Advert
Defter ve Sosyal Medya

Defter ve Sosyal Medya

Bu içerik 357 kez okundu.
Advert

 

DEFTER VE SOSYAL MEDYA

 

En sonunda bana kendimi kanırta kanırta yazdırtacak bir defterim oldu. Bir yeni yıl hediyesi olarak zuhur etti o. Artık defterle yazışacağız; dur durak nedir bilmeden… Sesime ses olacak bu yeni yıl defterimde; çığlığım yankılanacak sayfalar dolusu… Şu iflah olmaz darmadağınıklığım ve disipline olmaya gel(e)meyen hallerime “yetsin artık!” diyecek; handiyse ahir zaman cenklerinden neşet etmiş olarak gelen bu zamane defter… İçimde birikmiş gırla şeyin pupa yelken karalanarak vücuda geleceği; yeniden harf harf hayat bulacağı(m), bu pırıl pırıl kelimeler(im)le (aşkla) raks edeceğim(iz) bu yeni yıl defterinin işveli koynunda, sayfa sayfa, sevişmek farz oldu.

 

Onu (defter) nicedir gürültüsünde kaybolduğum sessizliğinde buldum desem yeridir. Biliyorum çok konuştum; bu çokça susulan yerde! Ve kimseler de duymadı zaten; yok tınlamadı, bu suya yazı yazma raddesindeki haykırışları(mı)! Biliyorum! Aslında çok konuşmak gerekiyordu; susmak bilgisine ermek için! Bunun öyle kolay bir şey olmadığını bilmez değilim. Evet; biliyorum! (Hey yavrum hey! Benimkisi de laf; yahu şu eşref-i mahlukatlar olarak neyi bilmiyoruz ki?). Bu arı kovanı gibi doluştuğumuz gürültülü agorada; hepimiz, her şeyi biliyoruz da aslında bişey bildiğimiz de yok! Şu ağızlarda sakız Sokrat’ın dediğinden işte; bir tek “bilmediğimizi bilmiyoruz!” sadece. Ne sanıyordunuz ki; ortasını tutturamadığımız için bunca gürültü patırtı. Biraz durun ve susun he! Susmak bilgisinin en iyi konuşma olduğunu unutmadan.

 

Sizi bilemem ama, bana kendimi yazdıracak kelimelerle sarhoş; defterler dolusu gıcır gıcır yazılarımı haykırmak adına, yeni yıla bu yepyeni defter(im)le, bağır bağır “merhaba” diyorum işte. Merhabaaaaa!

****

Bir tavsiye: Kendime kestiğim bir haftalık sosyal medya (özellikle Facebook) yasağım an itibariyle sona erdi. Kanıma fena karışan (doğrusu beni hasta eden!), bu keyif vererek zıvanadan çıkaran mereti kontrol altına almanın zorluğu tecrübeyle sabittir. Ancak tek kazancım, facebook'a (aslında sosyal medyaya) karşı inisiyatif alabilme (kontrollü elden kaçırmama!) potansiyelimin (hâlâ) olmasıdır. Bu insanı vakum gibi içine alıp kontrolden çıkaran (hasta eden!) kulvarda dik kalabilmem (bir hafta bile olsa) hakikaten büyük bir başarıdır. İzninizle kendimi tebrik ediyorum; bu bir haftalık (facebook'ta) bişey paylaşmama direnişim için. Kontrolü hepten yitirmeden; sizlere de, önemle tavsiye ederim: Sosyal medyaya esir olmayın!

METİN AYDIN

biblohayat@hotmail.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye’nin Yüzde 54’ü Eğitim Sisteminden Memnun
Türkiye’nin Yüzde 54’ü Eğitim Sisteminden Memnun
Sağlıklı Böbrekler İçin Beslenmenizde Bunlara Dikkat Edin!
Sağlıklı Böbrekler İçin Beslenmenizde Bunlara Dikkat Edin!