

Özel kurumlar: 54

Toplam: 301

M.Halit Solhan (Kızıltepe Ekspres Haber)

(M. Salih Keskin, Mehmet Aslan – İLKHA)

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin'de toplantı ve yürüyüşler 30 gün boyunca yasaklandı
Mardin'de toplantı ve yürüyüşler 30 gün boyunca yasaklandı
FIRAT CEWERÎ “Hep Yüreğimin Sesini Dinledim”
FIRAT CEWERÎ “Hep Yüreğimin Sesini Dinledim”