Advert

Anız Yangınlarına Karşı Uyarı!

Büyükşehir Belediye İtfaiyesi bir ayda bin 332 olaya müdahale etti

Anız Yangınlarına Karşı Uyarı!
Anız Yangınlarına Karşı Uyarı! Ekspres
Advert

ANIZ YANGINLARINA KARŞI UYARI!

Büyükşehir Belediye İtfaiyesi bir ayda bin 332 olaya müdahale etti.

 

Mardin Büyükşehir Belediye İtfaiye Daire Başkanlığı, bir ayda bin 332 olaya müdahale etti.

 

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı ekipler il genelinde bir ay içerisinde fabrika, anız, ot, ekin, orman, araç gibi yangınlarından oluşan yaklaşık bin olaya müdahale etti. Bunun yanında, hayvan kurtarma, mahsur kalan yurttaşların kurtarılması, göçük ve kaza gibi yaklaşık bin 300 olaya müdahale bulundu.

İtfaiye Daire Başkanı Ahmet Özgün, yaptığı açıklamada, modern araç, gereç ve tecrübeli personel ile her zaman vatandaşın yanında olmaya devam edeceklerini ifade ederek 10 ilçede 40 araçla bir ay içerisinde bin 332 olaya müdahale ettiklerini belirtti.

Özgün, şunları kaydetti: “Yangınlara, iş makinelerinin çıkardığı kıvılcımlar, yakılan ve kontrol altına alınmadan terk edilen piknik ateşleri, söndürülmemiş sigara izmaritleri ve cam parçacıkları gibi çok az bir dikkatle önlenebilecek davranışlar sebep olmaktadır. Yurttaşlarımız küçük bir dikkatle büyük yangınların önüne geçebilirler.”

 

“Anız yangınları ile toprak ve doğal varlıklara zarar veriyor.”

Anız ve orman yangınlarına değinen Özgün, şu uyarılarda bulundu:

“Çiftçilerimiz ikinci ürünü ekmek, daha kolay sürüm gibi gerekçelerle, tarlalar gizlice yakılmakta veya yaktırılmakta. Çiftçimiz anızını yakarak hem toprağı uzun süre fakirleştirerek elden çıkmasına yol açmakta hem de kendi parasını ateşe vermektedir. Anız yangınları insanların ve hayvanların yaşam kalitelerini de düşürmekte ve zarar vermektedir. Evlerimizin içine kadar kül, duman girmekte, toprağımız, hayvanlarımız ve tüm doğa anız yangınlarından zarar görmektedir. Bu konuda bütün çiftçilerimizin duyarlı olmalarını rica ediyorum. Tarladaki anız kesinlikle yakılarak temizlenmemeli. Bu yöntem yasa dışı olduğu gibi başta toprak olmak üzere doğal varlıklara zarar veriyor.” 

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!