Advert
 Münacaat Şiir ve Metafor
M.Said Ekinci

Münacaat Şiir ve Metafor

Bu içerik 535 kez okundu.
Advert

MÜNACAAT ŞİİR VE METAFOR

 

Hz Yusuf aynasına bakan kendini görür, herkesin hayatında zaten bir Yusuf vardır. Aşk, İhanet, Zindan, İmkan, Devran ve İmtihan gibi... Hz Yusuf hiç ölmedi'ki içimizde yaşıyor, tıpkı yeniden dirilişin sembolu olan Anka kuşu gibi, bizimle dirilir ve bizimle ölür,

Hz Yusuf'un hayatına renk katan Züleyha ise kötü biri değildi, belki Hz Yusuf'un tırmandığı basamakları aydınlatmak için adeta kendini fanus gibi yakan biriydi. Benim görevim ise mukadderat çizgisi içinde Züleyhanın billur gerdanında yutkunduğu, hasret yüklü aşkın, göz yaşı damlalarını kutsayıp, tesbih gibi saymak olacak, birden ta doksan dokuza kadar.

Mevlam! İsmi celilini anınca, yay gibi gerilir ve uçamadığım kanatlarımı ardına kadar açarak, nur halende semah dönüp, aşk denizinde usta bir sörfçü gibi marifet dalgalarıyla boğuşmak istiyorum, Şems u Mevlana gibi.

Seni ıskaladım hayat, ama sen, acımasız bazukan'la tarayıp kalbura çevirdin beni, iyi tarafı ise her şeyi tepe takla savuran rüzgarın hedefi olmaktan çıkarttın beni. Ey rüzgar, artık ne yandan esersen es, gölge, serap ve yakamoz gibiyim ben.

Ey baht! Gerçi var ile yok gibisin ama adet yerini bulsun diye sana'da bir çift sözüm var, daha muradımı izhar etmeden ağzıma vurduğun vahşi gürzünle otuz iki dişimi tuz la buz ettin. Buna'da sevinemedim diyemem, çünkü ısırgan ve kemirgen olmaktan kurtardın beni. Tıpkı kaf dağının arkasına fırlattığım, kantarların dahi tartamadığı, hayal ve emel dolu sandığım'dan kurtulduğum gibi.

Mil çektim gözlerime, herşey  karanlık ve anlamsız, ne naylon sergide duran G,D,O lu çakma İbrahim Halil sofralarının ye benisi, nede Karun kervanları'nın çan, çıngırak sesleriyle yanı başımda konaklaması, beni ilgilendirmiyor artık.
Düşün'ki Mecnun'un Leylası bile çirkin ve itici geliyor bana.

Ah! Ne varsa geride bırakmak adına, ıssız bir habitat'ta, sahipsiz yılka küheylan gibi çatlayana dek bir kaçabilsem.
lime lime parelenip yatırlara asılan uğur bezleri gibi olan muradım, daha balta girmemiş ormanlarda gisko fırtınasına yakalanarak tel tel olup dal budaklara dolansa.

İyiki dünyanın iki kapısı vardır! Kir pastan azade, kendimi balıklama kucağına atacağım sahici yurda gitmak istiyorum.

Bu dünyada mezar taşımın olmamasıdır niyazım. Bir ağacın kovuğunda yanlız, ama yalnız sahibi kainatla başbaşa ruhumu A'la-ya teslim edebilsem. 

İstemem! Adet yerini bulsun diye naşın başında feryad eşliğinde dökülüp, gömüldükten sonra bıçak gibi kesilen sahte göz yaşları, nede kadavram üzerinde cömertlik yarışında olmak için ağzına kadar riya doldurulan taziye cifnileri, nede cebine koyulacak zarfın hesabı ile gırtlaktan aşağı inmeyen mevlidhan görünimlü sefillerin, ağzında geveleyip mahvettiği aşırlar, fatihalar ve yasinleri.

Ben hayatta ne görmedimki, ama geriye bakınca uçsuz bucaksız feza boşluğunda ürperten yıldırım gürültüsüne benzer sesler duyuyorum, ne koptu diye dönüp bakmak isterken, ne yol yordam, nede ayak izlerimi görüyorum, bütün oklar sadece ukbayı gösteriyor...

Mevlam! Bu riya ve rüya deryasından huzuruna getireceğim belki kervan yöklü amelim yok ama, kimsenin görmediği kadar bakir, afif ve temiz, kalp jelatinimde sakladığım, içimden gele gele haykırarak getirdiğim tekbir ve münacatlarım vardır.

Mevlam! Beni anlayan yegane sığınağımsın, emrine amadeyim, ister azap et ister azad, riya ve zan deryasından kurtarman benim için en büyük lutuftur zaten, zira ahiret yurdunda ne tasannu ne emitasyon nede madik vardır.

Mevlam! Ne olur herşeyin sahici olduğu baki yurdundan bana yer ver, beni halis gibi görünen müflis kimsecikler görmesin diye yüz üstü sürünerek sığınmak istiyorum. 
Ama elli yedi yıldır eşiğinde beklediğim aynadan kapı bir türlü açılmıyor, çünkü saydığım bütün kem evsafları kendimde görüyoyum. 

Ve gaipten gelen hazin bir nida. BOŞU

Amin ya Erhamürrahimin.

Mehmet Said Ekinci.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Oğuzhan Koç’a Movapark’ta Yoğun İlgi
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor
Dünyanın En İyi Şefleri İle Gastronomi Yazarları Mardin’e Geliyor