Advert
Bulgur Festivali
Emin Karakulak

Bulgur Festivali

Advert

BULGUR FESTİVALİ

 

Mardin Trabzon’da bulgur festivali düzenledi.

Mardin’in bulguru tanıtımı değil.

Trabzon’un Mardin’e Hamsi ve Trabzon ekmeğinin, Mardin’in de bulguru, mercimek çorbasını ve kahvesinin birbirine kardeşlik ikramıdır.

Trabzon ile Mardin arasında kardeşlik köprüsü temelinde festivallerle devam ediyor.

 

Geçtiğimiz yıl Trabzon Ortahisar Belediyesi tarafından Mardin Kızıltepe’de düzenlenen “Hamsi Şölenin” ardından, bu kez de Kızıltepe Belediyesi tarafından Trabzon’da Bulgur festivali düzenlendi. Yağmurlu bir havada düzenlenen bulgur festivaline 15.000 kişiye bulgur, çorba, kahve ikram edildi.

Trabzon Meydanında düzenlenen festivalde, Açılış konuşmasını Ortahisar belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç yaptı. “Ülkemizde kimse birlik ve beraberliğimizi bozamaz” dedi.

Trabzon Ak parti milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Derik kaymakamı Hakan Kafkas, Artuklu kaymakamı Şakir Öner Öztürk ile Ortahisar Kaymakamının da birer konuşma yaptı, tüm konuşmalar hep kardeşlik temeline vurgu yapıldı.

Programda konuşan Kızıltepe Kaymakamı Mehmet Yüzer,”  Trabzon Ortahisar belediyesi Türkiye genelinde büyük bir sorumluluk ortaya koymuştur. Ortahisar Belediyesi Başkanı Ahmet Metin Genç’e Türkiye’nin birlik ve beraberliği için yapmış olduğu bu etkinliklerini tebrik ediyoruz sayın başkana başarılar diyorum. Birliğimizi ve kardeşliğimizi bu tür festivallerle devam ettireceğiz.

Trabzon Valisi Yücel Yavuz, "Sayın Cumhurbaşkanımız ve eşinin himayeleri altında 'Kardeşlik Köprüsü' doğudan batıya, batıdan doğuya Türkiye'de çok güzel bir şekilde uygulandı. Emeği geçen ve düşünenlerden Allah razı olsun. Çünkü coğrafyamız tarihte olduğu gibi yine günümüzde de hedefteyiz. Bizim birliğimizi, bütünlüğümüzü bozmaya çalışanlar her türlü planı, programı ve entrikayı yapıyorlar. Bizi birbirimize düşürmek için her türlü fitneyi yapmaya çalışıyorlar.

Konuşmaların adından protokol ve emeği geçenlere günün anısına plaket verildiği Festival alanında kurulan standlarda vatandaşlara Mardin Kızıltepe ovasında yetişen Bulgur ve mercimekten yapılan 8 çeşit yemek ve çorba ikram edildi.

 

Daha sonra Mardin türküleri, halk oyunları, Reyhanı grubu, Trabzon folklor gösterilerinin ardından Dovn sendromu çocukların gösterisi yapıldı. Mardinin halayı Trabzonun horonu ve sunucunun Mardin kiyafetini giymesi festivale ayrı renk katmıştı.

Festivale Sanatçı Hazal TANC, Ayten CANSIZ ve Sinan YILMAZ konseri ile devam edildi.

Yağmur ve soğuğa rağmen alanı dolduran binlerce sevgili Trabzonlular Mardin’den Trabzon’a teşrifleriyle onurlandıran Mardin’den gelen çok kıymetli dostları kardeşçe ve beraberce yaşamasını istiyor. İstemeyenlere karşı her zaman dimdik ayakta olduğu ve ayakta olmaya devam edeceğini kararlılığını Trabzon meydanında gösterdi.

Halkların arasına fitne fesat sokanlar kardeşliği bozmak için 2 yıl önce Derik kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk kardeşimizi haince şehit ettiler.

Hemen onun akabinde İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun kararlı mücadele ile birlikte bir tarafta güvenlik güçlerimiz operasyonlara devam ederken diğer taraftan Kardeşlik projeleri uygulamaya konuldu. Mardin Kızıltepe’de İbrahim AYDIN’ın Başkanlığını yaptığı Mardin Trabzonspor taraftar derneği kuruldu. Kızıltepe’de kardeşliğe gönül vermiş 3 bin küsur üyesi bulunuyor.

 

Geçen yıl proje koordinatörü Ahmet KÜLEKÇİ ve Mardin Trabzonspor taraftar derneği başkanı İbrahim AYDIN’ın girişimleri ile Trabzon Ortahisar Belediyesi ve Kızıltepe belediyesi organizasyonunda Kızıltepe’de mangalda pişirilen 8 ton hamsi ile bin Trabzon ekmeği on binlerce vatandaşa ikram edilerek yüksek katılımlı büyük bir festival düzenledi.

Bu sefer Trabzon, Mardin’i Kızıltepe belediyesinin organize ettiği bulgur festivali ile ağırladı. Bu güzellikleri yaşatmalı ve kardeşliğimiz tüm hızıyla devam etmeli.

 

Trabzonspor Taraftar Derneği tarafından organize edilen ve Artukbey kahve ile Bedosan Bulgur'un sponsorluğunda, Ortahisar Belediyesi ile Kızıltepe Kaymakamlığı ve Kızıltepe Belediyesinin katkılarıyla Trabzon’da düzenlenen Bulgur festivaline Trabzon Ak parti milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Trabzon valisi Yücel Yavuzi Ortahisar belediye başkanı Ahmet Metin Genç, Kızıltepe kaymakamı Mehmet Yüzer, Derik kaymakamı Hakan Kafkas, Artuklu kaymakamı Şakir Öner  Öztürk,  Mardin Süryani metropoliti Saliba Özmen,Kardeşlik ve dostluk köprüsü koordinatörü Ahmet Külekçi,Mardin Trabzonspor taraftar derneği başkanı İbrahim Aydın, Ak Parti Kızıltepe ilçe başkanı Aydın Yücedağ, Mardin Kızıltepe’den gelen STK, işadamı, kanaat önderleri ile Trabzonlu STK temsilcileri,kurum amirleri ve binlerce  vatandaş katıldı.

 

“Kardeşlik ve Gönül Köprüsü” projesi kapsamında Trabzon’da düzenlenen Bulgur festivalini takip etmek üzere kafilede yer alan Kızıltepeli basın mensupları Trabzon meydanın da kardeşliğin pekişmesi için TRT Kürdi’ye Kürtçe röportajlar yaptılar. Kızıltepe Basın kafilesi Mehmet Halit SOLHAN Başkanlığında Trabzon Gazeteciler Cemiyetini ziyaret ederek Trabzon basını hakkında bilgi alıp basın mensuplarının ortak sorunları hakkında fikir alış-verişinde bulundular. Basın heyetinde Kızıltepe Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Sabah gazetesi muhabiri/Kızıltepe ekspres haber sitesi editörü M.Halit Solhan ve cemiyet yöneticileri Demokrat düşünce editörü M.Emin Karakulak ile Mardin Time Editörü M.Ali Demir ve TRT Kurdi muhabiri/Yurt haber gazetesi sahibi İbrahim Aydoğan, İhlas Haber Ajansı muhabiri İsmail Aydoğan, Ovahaber sitesi editörü Adnan Koçhan, Mardin Times editörü Selman Güneş, Mardin söz muhabiri Abdullah Yılmaz ve Ovahaber sitesi muhabiri İdris Yusufoğlu hazır bulunurken konuk gazetecileri Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkan yardımcısı Nevzat Yılmaz ile Genel Koordinatör yardımcısı ve kadın komisyonu başkanı İpek Cansel Şahin tarafından cemiyet binasında ağırladı.

Trabzon heyetinde yer Kızıltepe basın mensupları etkinlikler kapsamında Festival heyeti tarafından makamlarında ziyaret edilen Trabzon Valisi Yücel Yavuz ve Ortahisar Belediye başkanı Ahmet Metin Genç’e yapılan nezaket ziyaretlerine de eşlik ettiler. Heyette yer alan gazeteciler ayrıca şehrin turistik ve tarihi yerlerini de gezerek şehir hakkında bilgi edindiler.

 

İşte birlik beraberlik budur karşılıklı güven budur halklar arasına sokulan fesat ve fitneyi bertaraf eden budur. Bu  dayanışma ve kardeşlik köprüleri projelerin ismi Trabzonun Hamsisi Mardinin Hemisi olsun. Türkiyemizin diğer şehirlerinde örnek olma vesilesiyle bu projelere, etkinliklere katkıları ve emeği geçenleri herkesi kutluyorum

Mehmet Emin KARAKULAK

 

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!