Advert

17 Haziran 2019 Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü.

17 Haziran 2019 Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü.
17 Haziran 2019 Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü. Ekspres
Advert

17 Haziran 2019 Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü.

 

Mardin-Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Menduh Çakar Dünya Çölleşme günü nedeniyle basın açıklamasında bulundu.

 

“Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü” nedeniyle yayınladığı mesajda çevremize ve doğamıza sahip çıkarak yarınların inşa edilmesi gerektiğini belirten Çakar mesajında şunları söyledi;

Demokrasi barış ve özgürlüğün olmadığı bir yerde Çölleşme ile mücadeleden çevre temizliğinden Erozyonla mücadeleden doğanın korunmasından Ekoloji ve tarihi yerleşim merkezlerinden yerel hizmetlerden söz edilemez. Çünkü geçmişini bilmeyen bir halk geleceğini sağlam temeller üzerinde inşa edemez, yarının doğası bugünden yaratılır. Öyleyse suyumuzu boşa harcamayalım, Erozyonla mücadele edelim, Ağaç dikelim var olan ağaçlara sahip çıkalım, Ormanlarımızı koruyalım orman yangınlarına karşı duyarlı olalım. Ülkenin neresinde olursa olsun Doğu-Batı, Güney-Kuzey fark etmez nerede yangın olursa ciğerlerimiz yanıyor acılarımızı paylaşarak duyarlı olmalıyız. Bilinçsiz tarım uygulamasını yapmayalım, verimli toprağımızı betonlaştırmayalım. Anız yakmayalım, Ekolojiye ve Tarihi yerleşim yerlere sahip çıkalım. Küresel ısınmaya karşı duyarlı olalım.

Birleşmiş Milletler, Dünyadaki Çölleşme ve Kuraklık riskine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için 1994 yılında aldığı kararla. 17 Haziran tarihini “Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü” olarak ilan etti. “Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü” her yıl dünyanın farklı bir ülkesinin ev sahipliği yapıyor bu yıl ise ülkemizde yapılacaktır.”

Çölleşmenin sebeplerini ise Mardin-Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Menduh Çakar şu şekilde açıklıyor. “Toprağın aşırı kullanımı, İklim değişikliği, ormansızlaşma, plansız sulama gibi nedenlerde yatıyor. Nüfus artışı ve büyüyen küresel ekonomi de doğal kaynaklar üzerindeki baskıyı artırarak çölleşmeye yol açmaktadır. Sanayileşme ve kentleşme toprakların hızlı ve bilinçsizce tüketilmesine sebep oluyor. Küresel ısınma, iklim değişiklikleri ve yanlış arazi kullanımı gibi nedenlerle meydana gelen arazi bozunumu her geçen gün artıyor.”

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!
Lider Kadın Derneğinden Çocuklar İçin çağrı var!
Lider Kadın Derneğinden Çocuklar İçin çağrı var!