Advert
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Nedir?
Mehmet Halit Solhan

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Nedir?

Bu içerik 763 kez okundu.
Advert

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Nedir?

 

Her yıl 10 Ocak tarihinde çalışan gazeteciler günü olarak kutlanmakta, siyasetçiler, bürokratlar, STK’ler ve çeşitli kurum ve şahıslar tarafından gün nedeniyle gazeteciler, gazeteci cemiyetleri, basın kuruluşları ziyaret edilir veya işin yayınlanan mesajlar yayınlanır. Peki bu gün neden kutlanır neden bayram olarak ilan edilmiş?

 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedir ne değildir merak edenler ve bu mesleğe gönül verenler için bir göz atalım. 58 Yıl önce yapılan yasal değişikliklerle çeşitli çalışma hakları kazanan gazetecilerin yasayla kazanılmış haklarını ellerinden almak isteyen gazete sahiplerine karşı gazetecilerin birleşerek patronların hamlesini boşa çıkarmasıyla haklarını kazanmalarından dolayı çalışan gazeteciler bayramı olarak kutlanmaya başlanan sürecimi ise şöyle gelişti;

1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli değişiklikler getiren 212 sayılı Yasa'nın yürürlüğe girmesiyle, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar. Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla Sendika binası önünde toplanarak Vilayet'e kadar yürüyüş yaptılar. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında Sendika'nın öncülüğünde, BASIN adıyla kendi gazetelerini 11-12-13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar.

Bu tarihten itibaren 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlandı. 12 Mart 1971 müdahalesinden sonra çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, "bayram" olmaktan çıkarıldı ve "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak anılmaya başlandı.

 

10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler günü her yıl gazetecilerin basın camiasının sorunlarının gündeme getirildiği ancak bir sonraki yıla kadar unutulduğu bir etkinlik olmaktan öteye gidemediği bir gün durumuna düşmesi gazetecilerin sorunlarının hala çözüm beklediğinin bir göstergesi.

Basın dünyasında bir çok değişimin yaşanmasının yanında teknolojik değişimlerin yaşandığı bir dönemde basılı gazetelerin yerini alan dijital basına geçiş yaşanmasıyla yaşanana yasal boşluklar bir çok gazetenin ve gazetecinin emeğinin karşılığını alamama noktasına getirip bir çoğunun kapanmasına yol açmış durumda.

Gerek teknolojik olsun, gerek ekonomik olsun gerekse çeşitli baskılar altında görevini yapmaya çalışan basın camiası tüm bu olumsuz şartlara rağmen toplumun sesi ve vicdanı olma çabası içinde gece-gündüz, hafta içi-hafta sonu, bayram seyran dinlemeden günün her saatinde haber peşinde koşmaya devam etmekte.

Mesaisi olmayan bu cefakar mesleğe gönül vermiş gazeteciler her şartta görevini en iyi şekilde yapmaya çalışıp yaşadığı mekanda olup biteni topluma aktarmaya ayna olmaya çalışmakta. Yaşanan olayları en iyi şekilde aktarmak en iyi fotoğrafı veya en iyi görüntüyü çekerek takipçilerine aktarmak için olay yerinden kaçışanların aksine olayın merkezine doğru giden ve görevine odaklanıp her tehlikeyi göze alarak hayatını bile kaybetmeyi göze alan ve kaybedenlerin olduğu bu zor ve kutsal görevi yapan tüm meslektaşlarımın gününü kutlarım.

Haberciliğin internete indirgendiği bu zaman diliminde yasal düzenlemelerin bir an önce yürürlüğe konması ve gazetecilerin emeğinin karşılığını aldığı ve korunduğunu göreceğimiz yeni bir gazeteciler günü yaşanması temennisiyle..

Mehmet Halit Solhan

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor