Advert
Kızıltepe'nin Kazananı Kim Olacak?
Cesur Timur

Kızıltepe'nin Kazananı Kim Olacak?

Advert

Kızıltepe’nin Kazananı Kim Olacak? 2019 Seçim Sonucu Analizim

Mardin’in ön bahçesi Kızıltepe’mizi yüzölçümü ve nüfusu bakımından da önemli kılan unsur aktif insan gücü ve siyasetçileridir. İlçemiz güncel nüfusu bakımından ilçede yaşayan ve çevre köylerle bir il olmayı hak edecek konumdadır. Fakat inancım tamdır ki ne Kızıltepe Mardin’den kopmak isteyebilir ne de Mardin ön bahçesi Kızıltepe’yi kaybetmek isteyebilir.

Bu tüm unsurlara başarı katan bir başka unsur da ilçemizdeki geçerliliğini koruyan, tabii ki tüm coğrafyamızda bu hakim, örf ve adetlere sadık kalan halkımızdır.

Seçim analizime geçecek olursam son 3 yerel seçimlere göz atmakta fayda görüyorum. Neden son 3? Çünkü Adalet ve Kalkınma Partisi ile Halkların Demokratik Partisi (DBP,DTP, Bağımsız Adaylar) bu 3 seçimlere damga vurdu.

2004 Seçimlerin galibi dönemin İttifak oylarıyla SHP olmuştu. Tabii ki bu maçın kazananı şimdiki muadili HDP idi. O sene, AK Parti, DYP’nin de hala nefes alabildiği seçimler olduğundan ancak 3. Sırayı kapabilmişti. Dönemin adaylarını hatırlamaya gerek yok sayısal analizimize devam edelim.

2009 yılı, seçim yarışını iki önemli parti arasında pay ettirdi. Kim bu iki önemli parti? Birisi HDP (BDP) biri de AK Parti. BDP oyların %78’ini alarak adeta maçı AK Parti’ye karşı 3-1 kazanmıştı. AK Parti iyi mücadele etmesine rağmen yenilmişti.

Yıl 2014 gösterdiğinde maça iyi Teknik Ekiple hazırlanan AK Parti iyi savunma teknikleri ve Ofansif bir ekip takviyesiyle çıktığı sahada ciddi başarı elde ederek hava koşullarının aleyhinde olmasına rağmen bir önceki karşılaşmasında olduğu gibi 3 gol yemedi. Ancak son dakika golü de yemedi mağlup olurken. Kendini sevdiren ciddi bir ekip ile mücadele ederek maçı 2-1 kaybetse de son dakika gol atabilmeyi denedi ancak bu sefer de olmadı.

Kanaatim o ki bu maç önceki 3 maçtan daha renkli ve skor anlamında sürprizlerle dolu geçecek.

2014 seçimlerinde oyların %61’ini alan HDP (DBP) sahaya ilk defa eğitim seviyesi yüksek adaylarla çıkmayı başardı bu seçimde. Bu HDP (DBP)’ye bir artı olacak mı bilmiyorum ancak AK Parti de bu maça çok iyi hazırlandı. Öncelikle Şükrü Cevheroğlu gibi ciddi bir katkı sağlayacak herkes tarafından tanınan ve kişiliği çok takdir edilen bir aday ile çıktı sahaya AK Parti. Cevheroğlu yanımdakiler zaten dava adamı diyerek, yanında olmayan hatta karşı mahallede olanları da ikna etmeyi başararak ekibe dahil etmeyi başardı.

İsim isim gitmeye gerek yok liste ortada. Listede AK Partili olmayanlar var diyerek AK Parti’ye gönlü kırık olanlar da var biliyorum bana çok mesaj geldi bu konu ile alakalı. Ancak Cevheroğlu ciddi bir strateji uyguluyor şuan. Maç 0-0 başlıyor. İlk yarı (Merkezin oyları) 1-0 HDP kazanacak olsa da maç bana göre 1-1 (Köylerin oyları) bitecek olup uzatmalara gidecektir.

Nedir bu uzatma? Bunun cevabını size bırakıyorum dersem eleştiri okları çoğalır bana. Haydi onu da açıklayayım. Uzatmalarda en çok meclis üyesini kazanan başkanlığı kaybetse de maçı kazanmış oluyor bana göre. Bu uzatmalar seçim bittikten sonraki meclisin 4 yılki çalışma süresidir. Ne derseniz başkan tek başına meclisi yönetemeyecekse o zaman kararları alan meclis kenti yönetmeyecek mi?

Kalın sağlıcakla

Cesur Timur - 3 Mart 2019

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Depresyon tedavisinde egzersiz şart!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!
Antibiyotik Kullanırken Bu Besinlerden Uzak Durun!