Advert

Prof. Dr. Gülten Kaptan'ın şiir kitabı yayınlandı

Prof. Dr. Gülten Kaptan'ın şiir kitabı yayınlandı
Prof. Dr. Gülten Kaptan'ın şiir kitabı yayınlandı Ekspres
Bu içerik 732 kez okundu.
Advert

Prof. Dr. Gülten Kaptan'ın şiir kitabı yayınlandı

 

Prof. Dr. Gülten Kaptan’ın 'Şiirden Öyküye' adlı şiir kitabı Heroon Yayınevi etiketiyle raflardaki yerini aldı. Her insanın yaşamında belirleyici, unutamadığı anıları ve yaşanmışlıkları olduğunu söyleyen Kaptan, ‘Kitabımda, tüm bunların sesi ve rengi var’ dedi.
 

Beykoz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülten Kaptan'ın 'Şiirden Öyküye' adlı şiir kitabı Heroon Yayınevi etiketiyle raflardaki yerini aldı. Akademisyenliğin yanı sıra şiir ve öyküleriyle de tanınan Kaptan, "Her insanın yaşamında belirleyici unutamadığı ve hatta en önemli olayın yaşanılan olduğunu düşündüren anıları ve yaşanmışlıkları vardır. Kalabalıklar içinde yapayalnız hissettiğimiz saat ölçümünde kısa zihinde ve ruhta nice uzun olan yalnızlıklar vardır. Tüm bunlar sesli konuşulmayan zamanlarda yazma aktivasyonuna götürebiliyor insanı" dedi.
Şiire sığınma coşkusu
Bu tür zamanların bir anıyı bir duyguyu canlandırabildiği gibi güçlü görünen kadın perspektifinin tükenme evrelerinde bir kadının omuzlarının ne kadar ağır olduğunu haykırmayı çağrıştırdığını anlatan Kaptan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir anı önce beynine sonra kalbine dokunup sıyırıp geçebiliyor. Ya da zihnine mıh gibi saplanmış toplumsal duyarlılık bu yola sevk edebiliyor insanı. Yaptığını sevmek gibi acemice yazdıklarını okumak hoşuna gidiyor. Bir kısa yoldan şiire sığınıp duygu coşkusu veya bir anının tırmaladığı içinden çıkabilecek çikolata parçalarını seçmeye ve neden sonuç ilişkisine götürebiliyor insanı."
Hüznü çözebilmenin mücadeleci ruhu
'Şiirden Öyküye' kitabında tüm bunların sesi ve rengi olduğunu anlatan Kaptan, "Bana göre kelimelerde hüznü çözebilmenin mücadeleci ruhu ile sevginin ve emeğin nelerde gizli olduğu da var. Biraz da yaşamdan alınması gereken derslerin erkenden geçe gidilerek öğrenme" ifadelerini kullandı.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Mardin’de ilk kez kebap yeme yarışması düzenlenecek.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.
Kızıltepe Kaymakamlığına Hüseyin Çam Atandı.