Advert

MEDİ-DER’den KGD’ye Ziyaret

MEDİ-DER’den KGD’ye Ziyaret
MEDİ-DER’den KGD’ye Ziyaret Ekspres
Advert

MEDİ-DER’den KGD’ye Ziyaret.

 

Mardin Ebedi Diller Derneği (MEDİ – DER) yöneticileri Kızıltepe Gazeteciler Derneğini (KGD) ziyaret etti.

 

Merkezi Mardin Artuklu ilçesinde olan ve yakın bir dönemde kurulan Mardin Ebedi Diller Derneği (MEDİ – DER) yönetim kurulu sdına sekreter A. Kerim Koşar, yöneticiler M. Faruk Bozyel ile Leyla Yiğit dermek ve çalışmalarını tanıtmak amacıyla Sivil Toplum Kuruluşları, Siyasi Partiler, Meslek odaları ve benzeri kuruşlara gerçekleştirdikleri ziyaret proğramları kapsamında Kızıltepe Gazeteciler Derneğini (KGD) ziyaret ettiler.

Kızıltepe Gazeteciler Derneği başkanı Faraç Çobanoğlu ve yönetim kurulu üyesi gazeteciler tarafından ağırlanan konuklar, dernek kuruluşu amacı ve çalışmaları hakkında basın mensuplarına bilgi paylaşımında bulunarak fikir alışverişinde bulundular.

 

Mardin Ebedi Diller Derneği hakkında açıklamalarda bulunan Koşar, “Derneğimiz kadim Mezopotamya topraklarında yaşamış halkların dillerini, folklor, kültür ve sanatlarının gelişmesi için ve Bu halkların tarihleri için bilimsel ve akademik bir çalışmayı esas alır ve egemen devletler tarafından asimile edilip ortadan kaldırmayı önlemek için gayret sarf eder. Derneğimiz başta Kürtçe olmak üzere, yok olmaya aday 20 dil arasında bulunan Süryani ve Muhallemi lehçelerini yaşatmak, geliştirmek, bilimsel ve akademik araştırmalar yapmak için kurulmuştur.”

 

42 üyeli MEDİ-DER’in 21 Şubat Dünya Anadil Gününde kurulduğunu ve resmi açılışının 15 Mayıs Kürtçe Dil Bayramında yapıldığını belirten Koşar, dernek olarak yapacakları çalışmalar ve yıl içinde planladıkları çalışmaları şöyle sıraladı:  “- Kürtçe, Arapça ve imkanlar dahilinde Süryanice kurslar açmak. - Kürtçe kursları, çocuklar için başlangıç; yetişkinler için ise, 1,2 ve 3 kademe de eğitim vermek - El? Heriri, H.Kadire Qoyi, Mellaye Ciziri, Ahmede Xani, Feqiye Teyran û Cegerxvvin gibi klasik kurt yazar ve alimlerinin genç nesillere tanıtılması için panel ve proğramlar yapmak - Mardin ve ilçelerin de edebiyat festivalleri, kitap fuarları organize etmek - Tutukevleri ve dışarda maddi durumu düşük yazarların eserlerini yayınlamalarına yardımcı olmak - Kürtçe ve Süryanice dillerinin tarihlerini araştırmak - Kürtçeyi sahiplenme ve konuşma kampanyaları düzenlemek - Zengin bir arşiv ve kütüphane kurmak - Kürtçe tiyatro kursları açmak, oyunların sergilenmesine yardımcı olmak - Üniversitelerde (Artuklu ve Dicle Ünv.) dil üzerine çalışan akademisyenlerle diyalog kurmak - Belediye, dernek vakıf ve partilerin edebi çalışmalarında doğru yazım ve söylem için yardım etmek, - Dernek bünyesinde oluşturulan komisyonlarla derneğin tüzüğüne uygun maddi ve manevi kültürel, edebi ve basıma yönelik aktiviteler yapmak” olduğu söyledi.

MEDİ-DER yöneticileri A. Kerim Koşar, M. Faruk Bozyel ve Leyla Yiğit yapmayı hedefledikleri diğer çalışmaları ise şöyle sıraladılar. “Milli, mahalli ve yöresel yemek yarışları yapmak - Kaybolmaya yüz tutmuş atasözleri, deyim, kelime, ağıt ve masalları toparlamak, derlemek - Kürtçe, Arapça ve Süyanice şiir okuma geceleri düzenlemek - Dengbej dinletileri düzenlemek.”

 

Kızıltepe Gazeteciler Derneği başkanı Faraç Çobanoğlu ve yönetim kurulu üyesi gazeteciler de MEDİ-DER yöneticilerinin ziyaretlerinden duydukları memnuniyeti ifade ederek, hayırlı olması temennisinde bulunarak her türlü sosyal ve kültürel çalışmaların yaygınlaşması için basın olarak yayınlarında yer vererek destek olduklarını belirttiler. Dernek Başkanı Çobanoğu ise konuşmasında, "Dilsel ve kültürel çalışmalarda siyasî anlayışlar bir kenara bırakılmalıdır. Çünkü dil ve kültür farklı anlayışlara sahip olan halk kesimlerinin ortak değerleridir. Ayrıca bu alanlarda araştırma yapanlara her açıdan destek olunmalıdır." ifadelerine yer verdi.

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!