Advert

Çalhan, Emeklilerin Haftasını Kutladı

Çalhan, Emeklilerin Haftasını Kutladı
Çalhan, Emeklilerin Haftasını Kutladı Ekspres
Advert

MARDİN EMEKLİ MEMUR SEN İL BAŞKANI SALİH ÇALHAN ‘ IN EMEKLİLİK HAFTASI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

 

30 Haziran - 04 Temmuz Dünya Emekliler Haftası dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Mardin Emekli Memur Sen İl Başkanı Salih Çalhan yaşlıların, gençliklerinde ve çalışma hayatlarında bu ülkenin kalkınması için ter akıtan, fikir geliştiren, politika yapan, karar alan insanlar olduklarının unutulmaması gerektiğini kaydetti.

Yaşlıların, Türkiye'nin bugünlere gelmesindeki katkılarını hatırlama çağrısı yapan Çalhan açıklamasında şunları söyledi, "Emeklilerimizin maaşları, emekli olmalarıyla birlikte yarıya düşmektedir. Eş parası, çocuk parası, gibi ödeneklerden mahrum bırakılan emeklilerin genişleyen aile bağları giderlerini de artırmaktadır. Bir emekli, emekli olunca işinden boşanırken eşinden boşanmamaktadır. Anne ve babalar torunları dünyaya geldiğinde hayata yeniden tutunur. Çocukları için yapmadıkları fedakârlıkları onlar için yapmak ister. Hayatın sonbaharındaki bu insanları, sevdiklerinden ayrı tutarak, kış yaşatmayalım. Evinde huzuru bozulanların, huzur evlerine gittiği bir gerçektir. Hiçbir yaşlı severek ve isteyerek kendi arzusuyla huzur evine gitmez. Oysa çocuklar ve yaşlılar evin bereketidir. Biz yaşlılar, huzur evlerine muhtaç olmak değil, evlerimizde sevdiklerimizle birlikte olmak istiyoruz. Kimse bize bunu çok görmesin. Zira bugünün gençleri unutmayın ki yakın gelecekte sizler de bizim gibi yaşlanacaksınız. Siz büyüklerinize nasıl davranırsanız sizleri rol modeli olarak alan çocuklarınız da sizlere öyle davranacaktır."

 

1990’lı yıllarda Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyanın gündemine 'Aktif Yaşlanma' teriminin getirildiğini de söyleyen Salih Çalhan bu terimin insanların yaşlılık dönemlerini çeşitli faaliyetlere katılarak geçirmelerini sağlayarak onların hayata tutunmalarını ve zinde bir yaşlılık dönemi geçirmeleri ilkesine dayandığını ifade etti.

Gelişmiş ülkelerde 'çevre dostu şehirler' terimine 'yaşlı dostu Şehirlerin kazandırıldığını. Bayramlarda emekliye verilen Bayram ikramiyesi ile emekli Bayramlarda rahat nefes almıştır diyen Salih Çalhan ülkemizde de şehirlerin alt yapısı düzenlenirken yaşlıların hayatlarını kolaylaştırıcı uygulamaların unutulmaması gerektiğini vurgulayarak, Mardin’de 1263 üye ile yollarına devam ettiklerini belirten Çalhan, “Emeklimizim ve tüm Emeklilerin Emeklilik Hayatlarını Sağlık ve Huzur içinde Sürdürmelerini Temenni Eder Emeklilerimizin ve Yaşlılarımızın 30 Haziran 4 Temmuz Dünya Emekliler Haftasını Kutlarım.” İfadelerini kullandı.

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!