Advert
Sorunlu Diziler Kıskacında Mardin
M.Said Ekinci

Sorunlu Diziler Kıskacında Mardin

Bu içerik 446 kez okundu.
Advert

SORUNLU DİZİLER KISKACINDA MARDİN

 

Mardin adeta dizi ve sinemanın çekim platosu haline gelmiş. Gösterime giren her kaç diziden birinin Mardin’de çekiliyor olması sözümü doğrular mahiyettedir. Tarih ve kültür varlıklarımızı ekranlarda görmek bizi ziyadesiyle memnun ettiği gibi, yerli ve yabancı turist akınına da sebep olmaktadır. Bu durum şehrin hem ekonomisine hem de kültürel popülerliğine olumlu katkı sağlamaktadır. Tabii ki çekilen dizilerin senaryolarının sahici ve belgesel nitelikte olması koşulu ile.

Buraya kadar güzel ama gel gör ki çekilen dizilerin çoğu kültürel açıdan hiç de Mardin’in şanı, gelenek ve görenekleriyle örtüşen türden değildir. Genelde abartılı ve uçuk ağa maraba ilişkisi, kız kaçırma, kuma, berdel, aşiretler arası husumetler, cinayet, kan davaları, mafya, gizem ve benzeri konuları içermektedir. Mardin'in tarihi varlıklarını ise sadece dekor olarak kullanılıp kendi emellerine alet etmektedirler.

Hercai dizisinin bazı sahneleri bölgemiz olan Yeşil Ğurs vadisinde çekilirken, bu münasebetle dizi setindeki sanatçılarla sohbet etme imkanı bularak, dizinin senaryosu hakkında bilgi almak istedim. Senaryonun bir kısmını bana anlatılınca "Hercai” isminden de anlaşıldığı gibi,  gizem, ağalık ve yine bildik konuları içeriyordu. Dedim ki bak dostum: Tarih ve kültür başkenti olan Mardin’imizde sayamayacağımız kadar güzellikler varken niye bu tür menfi konuları ele almakta ısrar ediyorsunuz. Bunlar çoğu yerde tarihte yaşanmış olabilir ama anlattığınız gibi abartılı düzeyde değildi. Bölgemizde ağa, paşa, efendi var iken batıda ise bey ve efe vardı. O zamanın otoritesini sağlayan kurumsal görevler görmekte idiler ve sizin anlattığınız gibi barbar falan değillerdi. Mardin'de kısmen bunlar yaşanmış olabilir, ama günümüzde böyle bir şey yoktur. Bunun yerine birçok dinin ve dilin kardeşçe bir arada ahenk içinde nasıl yaşadığını konu etseniz daha gerçekçi olmaz mı, dediğimde; abi biz reyting adına bu tür konuları işliyoruz dedi. Peki, sizin reytinginiz yükselsin diye bizim reytingimizi ayaklar altına almaya hakkınız var mı dediğim de ise, abi bu konu beni aşıyor patronlarla konuşmanız gerekir dendi. Ben de memleketimin zengin tarih ve sosyokültürel yapısını menfi algıya dönüştürmeye çalışan benzeri dizilerin önüne geçilmesi adına bu yazıyı kaleme alma gereği hissettim.

Sonuç olarak kültürümüz ile bağdaşmayan ve şehrimizi olumsuz olarak tanıtılmasına sebep olan bu tarz çekimlerden Mardin halkı rahatsızlık duymaktadır. Konu ile ilgili başta Mardin Kültür İl Müdürlüğü ve ilgili makamlar, çekim için Mardin’e gelen film şirketlerinin senaryolarını inceleyip Mardin’in tarih ve kültürüne halel getirmeyecek olanlara müsaade edilmesi önem arz ediyor. Aksi durumlara fırsat verilmemelidir. Tarih, medeniyet ve kültür başkenti olan şehrimizin, bu tür basit reyting hesaplarına kurban edilmemelidir. Bir Mardin sevdalısı olarak bu tarz çekimlerin ekrana yansıtılmasının zararı faydasından kat kat fazla olduğu düşüncesindeyim. Bu vesile ile Mardin adına konu ile ilgili yetkili makamları göreve davet ediyorum.

M Said EKİNCİ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
1 GB Mobil İnternet İçin 2,25 Dolar Ödüyoruz.
1 GB Mobil İnternet İçin 2,25 Dolar Ödüyoruz.
Alternatif C Vitamini Kaynakları…
Alternatif C Vitamini Kaynakları…